تاکنون احتمالاً دیده اید که اینفلوئنسر ها و افراد مشهور در استوری های اینستاگرام خود درباره مکالمه هایی که در کلاب هاوس دارند، پست یا استوری می کنند. اگر نمی دانید که این برنامه جدید چیست، کمی گیج شده اید و هنگام دانلود با قرار گرفتن در لیست انتظار، نا امید شده اید با ما همراه باشید. اگرچه به نظر می رسد افراد نمی خواهد مردم عادی بدانند که در این پلتفرم انحصاری رسانه های اجتماعی چه خبر است، اما ما اینجا هستیم تا همه اسرار را برای شما بازگو کنیم.

کلاب هاوس چیست؟

تصور کنید برنامه ای در تلفن همراه خود دارید که به شما امکان می دهد مکالمه های زنده دیگران را گوش دهید. اما نه به صورت عجیب و غریبی. این افراد می خواهند شنیده شوند. حتی ممکن است معروف یا حداقل جالب یا آگاه باشند (با اینکه هیچ تضمینی نیست). ممکن است به شما فرصت عضویت در چت داده شود.

این برنامه از اتاق هایی تشکیل شده است که در هنگام وارد شدن به برنامه با آن ها مواجه می شوید. شما می توانید در این اتاق ها شرکت کنید یا اتاق خودتان را ایجاد کنید.

کلاب هاوس (همراه با بیماری کرونا در ایالات متحده!) در مارس 2020 راه اندازی شد. به دلیل انحصاری بودن این برنامه به دعوت کردن، تقریباً شبیه عضویت در یک باشگاه در دنیای واقعی، برای عده معدودی فراهم شد.

در آن روزهای اولیه این برنامه یک جامعه کوچک که عمدتاً متشکل از سرمایه گذاران خطرپذیر بود. از این گذشته، شرکتی که پشت کلاب هاوس قرار دارد، کمپانی Alpha Exploration، پس از دو ماه فعالیت 12 میلیون دلار سرمایه دریافت کرد. ارزش آن به سرعت 100 میلیون دلار بود و در آن زمان فقط 1500 کاربر داشت.

در این شبکه اجتماعی خبری از عکس و فیلم نیست. کاربران امکان به اشتراک گذاری و ارسال عکس ها و فیلم ها و حتی متن را ندارد، فقط صدا. ارتباط برقرار کردن تنها از طریق صداست که این اپلیکیشن را متمایز کرده است.

کاربران برای عضو شدن در این برنامه باید دعوت شوند. برای دسترسی، به یک دعوت نامه از کاربران موجود در کلاب هاوس احتیاج دارید. هر کاربر جدید حق دارد دو نفر را دعوت کند و با استفاده از برنامه درآمد بیشتری کسب کند. از دوستان خود بپرسید آیا آن ها اکانت کلاب هاوس دارند. آن ها را دعوت کنید و ارتباطات خود را گسترده کنید.

چه کسی پشت کلاب هاوس است؟

سازندگان کلاب هاوس

کلاب هاوس توسط دو کارآفرین Rohan Seth و Paul Davison ایجاد شده است که آن ها این برنامه را “آخرین تلاش” خود در ایجاد یک برنامه اجتماعی خواندند. برنامه قبلی آن ها Highlight که کاربران نزدیک را با علایق مشابهی به هم متصل می کرد، در سال 2012 توجهات زیادی را جلب کرد اما اندکی پس از آن از بین رفت.

سرانجام این شرکت به پینترست فروخته شد. شرکت Seth، آزمایشگاه های مموری و بسیاری از برنامه های اجتماعی مانند Dayfie را ایجاد کرد و سرانجام در سال 2017 به Opendoor Technologies Inc فروخته شد. Rohan Seth و Paul Davison برای اولین بار در سال 2011 به هم متصل شدند، ملاقات در حالی انجام شد که هر دو هم در دانشگاه استنفورد و هم در گوگل تجارب مشترکی داشتند.

چرا کلاب هاوس اینقدر محبوب است؟

بیشتر موفقیت های بزرگ کلاب هاوس به همکاری های سلبریتی های مشهور نسبت داده شده است:  Elon Musk، Oprah Winfrey و Bill Gates همه در این برنامه ظاهر شده اند. طرفداران آن ها نیز برای دسترسی به شخصیت های عمومی مورد علاقه خود در این پاتفرم متفاوت از سیستم عامل های رسانه های اجتماعی دیگر شرکت کردند.

برنامه کلاب هاوس نسبت به دیگر شبکه های اجتماعی کمتر صمیمی یا تعاملی است. به علاوه محتوا به طور کلی غیر قابل ضبط است و باعث می شود برخی از افراد برنامه را “FOMO machine” بنامند. محبوبیت در فن آوری و جمعیت VC اغلب به حمایت اولیه و مشتاقانه غول سرمایه گذاری خطرناک Andreessen Horowitz مرتبط است.

