کاهش رتبه الکسا و بهبود رنک سایت جهت افزایش بازدید کننده و ترافیک سایت از گوگل از مهم ترین مواردی است که باید در هر سایت به آن توجه شود.

شاید کسل کننده ترین بخش مدیریت یک سایت و کسب و کار آنلاین این باشد که نیاز است روزانه آمار سایت خود را چک کنید و مشاهده کنید که آیا پیشرفتی نسبت به دیروز، هفته پیش و یا حتی ماه پیش داشته است یا خیر، حتی افت هم کرده است؟ خب طبیعتا همچین پیشامد هایی می تواند روی انگیزه ادامه کار یک وبمستر اثر بگذارد و یا در خیلی از موارد دیده شده موجب متوقف شدن کسب و کار اینترنتی شده است.

 • تشخیص انتظارات از وب سایت
 • مشخص کردن کاربران هدف سایت خود
 • تمرکز بر روی یک بازه زمانی
 • تعیین استراتژی بازاریابی محتوا سایت

سایت الکسا

وب سایت Alexa.com که از زیرمجموعه ها سایت معروف فروشگاه اینترنتی آمازون می باشد، از سال ۱۹۹۶ میلادی با هدف رتبه بندی جهانی و کشوری سایت ها آغاز به کار کرد. به طور حتم شاید مهم ترین دغدغه مدیر سایت این است که سایت خود را با کاهش رتبه الکسا در رده بالا رتبه ها این سایت قرار دهد.

کاهش رتبه سایت
ابزار الکسا یکی از محبوب ترین ابزارها سئو سایت، کارآمد در نمایش موقعیت فعلی وب سایت ها مختلف در سیستم رتبه بندی الکسا است.

آمارگیر و نموار سایت الکسا روزانه به روزرسانی می شود و شاخص اندازه گیری این سایت به گونه ای است که هر چقدر اعداد به سمت پایین و عدد ۱ میل کنند، سایت مدنظر دارای رتبه بهتری درمقیاس جهانی و کشوری خواهد بود. در مقیاس جهانی سال های متوالی است که موتور جستجوی گوگل بدون هیچ حرف و حدیثی با قدرت اول است که سایر سایت ها از قبیل یوتیوب، فیس بوک و … نیز با فاصله زیاد پشت سر آن قرار دارند.

رتبه الکسا سایت های ایرانی
در سایت الکسا می توان لیست سایت ها پربازدید در ایران را با توجه به رتبه بندی الکسا مشاهده کرد که همانطور که مشاهده می شود گوگل در رتبه اول قرار دارد.

میزان بازدیدکننده در روز مهمترین فاکتور جابه جایی سایت ها در رتبه بندی الکسا می باشد. علاوه بر این فاکتور مهم و تاثیرگذار در سایت الکسا عوامل دیگری همچون تعداد بازدید از صفحات سایت، زمان ماندگاری کاربر در سایت و میزان فرار کاربر از سایت نیز با درصد کمی در فاکتور رده بندی سایت تاثیر دارند و باعث کاهش رتبه الکسا می شوند.

چگونه رتبه الکسا سایت ها را ببینیم؟

برای اینکه رتبه الکسا یک سایت را ببینید می توانید از دو روش بهره ببرید:

 1. وارد سایت الکسا شوید و آدرس سایت مورد نظرتون را وارد کنید.
 2. تولبار الکسا را از این آدرس نصب کنید.
رتبه گوگل در الکسا
با نصب تولبار الکسا از این پس یک آیکون روی مرورگر شما اضافه می شود که با کلیک بروی آن رتبه سایت قابل مشاهده می باشد.

بازدید کننده ها ارگانیک در کسب و کار آنلاین همان کاربران هدفی هستند که به صورت طبیعی وارد سایت می شوند و تاثیر مثبتی بر روی کاهش رتبه الکسا خواهند داشت.

افزایش رتبه الکسا
هرچقدر رتبه سایت ها به سمت عدد ۱ میل کنند سایت مدنظر دارای رتبه بهتری می باشد.

شیوه های به دست آوردن کاربر ارگانیک:

 • بازدید کننده ارگانیک از موتورها جستجو
 • بازدید کننده ارگانیک از ارجاع سایت ها
 • بازدید کننده ارگانیک از شبکه ها اجتماعی
 • بازدید کننده ارگانیک از کاربران مستقیم

به صورت کلی عدم رشد بیش از حد بازدیدکننده ها وب سایت به این دلیل نمی باشد که سئو سایت مشکل دارد. بلکه هرچه قدر کسب و کارها محلی تر باشد خب طبیعتا دارای تعداد کاربر محدودتری نیز می شود و تعداد مراجعه کننده ها به آن نیز کمتر خواهد بود.

در ادامه به بررسی مواردی جهت کاهش رتبه الکسا پرداخته می شود.

