تمرکز بر روی کلیدواژه طولانی یا long tail یکی از تاکتیک های عالی SEO است. کلیدواژه های Long Tail عبارات کلیدی ای هستند که اختصاصی تر و طولانی تر از کلیدواژه هایی هستند که اغلب جستجو می شوند. کلیدواژه های طولانی ترافیک جستجوی کمتری دارند اما به دلیل اختصاصی تر بودن، ارزش بیشتری دارند. آن ها به شما اجازه می دهند تا به تدریج ترافیک بیشتری کسب کنید و توسط مخاطبین جدید و با انگیزه پیدا شوید.

برای استفاده بیشتر از مزایای کلیدواژه طولانی، باید چشم انداز دقیقی نسبت به شرکت خود داشته باشید. در اینجا به شما توضیح خواهیم داد کلیدواژه long tail چیست و داشتن درکی از محصولات خود برای تمرکز بر روی این استراتژی به شما کمک خواهد کرد.

کلیدواژه های طولانی چه هستند؟

کلیدواژه های لانگ تیل خاص تر و نسبت به دیگر کلیدواژه ها یا عبارات کلیدی کمتر رایج هستند. آن ها بیشتر بر روی یک منطقه خاص تمرکز می کنند. اصطلاح long-tail keyword برگرفته از کتاب The Long Tail نوشته کریس اندرسون است.

در این کتاب، کریس اندرسون نشان می دهد که برای هر محصولی یک بازار مجازی وجود دارد. در بعضی موارد، هرچند این بازار خیلی خیلی خیلی کوچک است. اما گستردگی اینترنت، باعث سودآوری موقعیت محصول یا وبلاگ تان می شود.

یک قالب اصلی

همه وبلاگ ها دارای یک موضوع اصلی هستند که به عنوان head شناخته می شود. وبلاگ های مادرانه اغلب در مورد کودکان و زندگی خانوادگی هستند؛ وبلاگ های غذا درمورد خوردن، رستوران و دستور غذا هستند. وبلاگ ما درمورد SEO است و همه پست ها یا درمورد سئو هستند یا مربوط به پست های سئو.

عنوان یا قالب اصلی وبلاگ یا سایت شما، کلیدواژه یا عبارت کلیدی اصلی تان است و می خواهید که مردم با استفاده از آن شما را پیدا کنند.

در زمینه سئو، تصور کنید که یک وبلاگ غذا درمورد غذا های خانگی ایتالیایی دارید. پس می خواهید با اصطلاحاتی مانند (غذا های خانگی ایتالیایی) پیدا شوید. این تقریبا کلیدواژه شماره 1 شما خواهد بود.

موضوعات دنباله دار

نمی توانید همه پست های وبلاگ تان را برای این اصطلاح (غذاهای خانگی ایتالیایی) بهینه کنید، حتی اگر تمام پست های وبلاگ تان درمورد غذاهای خانگی ایتالیایی باشد.

در مقابل باید تمام پست های وبلاگ تان را با استفاده از کلیدواژه های طولانی مربوط به کلیدواژه اصلی تان بنویسید. در مثال وبلاگ غذا می توانید درمورد تمام چیزهای خوشمزه بنویسید: پاستای ایتالیایی خانگی، سالاد ایتالیایی خانگی، کیک های ایتالیایی خانگی. این می تواند دسته بندی اصلی تان باشد.

پست های وبلاگ تان می توانند حتی بیشتر دنباله دار باشند. می توانید درمورد این مطالب بنویسید: اسپاگتی بولونی ایتالیایی خانگی، لازانیای ایتالیایی خانگی و … . می توانید همه این کلیدواژه ها را پیدا کنید، در صورتی که به درستی درباره کلیدواژه تان جستجو کرده باشید.

لینک دادن از کلیدواژه طولانی به موضوع اصلی وبلاگ

اگر وبلاگ خود را برای کلیدواژه های Long Tail متفاوتی بهینه می کنید، باید از این پست ها به صفحات و مقالات اصلی لینک دهی کنید و از این صفحات به بهترین صفحات پیج تان.

به یاد داشته باشید: همیشه از کلیدواژه طولانی به اصلی لینک دهید! با این کار به گوگل نشان می دهید که ساختار سایت شما چگونه است و کدام صفحاتتان مهم تر هستند. مطمئن باشید صفحات بهترتان در گوگل رتبه بهتری می گیرند.

چرا باید بر روی کلید واژه های طولانی تمرکز کرد؟

رتبه بندی شدن برای کلیدواژه های لانگ تیل

رتبه بندی شدن برای کلیدواژه های لانگ تیل آسان تر از کلمات کلیدی رایج است به دلیل اینکه وب سایت های کمتری برای رتبه بندی های بالاتر در نتایج جستجوی گوگل با هم رقابت می کنند. اصطلاحات طولانی تر و خاص تر راحت تر رتبه بندی می شوند. به دلیل گستردگی اینترنت، پیدا کردن مخاطبین برای موقعیت های خاص راحت تر است. بر روی گروهی از کلیدواژه های long tail تمرکز کنید که ترافیک بهتری را برای تان ایجاد می کنند.

