در این مقاله، برخی از اصول لازم برای تهیه یک مقاله سئو شده در وردپرس را فرا خواهید گرفت تا از این طریق بتوانید در موتورهای جستجو رتبه بهتری کسب کنید.

یکی از سوالاتی که کاربران تولید کننده محتوا به طور مکرر از ما می پرسند این است که چگونه یک مقاله سئو شده بنویسیم؟ در پاسخ بهتر است بگوییم اگر شما خواهان به دست آوردن رتبه بهتر در موتور های جستجو هستید بهتر است که اصول نگارش سئو را رعایت کنید. ما به همین منظور این مقاله را برای شما تهیه کرده ایم تا با رعایت این اصول بتوانید مقاله سئو شده برای وب سایت خود تولید کنید. با ما همراه باشید.

محتوای سئو شده چه محتوایی هستند؟

قبل از پاسخ به سوال بهتر است منظور خودمان را از محتوا مشخص کنیم.

محتوا چیست؟
محتوا شامل متن، صدا، تصویر، ویدئو، اینفوگرافیک است البته هر یک از این موارد به تنهایی نیز شامل محتوا می شوند.

به طور کلی محتوایی را می توان محتوای سئو شده گفت که کلمه کلیدی دارد و سئو برای کلمه کلیدی در نظر گرفته شده است و هم چنین تمامی اصول نگارش محتوا (که در قسمت بعد در مورد آن توضیح می دهیم) رعایت شده باشد. هم چنین مطالب شما باید شامل مطالب دست اول (یونیک) باشد.

بهینه سازی مقاله

بهینه سازی یک مقاله برای موتورهای جستجو شامل دو بخش است:

 1. رعایت اصول فنی وب سایت
 2. رعایت اصول نگارشی مقاله جهت بهینه سازی برای موتورهای جستجو

رعایت اصول فنی وب سایت

رعایت اصول فنی وب سایت ها همان عوامل پشت صحنه ی بهینه سازی مقالات هستند که شامل موارد زیر می شوند:

 • آدرس خوانای مقالات که باید حاوی کلمات کلیدی باشد
 • توضیحات متا
 • بهینه کردن تصویر
 • قوی کردن لینک ها

آدرس خوانای مقالات که باید حاوی کلمات کلیدی باشد

اولین اصل فنی که باید در هنگام تولید مقالات به آن توجه کنید آدرس سایت است. آدرس وب سایت جزو مواردی است که هم مورد توجه گوگل و هم مورد توجه کاربران قرار می گیرد. آدرس دهی باید به طور خلاصه و خوانا باشد. به عنوان مثال به آدرس وب سایت زیر توجه کنید:

www.sinateb.com/article-id-17598989958.html

این نحوه آدرس دهی خیلی طولانی است و اصلا جذاب نیست. همانطور که در قسمت بالا گفتیم آدرس باید خوانا باشد و هم چنین بیانگر موضوع مقاله شما باشد.

توضیحات متا

توضیحات متا همان توضیحات کوتاهی است که در هنگام سرچ یک کلمه کلیدی در زیر لینک آبی نتایج گوگل نمایش داده می شود. در حقیقت بیان گر خلاصه ای از محتوای مقاله شماست. اگر نویسنده مقاله به توضیحات متا توجهی نکند گوگل یک قسمت از مقاله را برای این قسمت به طور خودکار قرار می دهد.

مقاله سئو شده

برای مدیریت مقاله شما می توانید از افزونه Yoast SEO plugin استفاده کنید؛ زیرا این افزونه به قسمت عنوان و آدرس مقاله شما توجه ویژه ای دارد. بهتر است برای اطلاعات بیشتر در مورد این افزونه به مقاله دیگر ما با عنوان “چک لیست سئو سایت” مراجعه کنید.