مواردی جهت افزایش بازدید ارگانیک از موتورهای جستجو

 • همیشه سعی کنید در زمینه محتواسازی روزانه برای سایت خود به روز باشید. مثبت ترین بخش این قضیه این است که اگر در زمینه ای پیش قدم باشید که رقیبی نباشد فاکتور کیفیت نقش کمرنگ تری به خود می گیرد و در نتیجه در صدر جستجوها دیده خواهید شد و منجر به افزایش ارگانیک رتبه سایت خواهد شد.
 • سرعت سایت بالا باشد.
 • بهترین فرصت ها را در اولویت قرار دهید.
 1. کلمات کلیدی را که جهت رتبه بندی آسان می باشند هدف قرار دهید.
 2. کلمات کلیدی را انتخاب کنید که بسیار مرتبط با سایت شما، مخاطبان هدف شما و موضوعاتی باشد که می خواهید برای آنها رتبه بندی کنید.
 3. کلمات کلیدی را کورکورانه فقط به دلیل محبوب بودن انتخاب نکنید.
اختصاص رتبه یک الکسا به گوگل
رنک الکسا عددی است که این سایت برای رتبه سایت شما نشان می‌ دهد که بر اساس ترافیک، نمایش سایت شما در نتایج جستجو و سنجش میزان محبوبیت سایت شما توسط این سایت تخمین زده شده‌ است. 
 •  اسنیپت ها سایت را مطابق الگوریتم ها روز گوگل به روز و ایجاد نمایید تا درصد میزان نرخ کاربر برای ورود به سایت (CTR) را افزایش دهید.
 • بعد از عنوان مهم ترین بخش سئو محتوا بخش توضیحات یا description سایت می باشد.
 • وب سایت خود را محدود به یک موضوع خاص بصورت تخصصی کنید.
 • از رقبا خود پیشی بگیرید.
 1. بدانید چه کانال های بازاریابی برای رقبا کار می کنند.
 2. روندهای صنعت را شناسایی کنید.
 • اولویت گوگل لینک ها قدیمی با محتوا با کیفیت است. به جای ساختن صفحات مشابه با موضوعات و متن تکراری به عمر لینک ها موضوعات منحصر به فرد خوب سایت خود بیافزایید و گاها مطالب قدیمی آنها را به روز کنید تا در گوگل دارای اعتبار و عمر لینک صفحه بیشتری شوند.
 • مطالب خود را در سایت ها محبوب تبلیغ کنید: با کشف سایت هایی که به رقبا شما لینک دادند (Backlink)، فرصتها دسترسی اثرگذار را کشف کنید.
 1. بک لینک های رقبا را پیدا کنید: Backlink هایی را که برای رقبا کار می کنند پیدا کنید و سایت ها مرتبط را کشف کنید که ممکن است به شما پیوند دهند. جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله های چگونه اقدام به ایجاد لینک برای سئو کنیم؟ و چطوری بک لینک ها را پیدا کنیم؟ بروید.
 2. مخاطبان جدید را شناسایی کنید.
 3. ایده ها محتوا را دریافت کنید: بدانید سایت ها مورد اعتماد به چه محتوایی می خواهند پیوند دهند، آن محتوا را ایجاد کرده و از بک لینک ها مهم بهره مند شوید.
افزایش رتبه الکسا سایت
الکسا در سایت خود اعلام کرده که رتبه وب‌ سایت‌ ها را بر اساس تعداد بازدید کنندگان و متوسط تعداد صفحاتی که هر نفر در سایت بازدید کرده محاسبه می‌ کند.
 • لینک ها هویت سایت شما هستند، پس مواظب ۴۰۴ شدن لینک ها سایت در گوگل باشید و به هیچ وجه به راحتی از کنار پیام ها گوگل رد نشوید.
 • خارج از فضا مجازی و آنلاین به تبلیغ کسب و کار خود بپردازید تا سئو برندینگ خود را افزایش دهید زیرا تاثیر شگرفی بر نتایج خواهد داشت.
 • مخاطبان خود را پیدا کرده و به آنها دست یابید:
 1. پیدا کردن سایت ها رقیب: با یافتن سایت هایی که برای مخاطبان مشابه رقابت می کنند، تحلیل رقابتی خود را شروع کنید.
 2. تحقیق بر روی مخاطبان: با تحقیق در مورد سایت هایی که بازدید می کنند، به مخاطبان بیشتری دست یابید.
 3. کشف تاثیرگذاران (Influencers): در سایت ها مشابه عواملی را که بر روی مخاطبان تأثیر می گذارند را جستجو کنید.
 4. استراتژی رقبایی که عملکرد بهتری در سئو دارند را بررسی کنید.
 5. به دنبال فرصت هایی برای مشارکت باشید: سایت هایی مشابه که می دانید مخاطبان شما از آن بازدید می کنند را بشناسید. سایت هایی که رقیب نیستند ممکن است برای دسترسی به اطلاعات تأثیرگذار، وبلاگ نویسی مهمان، تبلیغات یا مشارکت در بازاریابی مناسب باشند.
کاهش رتبه الکسا با افزایش ترافیک سایت
قاعدتاً اگر سئو سایت شما بهتر شود، ترافیک سایت شما افزایش خواهد یافت و این مسئله باعث می‌ شود رتبه‌ شما در الکسا هم بهتر شود؛ اما عکس این مسئله الزاماً صحیح نیست.
 • فرصتها دست نخورده ای را که نادیده گرفتید پیدا کنید. شکاف هایی را که مخاطب به آن علاقه مند می باشد ولی محتوایی برای آن ندارید را پیدا کنید.
 • کشف کلمات کلیدی برنده و موضوعات محبوب: بر اساس ذهنیت و تفکر کاربران تگ یا Keyword تعریف کنید تا شانس دیده شدن و سرچ شدن مطلب افزایش یابد. البته باید مختصر، مفید و به اندازه باشد تا موجب اسپم صفحات سایت نگردد.
 1. شکاف ها موجود در استراتژی محتوا خود را شناسایی کنید.
 2. کشف موضوعات محبوب و ایده ها کلمات کلیدی هدفمند
 3. رقابت ها کم و فرصت ها کلمات کلیدی خریدار را کشف کنید.
 4. کلمات کلیدی را که باعث ترافیک رقبا می شوند را پیدا نمایید.
 5. فرصت ها محتوایی که نتایج جستجو را بهبود می بخشند و آگاهی از نام تجاری شما را تقویت می کنند را شناسایی کنید .