یکی دیگر از مزایای تمرکز بر روی کلیدواژه های طولانی این است که، اگرچه ممکن است کمتر در جستجو ها استفاده شوند، اما احتمال خرید جستجوگران بیشتر است.

برای مثال، من قصد دارم که برای تعطیلات به یک کلبه در شمال بروم. پس اولین چیزی که ممکن است جستجو کنم “تعطیلات در شمال” است، اما به سرعت می فهمم که ترجیح من اقامت در یک کلبه در ماسوله است، پس من “اقامت در ماسوله” را جستجو می کنم. این کلیدواژه من را بیشتر به هدفم نزدیک می کند و من شانس بیشتری برای پیدا کردن هدف مورد نظرم دارم.

اطلاعات بیشتری درباره رنکینگ کلیدواژه ها در مقاله رتبه بندی کلمات کلیدی متعدد می توانید به دست آورید.

چرا ماموریت شما اهمیت دارد؟

قله ماموریت

اگر می خواهید چیزی را بفروشید، پس باید فقط محصول خوبی داشته باشید! و به خوبی آگاهی داشته باشید که محصول یا وب سایت تان چه چیزی را به مخاطبان ارائه می دهند… چه چیزی باعث خاص شدن شان می شود. اگر این را بدانید و درک کنید، ترغیب مخاطبان به دوست داشتن و خرید محصول تان راحت تر می شود. پس باید مدتی درمورد خاص بودن محصولتان فکر کنید و درباره آن بنویسید.

شاید شما کشتی تفریحی به هاوایی می فروشید. امکانات ویژه ای برای کودکان دارید، کشتی برای والدین جوان و یا مادران مجرد مناسب است. پیشنهاد مناسب بودن کشتی به هاوایی به دلیل مناسب بودن برای مادران مجرد می تواند ویژگی خاص سرویس شما باشد. این ماموریت شماست. ارائه چیزی متفاوت به مخاطبان تان! سعی کنید ماموریت خود را بنویسید به شیوه ای که برای مخاطبین تان قابل فهم و استفاده باشد.

رقابت پذیری بازار

رقابت پذیری بازار

در بعضی از بازارها، رتبه بندی کردن سخت است. بعضی از بازارها بسیار رقابتی هستند، مخصوصا با وجود شرکت های بزرگ که بر روی جستجوی نتایج سلطه دارند. این شرکت ها بودجه زیادی برای بازاریابی کلی و SEO به طور اختصاصی دارند. رتبه بندی کردن این بازارها سخت است. ما نمی توانید با یک بودجه کم در بازارهایی مانند صنعت گردشگری که از کلیدواژه تعطیلات در هاوایی استفاده می کنند، استفاده کنید.

هرچند اگر، ماموریت شما مشخص است، باید کاری کنید تا محصولات و خدمات شما متمایز از بقیه باشد. باید موقعیت خاص خود را پیدا کنید و از ماموریت خود برای شروع رتبه بندی استفاده کنید! مثال خدمات دهی به مادران مجرد در کشتی تفریحی را به یاد بیاورید، منظور این است که بر روی کلیدواژه های کمتر رقابتی تمرکز کنید (مادر مجرد کشتی هاوایی). دوباره، از کلماتی استفاده کنید که مخاطبین هدف تان استفاده می کنند (و از اصطلاحات سخت بپرهیزید).

با استفاده از ماموریت خود کلیدواژه های طولانی را مشخص کنید

معنی کردن ماموریت خود، باعث می شود تا مزایا و خوبی های محصول شما، سایت یا وبلاگ تان مشخص شود تا کلیدواژه long tail ای را که می خواهید برای آن رتبه بندی کنید بر روی ماموریت تان تمرکز داشته باشد. تمرکز بر روی رتبه بندی سایت برای یک اصطلاح خاص تر سودمندتر است، تا زمانی که این اصطلاح خاص به کالایی که می فروشید نزدیک باشد.

اصطلاحاتی که برای توضیح ماموریت تان استفاده می کنید به خوبی می توانند بر روی استراتژی های سئو تان اثر بگذارند. این کلمات باید در مرکز کلیدواژه های لانگ تیل تان که در سایت می خواهید رتبه بندی شوند قرار داشته باشند.

ممکن است مردم با استفاده از این اصطلاحات در حجم کمی شما را پیدا کنند اما احتمال خرید محصول شما در این نوع جستجوها بیشتر است یا ممکن است تبدیل به بازدید کننده ثابت تان شوند.

گام بعدی: محتوای عالی

زمانی که کلیدواژه تان را پیدا کردید و تصمیم گرفتید تا براساس آن رتبه بندی شوید، باید شروع به ایجاد یک محتوای جذاب کنید. تولید محتوا می تواند کاملا چالشی باشد. با یک محتوای خوب کلیدواژه شما بهتر رتبه بندی می شود.