لیست مشتریان شما بزرگ ترین دارایی آژانس سئو شما است. ما در این مقاله قصد داریم 6 دلیل رایج برای از دست رفتن و کاهش مشتریان سئو و نحوه بهبود توانایی نگهداری شما را بررسی کنیم، اما باید بدانید که جذب مشتری های جدید کار آسانی نیست.

آژانس های سئو زمان و منابع زیادی را برای ثبت نام حساب ها و مشتریان جدید سرمایه گذاری می کنند. مشتریان ثابت بزرگ ترین دارایی یک آژانس هستند. در حالی که برخی در حفظ اکثر مشتریان سئو خود موفق هستند، بسیاری دیگر برای حفظ و انتخاب مشتری سئو خوب تلاش زیادی نمی کنند و این مسئله باعث کاهش مشتری می شود.

تحقیقات انجام شده توسط Bain & Company نشان می دهد که بهبود نگهداری مشتریان تنها 5 درصد سود را 25 تا 95 درصد افزایش می دهد. راضی نگه داشتن مشتریان فعلی برای سودآوری و رشد شرکت شما ضروری است. اگر تمایل به حفظ و نگهداری مشتری ها در دستور کار شما است، این شش دلیل رایج را که آژانس های SEO رعایت نمی کنند، در نظر بگیرید و در ادامه بیاموزید که در مورد هرکدام چه باید بکنید و همچنین اهمیت نحوه ارائه خدمات سئوی شما چقدر موثر است.

1. انتظارات نادرست

یکی از اصلی ترین دلایلی که آژانس های سئو مشتریان خود را از دست می دهند، عدم تعیین انتظارات واقع بینانه از همان ابتدا است. مارک ویلیامز کوک، مدیر Candor & Founder AlsoAsked.com، توضیح می دهد:

من در چندین آژانس کار کرده ام و فکر می کنم که علت اصلی کاهش و از دست دادن مشتری های سئو این است که در ابتدا انتظارات را اشتباه تنظیم کرده ایم. این اشتباه به دلایل مختلف اتفاق می افتد، از تیم های فروش که قول عملکرد می دهند تا اهداف غیر معقول که مشتری تعیین می کند. این گفتگو های صادقانه به این معنا است که شما برنده می شوید یا با تعداد کمی مشتری ادامه می دهید، اما به نظر من این بهترین استراتژی بلند مدت است.

از خود بپرسید، آیا بیش از حد امیدوار کننده هستید و یا کم کاری می کنید؟ اگر خدمات شما تطابق کاملی با این موضوع ندارد، باید برعکس باشد. همچنین بسیاری از اوقات مشتریان بدون اینکه از نحوه عملکرد سئو چیزی بدانند و همچنین با انتظارات بسیار بالا وارد شرکت شما می شوند. اگر می دانید که نمی توانید چیزی را که می خواهد تحویل دهید، بله نگویید.

انتظارات نادرست مشتری از آژانس سئو

2. عدم آموزش به مشتری

من اغلب با مشتریانی برخورد می کنم که علیرغم اینکه قبلاً مدتی با یک یا دو آژانس SEO کار کرده بودند، اما هیچ ایده ای از نحوه عملکرد SEO ندارند. مردم از اطلاع رسانی و آموزش به آن ها قدردانی می کنند و همچنین به شما اعتماد بیشتری خواهند داشت. ایجاد این سطح اعتماد با مشتریان برای سلامت روابط بلند مدت شما ضروری است.

یک روز به یکی از مشتریانم ایمیلی ارسال کردم و به آن ها توضیح دادم که گوگل به روزرسانی جدیدی را منتشر کرده است و ما باید وب سایت آن ها را بررسی کنیم. پاسخ آن ها این بود:

  • برای اطلاع رسانی از شما قدردانی می کنیم.
  • متشکریم از اینکه آن ها را با ترند ها و تغییرات صنعت به روز نگه می دارید.
  • درک می کنیم که کار هایی باید انجام شود و ممکن است منجر به تغییرات شود.

آموزش مشتریان شما یک کار یک نفره و بیهوده نیست. این بدان معناست که شما به طور منظم با آن ها ارتباط برقرار کنید به طوری که این پیگیری ها تخصص شما را منعکس کرده و بر ارزش شما بیافزاید و شما دیگر نگران کاهش مشتری های سئو خود نباشید. این کار دقیقا تفاوت شما با آژانس های دیگر است: برطرف کردن نگرانی های مشتری.