این برنامه همچنین به عنوان مرکز سازندگان سیاه مانند Bomani X توصیف شده است که چهره او قبلاً روی آیکون این برنامه بود. بعلاوه در جلسات بزرگ و بی پایان در FaceTime و دیگر اپلیکیشن ها، بسیاری از افراد دیدگاه های اجتماعی خود را درباره این برنامه به اشتراک گذاشتند و افراد بیشتری را جذب کردند.

این برنامه چه مشکلاتی داشته است؟

منتقدان گفته اند خصوصیاتی که باعث می شود کلاب هاوس غیر رسمی و معمول باشد، همچنین می تواند فریب را تسهیل کند. محدودیت های ضبط نشدن مکالمات Clubhouse را به مکانی نا امن برای انتشار دروغ یا زورگویی بدون فکر به عواقب آن تبدیل کرده است.

از کلاب هاوس برای انتشار اطلاعات غلط در مورد Covid-19 و محتوای نژادپرستانه و زن ستیزانه نیز استفاده شده است. در حالی که این مشکلات فقط مختص کلاب هاوس نیست، صدای زنده در مقایسه با اپلیکیشن های متنی مانند توییتر یا فیس بوک یک چالش خاص را به وجود می آورد.

مشکلات کلاب هاوس

آیا ClubHouse رقیبی دارد؟

بسیاری از شرکت ها در تلاشند تا موفقیت Clubhouse را تقلید کنند. Twitter با ویژگی Spaces که فقط صوتی است، وارد صحنه رقابت شده و گفته می شود که Facebook نیز روی این ویژگی کار می کند. برند کوبایی و بنیانگذار فناوری Falon Fatemi در حال کار بر روی Fireside، یک برنامه صوتی زنده هستند که برخلاف Clubhouse قابلیت ضبط هم دارد.

اگرچه چین این برنامه را به دنبال مکالمه در مورد موضوعات تابو ممنوع کرد، بسیاری از کپی برداری ها در این کشور ظاهر شده اند و غول هایی مانند Tencent Holdings Ltd. و Alibaba Group Holding Ltd. آزمایش چت های فقط صوتی را در سیستم عامل خود آغاز کرده اند.

در یک سطح انتزاعی تر، کلاب هاوس خود را رقیب کنفرانس ها، مهمانی ها و سایر رویداد های حضوری می داند. این باعث شده است که عده ای فکر کنند که کلاب هاوس در دنیای پس از واکسیناسیون، وقتی رویداد های شبکه ای قدیمی اتفاق می افتد، دیگر کنار می رود و از این صحنه محو می شود.

کلاب هاوس چگونه درآمد کسب می کند؟

کسب درآمد از کلاب هاوس

تا کنون درآمدی کسب نکرده است. با وجود جمع آوری حداقل 110 میلیون دلار برای چندین بار تأمین بودجه، اخیراً در ژانویه با ارزیابی 1 میلیارد دلار، کلاب هاوس هنوز درآمد کسب نکرده است. این شرکت در نظر دارد که به سازندگان اتاق ها قابلیت هایی مانند subscriptions، راهنمایی ها، فروش بلیط و روش های دیگر را برای ایجاد درآمد از طریق اتاق های خود آزمایش کنند، این ها بر اساس این فرض است که مردم تمایل به پرداخت برای محتوای با کیفیت کلاب هاوس را دارند.

با این کار تشویقی انجام می شود تا به ستاره های موجود در این پلتفرم دلیلی برای ماندن در این اپلیکیشن بدهد. کلاب هاوس می گوید مدل تجاری آن به تبلیغات متکی نخواهد بود و داده های کاربر را با تبلیغ کنندگان یا کارگزاران به اشتراک نمی گذارد.

سیاست حفظ حریم خصوصی آن اخیراً برای خبری که منتشر شد، به روز شد. هیچ کس نمی داند Clubhouse برای سودآوری باید چقدر بزرگ باشد، اما این امر مانع سرمایه گذاران و میلیون ها کاربر نشده است.

خبر منتشر شده درباره کلاب هاوس

چگونه می توانم وارد کلاب هاوس شوم؟

در حال حاضر کلاب هاوس فقط مبتنی بر دعوت است، هر یک از اعضا به طور دوره ای مجاز هستند تعداد انگشت شماری از افراد دیگر را دعوت کند. اگر جزو 10 میلیون نفری نیستید که می توانید دعوتنامه دریافت کنید می توانید به افراد ثانویه مراجعه کنید.

شرکت ebay دعوت های Clubhouse را بین 3 تا 25 دلار می فروشد. در اپلیکیشن دیوار نیز بعضی از کاربران این پلتفرم، دعوتنامه هایشان را می فروشند. این شرکت یک جدول زمانی برای دسترسی عمومی تعیین نکرده و گفته است که می خواهد برای اطمینان از ثبات، ایمنی و تنوع، رشد کندی داشته باشد.

در مصاحبه ای که فوریه کلاب هاوس با بیل گیتس انجام داد، Davison گفت که عملکرد این برنامه برای اندروید یک ویژگی برتر است که روی آن کار می کنند و اکنون نسخه اندروید آن نیز به بازار آمده است.

منبع: bloomberg.com