بهینه کردن تصویر

برای این که خواننده مقاله خسته نشود بهتر است که در لابه لای محتوای تولید شده از تصاویر استفاده کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید تصاویری که استفاده می کنید باید بهینه باشد. زیرا تصاویر بهینه برای موتورهای جستجو از اهمیت خاصی برخوردارند. ضمنا استفاده کردن از تصاویر ذهن خواننده را به خود جلب می کند و در ذهن کاربران باقی ماند.

نکته: اگر بهینه سازی تصاویر به درستی انجام نشود تاثیر منفی بر سئوی سایت شما دارد.

رعایت این نکات می تواند در بهینه سازی تصاویر به شما کمک قابل توجهی کند:

 • کم کردن حجم تصویر: شما با کم کردن حجم تصاویر مقاله کمک زیادی به افزایش سرعت بالا آمدن وب سایت تان می شوید. یکی از نرم افزار هایی که در جهت کم کردن حجم عکس می تواند به شما کمک کند نرم افزار فتو شاپ است. بهتر است حجم تصاویر به گونه ای کم شود که به کیفیت آن آسیب نرسد.
 • نام تصویر: بهتر است شما در هنگام نام گذاری تصویر از کلمه کلیدی استفاده کنید.
 • Alt text: برای این قسمت باید توضیح کوتاهی قرار دهید که اگر این توضیح نیز حاوی کلمه کلیدی باشد بهتر است.

قوی کردن لینک ها

مقاله سئو شده

یکی دیگر از اصول فنی مهم در مقالات، قوی کردن و یا بهبود بخشیدن به لینک ها است که این نکته برای موتور های جستجو از اهمیت خاصی بهره مند است. برای بهبود لینک ها بهتر است نکات زیر را رعایت کنیم:

 1. تبلیغ محتویات به دیگران: هر چه تعداد لینک هایی که به مقالات شما منتهی می شوند بیشتر باشد، رتبه بهتری در موتور های جستجو دریافت می کنید. در نتیجه شما باید از سایت های دیگران به سایت خودتان لینک بگیرید. این حرکت بهترین روش برای گسترش محتوای شما است.
 2. افزایش لینک های داخلی: لینک های داخلی در مقالات می تواند در جهت بهبود لینک دهی مفید باشد البته از آنجا که همه سایت ها متقاعد نمی شوند به محتویات وب سایت شما لینک بدهند بهتر است از لینک های داخلی بهره ببرید. یکی از مزیت های لینک داخلی این است که موتور جستجو به راحتی سایت شما را مورد بررسی قرارمی دهد و محتوای درست و مناسب شما را دسته بندی می کنند و در اختیار کاربران قرار می دهند. ساده ترین راه برای بهبود رتبه در موتور های جستجو لینک های داخلی است.
 3. باز سازی لینک های خراب: لینک هایی که به آدرس درستی منتهی نمی شوند و کاربران با خطا موجه می شوند همان لینک های خراب هستند که باعث می شود رتبه سایت پایین بیاید. بهتر است تمامی لینک ها مورد بررسی قرار بگیرد، زیرا اگر کاربر بر روی این لینک ها کلیک کند و با خطا مواجه شود ممکن است از وب سایت شما بیرون بیاید و آن مقاله را ادامه ندهند.
 4. بهبود بخشیدن به Anchor text یا لینک های الحاقی: هر لینک معمولا مطلبی را بازگو می کند که شما می توانید با استفاده از کلمه کلیدی به جای جمله ی بر روی “این قسمت کلیک کنید” رتبه بهتری را کسب کنید.

نکته: شما برای بررسی لینک های وب ساییتان می توانید به سایت deadlinkchecker مراجعه کنید.

مقاله سئو شده
با استفاده از این وب سایت می توانید هر مرتبه 2000 لینک را باهم مورد بررسی قرار دهید.

رعایت اصول نگارشی مقاله جهت بهینه سازی برای موتورهای جستجو

اصول نگارش سئو شامل یک سری موارد است که شما می توانید با رعایت آن در مقالات تان کاربران زیادی را جذب محتوا و مقالات خودتان کنید.