3. مشخص نبودن مقدار دقیق مبلغ پرداختی

مشتریان می خواهند از مقدار سرمایه گذاری سئو خود در اسرع وقت مطلع شوند. این یک چالش دائمی برای متخصصان SEO است زیرا یک استراتژی سئو خوب می تواند زمانبر باشد. دانیل فولی کارتر، مدیر Assertive می گوید:

بسیاری از آژانس های سئو مشتریان خود را در درجه اول به دلیل عدم وجود “مقدار دقیق پول” از دست می دهند. بسیاری از مشتریان سعی خواهند کرد که ROI سئو را به شیوه تبلیغات PPC مقایسه کنند، علیرغم اینکه SEO به طور کلی یک کانال است که زمان بیشتری طول می کشد تا نتایج خود را به دست آورد.

مشخص نبودن عملکرد سئو برای مشتری

بسته به اهداف تجاری مشتری، یکی از راه های نزدیک شدن به این امر، توافق بر سر اهداف بلند مدت است. به عنوان مثال اگر مشتری شما ناشر است، ممکن است هدفی را برای رسیدن به افزایش 50 درصدی ترافیک در 24 ماه به او پیشنهاد دهید.

در حالی که ما به طور قطع می دانیم که ممکن است 50٪ افزایش ترافیک را زودتر انجام دهید (به یاد داشته باشید همیشه زود تر از زمانی که به مشتری قول داده اید، کارهایتان را تحویل دهید)، این به مشتری شما انتظار ملموس و قابل اندازه گیری از مقدار پول را می دهد.

مطمئن شوید که به مشتریان خود نشان می دهید که چگونه تلاش های سئو شما نه فقط در ترافیک و رتبه بندی، بلکه بر درآمد و نرخ تبدیل آن ها تأثیر مثبت می گذارد. اینگونه یکی از قدم های خود را در جهت جلوگیری از کاهش مشتری سئو را برداشته اید.

4. مشتریان شما نمی دانند چه کار می کنید

مشتریان را مجبور نکنید که در مورد کاری که انجام می دهید و تلاشی که برای آن ها دارید، حدس بزنند. آن ها را از آنچه اکنون در حال رخ دادن است و همچنین مراحل بعدی قرار است رخ دهد، آگاه کنید. به عنوان مثال ، ممکن است یک ایمیل ماهانه ایجاد کنید که شامل موارد زیر باشد:

  • گزارش عملکرد
  • خلاصه کارهای انجام شده و نتایج قابل تحویل
  • مراحل بعدی

هفته ای یک بار با به روزرسانی سریع در مورد هر گونه طرح اصلی که قرار است پیاده کنید یا هر موفقیتی که در طی هفته گذشته داشته اید، مشتری را از شرایط آگاه کنید. اطمینان حاصل کنید که آن ها درک واضحی از اقدامات سئو انجام شده و نتایج بیزینسی قابل اندازه گیری را از گزارش های شما داشته اند.

همچنین ممکن است بخواهید در ابتدای قرارداد با مشتری یک نقشه راه ایجاد کنید و هر ماه آن را به روز کنید تا پیشرفت را نشان دهید. این ارتباطات منظم تا حد زیادی به آگاهی مشتریان شما در مورد کاری که انجام می دهید کمک می کند. همچنین روند کار و پاسخگویی شما را نشان می دهد و مشتریان از هر دو این ها قدردانی می کنند و از کاهش مشتری سئو شما جلوگیری می کند.

برخی از آژانس ها تعداد ساعاتی را که به سئو اختصاص داده شده است، هر ماه به مشتریان خود اعلام می کنند، حتی اگر از مشتریان به ازای هر ساعت هزینه ای دریافت نکنند. این به منعکس کردن میزان کار انجام شده و نتایج قابل تحویل کمک می کند.

5. عدم وجود نتایج قابل مشاهده

عدم وجود نتایج سئو قابل مشاهده برای مشتری

در بسیاری موارد دیده می شود که مشتریان مدت قرارداد شش یا 12 ماهه خود را با شرکت های سئو می مانند و نمی توانند نتیجه ای را ببینند. ما باید در اینجا فرض کنیم که این امر به دلیل کمبود واقعاً تولید چیزی نیست. اگر برای شما نیز چنین است، شما با مسائل بزرگ تری روبرو هستید.

