هر کسی می تواند در مورد یک پست وبلاگ نظر دهد. اما آیا این به معنای کامنت مارکتینگ است؟ جواب: خیر است.

اکثر بازاریابان اینترنتی نظر گذاشتن را در درجه اول به عنوان یک تاکتیک ایجاد لینک (اساساً ارسال هرزنامه) تلقی می کنند و در واقع به عنوان یک تاکتیک واقعی بازاریابی، آن را نمی بینند.

اما کامنت مارکتینگ واقعی در مورد به اشتراک گذاشتن نظرات و افکار معنادار در تالار گفتگوی افراد همفکر به منظور تشویق تعامل، ایجاد ارتباط و کسب درآمد است.

اظهار نظر در وبلاگ نه تنها به شما ایده می دهد که چه کسی و چه چیزی هستید، بلکه به شما امکان می دهد حضوری قدرتمند ایجاد کنید که بتواند بازدیدکننده داشته باشد و ماه ها و حتی سال های آینده به سایت شما منجر شود.

کامنت مارکتینگ شامل بسیاری از موارد بازاریابی آنلاین است – و با یک استراتژی واقعی بهترین عملکرد را دارد. در اینجا نحوه شروع کار آمده است.

اهداف و وبلاگ های هدف خود را تعیین کنید

راه آسان برای استارت این است که شروع به نظرگذاشتن کنید، اما برای اینکه بزرگترین نتیجه را بگیرید، باید این کار را به عنوان یک ابتکار ساختارمند تر در نظر بگیرید.

با کامنت گذاشتن در مورد هدف خود تصمیم بگیرید. آیا شما علاقه مند به ایجاد رهبری فکر خود به صورت آنلاین هستید، یا اینکه به دنبال ترافیک بیشتری هستید؟

وبلاگ های مورد نظر خود را انتخاب کنید. لیست هدف ایده آل باید شامل وبلاگ هایی باشد که مرتباً پست منتشر می کنند، دارای میزان بازدید زیاد هستند و در حالت ایده آل تنها با یک کلیک از سایت شما فاصله دارند.

چشم اندازهای صنعت خود را از طریق نظارت بر رسانه های اجتماعی بر کلمات کلیدی خاص آن صنعت پیدا کنید، سپس اهداف بالقوه را با تمرکز بر معیارهای کیفیت مانند MozTrust و MozRank یا Majestic SEO’s Citation Flow و Trust Flow جستجو کنید.

در مورد وبلاگ های هدف بالقوه تحقیق کنید

اگر هدف شما جلب بازدید است، یافتن وبلاگ هایی که از طریق نظر شما (بجای لینک به پروفایل خود در آن سایت)، لینک مستقیم به وب سایت شما را دارند، حیاتی است. این می تواند در میزان ترافیک ارجاعی که دریافت خواهید کرد، جهانی متفاوت باشد. به عنوان مثال، اهداف خوب برای یک آژانس بازاریابی جستجو ممکن است شامل Search Engine People یا Problogger باشد.

اگر بر روی کامنت مارکتینگ به عنوان شهرت و تلاش برای نام تجاری تمرکز کرده اید، می توانید به محبوبیت و مرتبط بودن اهمیت بیشتری بدهید و بر سهولت کلیک کردن تاکید کمتری داشته باشید. نمونه هایی برای یک شرکت جستجو ممکن است شامل موارد زیر باشد: Moz ، Watch Engine Watch

اگر روی رهبری فکر متمرکز هستید، انجمن های پرسش و پاسخ مانند Quora را فراموش نکنید. بدیهی است که Quora یک وبلاگ نیست، اما شما هنوز هم می توانید نظرات قابل توجهی ارائه دهید و در فعالیت های مربوط به دسته بندی های خاص قرار بگیرید.

بخاطر بسپارید: پس از شروع کار، باید مرتباً از این سایت ها بازدید کرده و وقت خود را برای کامنت متفکرانه اختصاص دهید، بنابراین اطمینان حاصل کنید که لیست سایت های هدف شما یک لیست قابل کنترل است.

تلاش های خود را سازماندهی کنید

هنگامی که لیست وبلاگ ها و صفحات هدف خود را دریافت کردید، مرحله بعدی سازماندهی و همگام شدن با آن ها است.

روش بارز این کار استفاده از فید RSS است. من شخصاً دوست دارم از Hootsuite برای این کار استفاده کنم. من یک برگه جداگانه ایجاد می کنم که فیدهای RSS را در خود جای داده است، بنابراین هر وقت شبکه های دیگرم را بررسی می کنم می توانم نگاهی به آن ها بیندازم و در مورد محتوای جدید توضیح بدهم.

اگر از قبل با لیست هدف وبلاگ خود آشنا نیستید، ممکن است چند روزی را صرف خواندن مطالب آن ها و آشنایی با سبک و جامعه مفسران آن ها کنید. قبل از ورود و اظهارنظر، از وضعیت آن ها اطلاع داشته باشید.

سرانجام، قبل از شروع اظهار نظر، با ثبت نام در Gravatar ، زمینه را برای کامنت مارکتینگ موفق فراهم کنید. آواتار خود را در تمام کامنت های خود ثابت نگه دارید تا بتوانید شناخت و اعتماد را افزایش دهید.

شروع به کامنت گذاشتن

لیست شما آماده است، با اهداف خود آشنا هستید و اکنون آماده شروع نظرات هستید.

در اینجا برخی از بایدها و نبایدهای کلی آورده شده است که باید هنگام اظهار نظر به خاطر بسپارید.

باید ها:

 • نظرات معنی دار بنویسید چیزی واقعی برای گفتن داشته باشید. شما باید سعی کنید چیزی به مکالمه اضافه کنید.
 • از نشان دادن دیدگاه متفاوت، بالا کشیدن ابروها یا فکر کردن مردم نترسید. این دقیقاً همان چیزی است که به مردم کمک می کند تا شما را به خاطر بسپارند.
 • بازیگوش باشید. همه نظرات نباید جدی، استراتژیک یا تغییر دهنده زندگی باشد. کمدی مناسب در بیشتر وبلاگ ها بیش از آنچه فکر کنید مورد استقبال قرار گرفته است.
 • اظهار نظر یک تکنیک شبکه استفاده نشده است. این امکان را برای افراد فراهم می کند تا نقاط ضروری را فوراً پیدا کنند.

نباید ها:

 • نظر کلی نگذارید. مانند “متشکرم برای این پست”، در مورد قسمت هایی از محتوای مورد علاقه خود بیشتر توضیح دهید. به مکالمه اضافه کنید.
 • بی مزه نباشید. اگر نظر دیگری دارید، این را بگویید که به عقاید دیگران احترام بگذارد – و آماده باشید تا از آن به روشی درست پشتیبان تهیه کنید.
 • بدون خواندن پست نظر ندهید. حتما بدانید چه کامنتی را در زیر چه پستی می گذارید.
 • افت لینک. تا زمانی که لینک با بحث حاضر بسیار مرتبط نباشد، نظر شما مطمئناً به عنوان تبلیغات شخصی دریافت می شود و ممکن است حتی اصلاً منتشر نشود.

برنامه ریزی زمان برای حداکثر سرعت

در حالت ایده آل، هر روز باید زمانی را برای انتخاب وبلاگ ها و پیج های مورد نظر خود اختصاص دهید.

یک مولفه اصلی در کامنت مارکتینگ که منجر به مراجعه به سایت شما می شود سرعت ارسال نظر پس از ارسال محتوای جدید است.

البته سرعت به کیفیت نظرات دیگر (و به طور کلی پست) و تعداد نظرات دیگر مربوط به پست نیز بستگی دارد.

هر وبلاگ و پیجی متفاوت است و با گذشت زمان باید “پنجره” خاص هر وبلاگ برای شما روشن تر باشد. اگر وبلاگی را که با آن آشنایی کمتری دارید هدف قرار می دهید، بهتر است همان ابتدای ارسال پست نظر بگذارید و ببینید چه تأثیری را می گیرید. سپس می توانید با تغییر برخی از اجزای مختلف (سرعت، نوع نظر و غیره) آزمایش کنید. این همان جایی است که اندازه گیری نتایج نظر دادن مهم است.

تلاش خود را بسنجید

ممکن است اندازه گیری نظرات وبلاگ کمی عجیب به نظر برسد، اما این مرحله یک ضرورت است. مانند هر چیز دیگری است – اگر تلاش خود را اندازه نگیرید، هرگز نخواهید فهمید که بیشترین اثر را از کجا دریافت می کنید.

در این مورد، در Google Analytics با ایجاد یک بخش پیشرفته برای بازدید مراجعه می کنم.

Google Analytics - تنظیمات پیشرفته

علاوه بر ایجاد بخش های آشکار برای نظرات خود، اگر اهدافی را تعیین کرده اید، می توانید میزان سودمندی هر منبع را نیز ببینید. اگر مقادیر تخصیص داده شده داشته باشید، این گزینه های مهیج را نیز برای شما باز می کند.

Blog commenting referal in GA

استراتژی خود را اصلاح کنید

همانطور که شروع به اندازه گیری تلاش خود می کنید، مواردی را می بینید که باید اصلاح یا آزمایش شوند.

بسته به محبوبیت و تازگی پستی که در مورد آن نظر می دهید، اغلب در چند روز اول ارسال نظر می توانید نتایج را مشاهده کنید. از بخش ها / اهداف خود استفاده کنید تا دید دقیقی در مورد تأثیر کامنت مارکتینگ بر میزان بازدیدتان داشته باشید.

اگر سایت های خاصی ترافیکی را که می خواهید برای شما ایجاد نمی کنند، ممکن است تصمیم بگیرید که آن ها را از برنامه منظم خود حذف کنید. اگر سایت خاصی بازدید زیادی را از طریق کامنت ایجاد می کند، ممکن است بخواهید آن را در اولویت قرار دهید. سایت هایی از این دست برای اظهارنظر منظم بسیار مناسب هستند زیرا به ایجاد اعتبار و اعتماد کمک می کند.

اظهارنظر منظم همچنین می تواند به ایجاد ارتباط با صاحب وبلاگ کمک کند. وبلاگ نویسان عاشق نظرات مکرر هستند که به مکالمه اضافه می کنند!

TL;DR برگه تقلب

به نظر می رسد از میان تمام نظراتی که من گذاشته ام، محبوب ترین ها دارای این موارد مشترک هستند:

 1. آن ها در وبلاگ های محبوب قرار گرفتند.
 2. آن ها حاوی یک لینک مستقیم به سایت من با نام من یا خود نظر بودند.
 3. آن ها خیلی زود پس از انتشار مطالب ارسال شدند.
 4. آن ها برای خوانندگان مرتبط و مفید بودند.

فقط از بهترین قضاوت خود استفاده کنید و به یاد داشته باشید که در پایان باید سعی کنید به مکالمه بیافزایید.

آیا کامنت مارکتینگ برای شما موفقیت آمیز بوده است؟

منبع: raventools