اگر شما یک محتوای خوب و دسته اول را تولید کنید اما اصول نگارش سئو را در آن نگنجانید، مقالات شما در گوگل نشان داده نمی شود و کار شما هدر می ­رود. ضمن اینکه بهتر است به این موضوع توجه کنید شما مقالات سئو شده را در سایت خود قرار می دهید تا رتبه خوبی را در موتور های جستجو کسب کند. در نتیجه شما می توانید با رعایت اصول نگارش محتوا با یک تیر چند نشان را هدف بگیرید.

اصول نگارش سئو شامل این موارد است

 • بهینه سازی کلمات کلیدی
 • استفاده کردن از کلمات کلیدی در عنوان مقاله
 • استفاده کردن از کلمات کلیدی در متن مقاله
 • استفاده کردن از کلمات کلیدی Latent semantic analysis
 • استفاده کردن از کلمات کلیدی در تگ های H2 یا H3

بهینه سازی کلمات کلیدی

مهم ترین استراتژی و اولین گام در اصول نگارش سئو بهینه سازی کلمات کلیدی است که باید به شما این نکته را یادآور شویم که کلمات کلیدی از اهمیت بالایی در موتور های جستجو برخوردارند. شما با رعایت اصول بهینه سازی کلمات کلیدی می توانید رتبه بهتری را در موتور های جستجو به دست آورید.

کلمه کلیدی چیست؟

معمولا کلمه کلیدی همان کلمه یا جمله ای است که کاربران آن را در گوگل سرچ می کنند و به وسیله آن کلمه کاربر به وب سایت ما یا سایر رقبای ما هدایت می شوند.
مقاله سئو شده

چه کلمات کلیدی مناسب مقالات هستند؟

شما قبل از شروع به کار باید کلمه کلیدی خود را مورد بررسی قرار دهید تا از طریق نتیجه به دست آمده شروع به نوشتن محتوای مقالات خود کنید. در نتیجه شما با بررسی اولیه کلمات کلیدی در زمان خود نیز صرفه جویی کنید. شما باید قبل از شروع تولید محتوا کلمه کلیدی هدف خود را پیدا کنید تا بدانید برای چه کلمه ای رتبه کسب می کنید.

نکته: یکی از نکاتی که بهتر است شما از آن مطلع باشید این است که از کلمات کلیدی چند بخشی یا چند سیلابی استفاده کنید، زیرا با انتخاب کلمات یک بخشی علاوه بر سرچ بالایی که دارند، رقابت بین شما و رقبا سخت می شود و شانس کسب رتبه بالاتر در موتور های جستجو را ازدست خواهید داد.

استفاده کردن از کلمات کلیدی در عنوان مقاله

گنجاندن کلمه کلیدی در عنوان مقاله یکی از نکات مهمی است که همواره شما تولید کنندگان محتوا باید آن را رعایت کنید. با قرار دادن کلمه کلیدی در عنوان شما رتبه بهتری در موتور های جستجو می گیرید.

استفاده کردن از کلمات کلیدی در متن مقاله

استفاده کردن از کلمات کلیدی در متن مقاله جزو تکنیک های تولید محتوای سئو شده است که باید همیشه آن را رعایت کنید. در مقاله های 1000 کلمه ای باید 3 بار و مقاله های با محتوای بیش از 1000 کلمه باید بیشتر از کلمه کلیدی استفاده کنید.

البته به این موضوع نیز توجه کنید که اگر از کلمه کلیدی بیش از حد استفاده کنید ممکن است که گوگل صفحه شما را ببندد و شما را جریمه کند. پس در نتیجه بهتر است در متن مقاله به اندازه مطلوب از کلمه کلیدی استفاده کنید و همچنین از عبارات مترادف با کلمه کلیدی نیز در متن خود استفاده کنید.