تنظیمات سئو داخلی خود را بررسی کنید

حتی آژانس هایی که کار های بزرگی برای دیگران انجام می دهند ممکن است فاقد فرآیند های مشخص و الگو های داخلی مخصوص به خود باشند. این دقیقا دستورالعمل شکست آژانس سئوی شما است. فرآیند آزمایش شده خود را بسازید. این بخشی از ارزشی است که به مشتریان خود ارائه می دهید.

اطمینان حاصل کنید که یک ابزار جامع مدیریت پروژه دارید

اگر از ابزار مدیریت پروژه استفاده نمی کنید، سازماندهی منظم و اجرای صحیح استراتژی سئو در هر مقیاسی بسیار دشوار خواهد بود.

فرآیند خود را به صورت منظم مرور کنید

به عنوان مثال هر سه یا شش ماه یکبار جلسات تیمی را برگزار کنید تا در مورد مراحل کار خود بحث کنید. هنگامی که یک به روزرسانی جدید گوگل آمد، با تیم خود کار کنید تا ببینید چگونه این امر در فرآیند های استاندارد شما گنجانده می شود.

آموزش دهید، آموزش دهید و نیرو های دیگر را تربیت کنید

همیشه به دنبال فرصت هایی برای آموزش تیم خود باشید. لزوماً لازم نیست که آن ها را برای دوره ای آموزشی ثبت نام کنید، اما مطمئن شوید که یک جلسه برنامه ریزی شده دو هفته ای یا ماهانه وجود دارد که در آن همه شما درباره آخرین و بزرگ ترین اخبار و نکات در دنیای سئو بحث می کنید.

به اعضای تیم فرصت دهید تا مهارت ها یا زمینه های جدیدی را که می خواهند یاد بگیرند شناسایی کنند و مطمئن شوید که زمان و بودجه لازم را برای این کار اختصاص داده اند.

6. آماده نبودن محصول برای SEO

آیا سئو همیشه یک کانال خوب برای همه مشاغل است؟ در بیشتر اوقات سئو یک کانال عالی برای درآمدزایی است. اگر محصول خوبی دارید، مطمئناً فرصتی برای توسعه کسب و کار شما با سئو وجود دارد. اما اگر کسب و کار شما هنوز آماده نشده است، هیچ مقدار سئویی به شما کمک نمی کند.

بنابراین سوال واقعی این است: آیا در مرحله مناسب کسب و کار خود برای پیاده سازی سئو هستید؟ سام رایت، بنیانگذار Blink می گوید: ” بسیاری از کمپین های سئو به دلایل استراتژیک شکست می خورند. این می تواند عدم تناسب بازار محصول، قیمت گذاری یا موقعیت یا دسته بندی ضعیف باشد. شرکت های کوچک و متوسط ​​(به ویژه در حوزه تجارت الکترونیک) اغلب قبل از انجام تاکتیکی چیزی مانند سئو، وقت خود را به این بخش از تجارت اختصاص نمی دهند.

نامناسب بودن پروژه برای سئو

این بدان معناست که آن ها بر پایه های متزلزل قرار دارند، ایجاد یک کمپین در این شرایط دشوار است. با این حال بسیاری از آژانس های سئو بدون توجه به این امر یا به دلیل بی اطلاعی یا نداشتن مهارت یا تجربه برای تغییر امور از بالا به پایین پیش می روند. این کار اغلب نتایج بدی در پی دارد، مشتری ناامید می شود و رابطه شما پایان می یابد.

تغییر این موضوع تا حدی مربوط به آموزش مشتری است. ما اکنون تجزیه و تحلیل بازار و موقعیت یابی/دسته بندی را اولین گام در هر پروژه ای می کنیم. این کاری است که آژانس های بازاریابی سنتی سال هاست انجام می دهند، اما هنوز هم برای مشاغل متمرکز بر سئو مانند ما کمی غیر معمول است.

با این حال این مهم است که نشان دهیم تاکتیک ها کار نمی کنند مگر اینکه استراتژی برای شروع درست باشد. “

با تمام موارد گفته شده، هر آژانس سئو حرفه ای یا مبتدی کاهش مشتری را تجربه می کند. این به این دلیل نیست که آژانس ناتوان است، این بخشی از صنعت سئو است.

هدف واقعی این است که این ضررها را به حداقل برسانید و حفظ مشتری را با درک علت وقوع آن ها ، تشخیص زمان وقوع رابطه و آگاهی از نحوه صحیح ایجاد رابطه، بهبود بخشید.

منبع: searchenginejournal.com