استفاده کردن از کلمات کلیدی Latent semantic analysis

Latent semantic analysis به معنای مرتبط بودن محتوای شما با کلمه کلیدی است. با انتخاب کلمه کلیدی در متن شما به گوگل می فهمانید که کلمات کلیدی مرتبط به موضوع شماست و این کار کمک شایانی در جهت کسب رتبه بهتردر موتورهای جستجو می کند. این کار جزو تکنیک های مهم در کسب رتبه است. به عنوان مثال زمانی که شما کلمه ای را در گوگل سرچ می کنید در انتهای صفحه مطالب مرتبط به طور خودکار به شما نشان داده و پیشنهاد داده می شود.

مقاله سئو شده

استفاده کردن از کلمات کلیدی در تگ های H2 یا H3

بهتر است مقاله تان را به چند بخش تقسیم کنید و هر بخش عنوان مخصوص به خودش را داشته باشد. یکی از نکاتی که باید توجه کنید این است در تگ H2 و H3 از کلمه کلیدی استفاده کنید زیرا این کار باعث جلب توجه موتور جستجو و کاربران می شود.

چگونه مقاله تان در صفحه اول گوگل باشد؟

شما می توانید با رعایت این 3 نکته همیشه در صفحه اول گوگل باشید:

طول مقاله

مقالاتی که خیلی طولانی هستند برای گوگل اهمیت ندارند. طول مفالات باید بین 1000 الی 2000 کلمه باشد. البته کوتاه بودن مقالات همیشه به این معنی نیست که این مقالات به سرعت در گوگل نمایش داده می شوند. ضمنا به این نکته نیز توجه کنید که طول مقالات با توجه به نوع محتوا قابل تغییر است.

به عنوان نمونه، در محتوای خبری، سعی می شود که مقالات کوتاه و خلاصه باشند اما در مقالات آموزشی و تشریحی، سعی می شود تا متن مقالات بیش از 1000 کلمه باشد.

مقاله سئو شده

خوانا بودن مقاله

منظور از مقاله خوانا این است که مقاله ما باید متناسب با درک فهم انسان ها باشد تا کاربران بتوانند آن را درک کنند. هنگام نوشتن به این موضوع توجه کنید که به گونه ای مقاله تان نباشد تا کاربر خسته شود. در هنگام نوشتن مقالات باید اصول نگارش متن رعایت شود. به عنوان مثال طول پاراگراف ها نباید بیش از حد طولانی باشد. استفاده کردن از فونت مناسب یا فونت استاندارد نیز از جمله نکاتی است که باید آن را رعایت کنید. رعایت نیم فاصله نیز در مقالات به خوانایی متن و مقاله سئو شده شما کمک می کند.

مقاله سئو شده

به روز کردن مقالات

گوگل به محتواهای بروز توجه ویژه ای دارد؛ زیرا موتور های جستجو سعی دارند همیشه محتوای بروز و دست اول را در اختیار کاربران قرار دهند در نتیجه بهتر است همیشه مقالات وب سایت شما بروز باشد. به روز رسانی محتوا کار سختی نیست شما به راحتی با اضافه کردن مطالب بیشتر می توانید مقالات خود را بروز کنید. با این کار توجه موتور جستجو به مطالب شما جذب می شود. هنگام بروز رسانی تاریخ جدید بروز رسانی اعمال می شود اما امکان دارد این مقاله برای سال های گذشته باشد.

نتیجه گیری:

برای جذب کاربران بیشتر به وب سایتتان سعی کنید مقالات را به طور اصولی بنویسید و هم چنین از محتوا های دست اول و بروز استفاده کنید. همانطور که در این مقاله اصول نگارش سئو را به شما آموزش داده ایم شما می توانید با رعایت این اصول رتبه بهتری را در موتور های جستجو داشته باشید و هم چنین یک مقاله سئو شده. برای افزایش ترافیک وب سایت بهتر است تمامی استراتژی های لازم را مو به مو انجام دهید. افزایش ترافیک وب سایت در نهایت موجب افزایش فروش در کسب و کار می شود بنابراین بهتر است که اصول نگارشی سئو را ضمن تولید مقاله سئو شده را جدی بگیرید.

و در آخر امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد.