کلیدواژه ها بخش مهمی از هر استراتژی سئو هستند. آن ها اساس سئو هستند، زیرا به موتور جستجو می گویند که چگونه محتوای یک وب سایت را با درخواست جستجوی وارد شده توسط کاربران اینترنت مرتبط کند. اما، کلیدواژه ها در فهرستی از محصولات یا خدماتی که یک شرکت مایل است با آن ها شناخته شود، قرار می گیرد. این لیست شامل کلیدواژه های کوتاه و طولانی است. در کنار این ها، کلیدواژه های موضوعی نیز وجود دارند که طرز فکر شرکت ها را در مورد پیشنهادات خود و بازار هایی که ارائه می دهند، و همچنین نحوه رتبه بندی آن ها و ساختار محتوای بازاریابی آن ها را هدفمند می کند. در این پست قصد داریم در مورد کلیدواژه های موضوعی و اهمیت آن ها در سئو صحبت کنیم.

ارتباط موضوعی چیست؟

ارتباط موضوعی روشی برای تنظیم و سازماندهی یک وب سایت بر اساس موضوعات یا دسته بندی های مجموعه است. لندینگ پیج اصلی بر یک موضوع گسترده یا دسته بندی کلی متمرکز است. سپس هر لندینگ پیج دیگری بر روی اطلاعات خاص‌ تر مربوط به کلمه کلیدی گسترده‌ تر تمرکز می‌ کند، در نتیجه منجر به ایجاد یک شاخه موضوعی به تدریج باریک‌ تر می‌ شود، که در امتداد رشته‌ ای که به موضوع اصلی باز می‌ گردد، حرکت می کند.

هدف نه تنها سازماندهی صحیح وب سایت است، بلکه توجه به الگوریتم های موتور های جستجو که برای محتوا کرال می کنند و رتبه های بالاتری را در بین تمام کلیدواژه ها، ساده و پیچیده، در یک موضوع به دست می آورند. زمانی که یک وب سایت برای اولین بار ایجاد می شود، می توان ارتباط موضوعی را برای آن ترسیم و طراحی کرد. ابتدای ایجاد یک وبسایت بهترین زمان برای شروع این کار است، زیرا همه چیز را می توان حول موضوع اصلی و مضامین محدود تر ساخت.

اگر یک وب‌ سایت قدیمی تر باشد، پیاده‌ سازی ارتباط موضوعی و توسعه یک سازمان دهی جدید برای وب‌ سایت در هنگام طراحی مجدد سایت انجام می‌ شود. از آنجایی که این می تواند تأثیر زیاید در بهینه سازی داشته باشد، از طراحان وب سایت و سازندگان محتوا خواسته می شود که از ابتدا این موضوع را در نظر بگیرند.

کلیدواژه های موضوعی چگونه ایجاد می شوند؟

کلیدواژه های موضوعی به طور طبیعی ایجاد می شوند زیرا وب سایت با استفاده از ارتباط موضوعی طراحی شده است. کلمات کلیدی موضوعی آن هایی هستند که از موضوع اصلی ایجاد می شوند. همانطور که شاخه موضوعی برای هر صفحه دیگر باریکتر می شود، کلیدواژه های موضوعی شروع به توسعه می کنند.

به عنوان مثال، اگر وب سایت در مورد کتاب باشد، موضوع اصلی به سادگی کتاب خواهد بود. صفحاتی که به صفحه فرود لینک داده شده اند ممکن است “کتاب های غیرداستانی”، “کتاب های داستانی” و “کتاب های کودکان” باشد. از آنجا، موضوعات با جزئیات تر می شوند. برای غیرداستانی، موضوعات ممکن است به غیرداستانی تاریخی، بیوگرافی و زندگی نامه تبدیل شوند.

این ها مضوعات طبیعی هستند که به عنوان زیر موضوع کلی “کتاب ها” قرار می گیرند و کلمات کلیدی به طور طبیعی در صفحات بعدی توسعه یافته و استفاده می شوند. کلمات کلیدی عمومی، از جمله کلیدواژه های طولانی و کوتاه، همچنان می توانند در صفحه استفاده شوند. آن ها هنوز بخش مهمی از سئو هستند و می توان از آن ها برای کمک به کسب رتبه های بالاتر استفاده کرد.

با این حال، کلیدواژه های موضوعی با ایجاد وب سایت توسعه می یابند و به پشتیبانی از موضوع اصلی وب سایت کمک می کنند و آن را قادر می سازند تا رتبه بالاتری داشته باشد.

تفاوت بین کلیدواژه های موضوعی و کلیدواژه های عمومی

در گذشته، لازم بود فهرست خاصی از کلیدواژه های عمومی یا اصطلاحات هدفمند تهیه شود. در ابتدا، آن ها را می شد در هر نقطه از وب سایت قرار داد. همانطور که سئو توسعه یافت، راه بهتر این بود که از کلمات کلیدی در محتوای سایت استفاده می شد، بنابراین آن ها به طور طبیعی متناسب شدند.

در واقع، گوگل، رویکرد ارگانیک را ترجیح می دهد و وب‌ سایت‌ هایی را که از میانبر ها و ترفند هایی برای لینک دادن هرچه بیشتر کلیدواژه ها استفاده می‌ کنند، جریمه می‌ کند. با این حال، اکنون اساس جستجو ها تکامل یافته است. کاربران فقط از کلمه استفاده نمی کنند، بلکه آن ها عبارات کامل، توضیحات انتزاعی و سوالات خود را مستقیماً در گوگل جستجو می کنند.

سؤالات کاربران همیشه با کلمه کلیدی یا محتوایی که واقعاً به دنبال آن هستند مطابقت ندارد و نیازی هم به آن ندارند. موتور های جستجوی امروزی این موضوع را درک می‌ کنند و می‌ توانند به‌ طور خودکار آنچه را که کاربر اینترنت می‌ خواهد برای جفت کردن آن‌ ها با مرتبط‌ ترین نتایج، زمینه‌ سازی کنند. موتور جستجو این کار را با جستجوی محتوایی انجام می دهد که از نظر موضوعی، مرتبط با یک کوئری است.

محتوای مرتبط با موضوع این موضوع را پیش‌ بینی می‌ کند و با آن سازگار است و در نتیجه رتبه بالایی دارد. اگرچه ممکن است کلیدواژه های موضوعی مطابقت دقیقی با آنچه جستجوگر تایپ کرده است نباشد، موتور های جستجو از الگوریتم‌ ها و سیستم‌ های هوش مصنوعی برای شناسایی مناسب‌ ترین محتوا استفاده می‌ کنند.

به جای کلمات کلیدی عمومی که باید دقیقاً یا خیلی نزدیک با هم مطابقت داشته باشند، موتور های جستجو می توانند با استفاده از زمینه، ایده کلی را مطابقت دهند. این زمینه از دیگر متن‌ ها، لینک ها و صفحات مرتبط در یک وب‌ سایت تغذیه می‌ شود که همگی بخشی از یک موضوع واضح و ثابت هستند.

استفاده از فهرست سلسله مراتبی به عنوان پایه ای برای محتوا

برای رتبه بندی بالا در نتایج جستجو، داشتن یک صفحه منظم با محتوای باکیفیت و مرتب شده موضوعی بسیار مهم است. می توان از ارتباط موضوعی برای ایجاد پایه اولیه وب سایت استفاده کرد و برای استفاده از کلیدواژه های موضوعی می توان محتوا را به صفحات اضافه کرد. این به افزایش سریع رتبه وب سایت کمک می کند، زیرا موتور های جستجو می توانند ببینند که وب سایت در مورد چیست و چگونه می تواند برای جستجوگران مفید باشد.

کلیدواژه موضوعی و تحقیقات کلیدواژه

ادغام ارتباط موضوعی با صفحه فرود آغاز می شود. این باید روی موضوع اصلی وب سایت متمرکز شود. با توجه به کتاب ها به عنوان مثال، صفحه فرود فقط بر روی کتاب ها به طور کلی تمرکز می کند. سپس این صفحه به صفحات دیگری مانند کتاب‌های غیرداستانی، کتاب‌های داستانی و کتاب‌های کودکان پیوند می‌خورد که اطلاعات دقیق‌تری دارند. از آنجا، هر پیوند به لایه دیگر و خاص تر منتهی می شود.

شروع با کتاب‌ها، رفتن به کتاب‌های کودکان و سپس بررسی کتاب‌های مصور، کتاب‌های فصلی، کتاب‌های آموزشی، کتاب‌های فعالیت‌ها و غیره، ایده‌ای کلی از اینکه چگونه محتوای موضوعی با گسترش گسترده‌تر و عمیق‌تر به آن مشخص‌تر می‌شود، ارائه می‌کند. سلسله مراتب وب سایت

این نوع فهرست سلسله مراتبی، یافتن محتوای خاص تری را که نیاز خاصی را برآورده می کند، برای بازدیدکنندگان وب سایت و الگوریتم های موتورهای جستجو آسان می کند. موتورهای جستجو کل وب سایت را مشاهده کرده و موضوع کلی را تعیین می کنند.

اگر این به دقت برنامه ریزی شده باشد، پاسخ دادن به موتورهای جستجو برای آنها آسان است. در نتیجه، وب سایت شروع به رتبه بندی بالاتر برای موضوع کلی و همچنین کلیدواژه های موضوعی خاص تری می کند که در صفحات مختلف استفاده می شود.

تولید محتوا برای کلیدواژه های موضوعی

هنگامی که طرح وب سایت مشخص شد و یک لیست سلسله مراتبی از کلیدواژه های موضوعی برای استفاده وجود داشت، می توان محتوا را به صفحات اضافه کرد. موتورهای جستجو به دنبال ارائه اطلاعات بیشتر به جستجوگران هستند که ممکن است مرتبط و مفید باشد، بنابراین وب‌سایت‌هایی که حاوی محتوای خوب نوشته شده و به خوبی تحقیق شده‌اند، بسیار بالاتر از آنهایی هستند که فقط فهرست‌ها یا اطلاعات عمومی را شامل می‌ شوند.

یکی از راه های افزودن محتوای با کیفیت بیشتر به وب سایت، استفاده از فهرست سلسله مراتبی کلمات کلیدی موضوعی است.

از کلمات کلیدی موضوعی نیز می توان در پست های وبلاگ و سایر مطالب مرتبط با موضوعات خاص تر استفاده کرد. به عنوان مثال، یک پست وبلاگ در مورد نویسندگان بزرگ غیرداستانی دارای موضوع کتاب‌های غیرداستانی و پیوندی در صفحه کتاب‌های غیرداستانی وب‌سایت است که همگی به موضوع گسترده‌تر و رقابتی‌تر کتاب‌ها کمک می‌کند.

نحوه انجام تحقیق موضوعی

در حالی که کلمات کلیدی موضوعی به طور طبیعی با ایجاد فهرست سلسله مراتبی صفحات توسعه می یابند، امکان انجام تحقیقات موضوعی کلیدواژه وجود دارد. این می تواند به طراحان وب سایت و تولیدکنندگان محتوا کمک کند تا تعیین کنند که سازمان یک وب سایت چگونه باید باشد و آیا یک موضوع یا موضوع مستحق توجه بیشتر از دیگری است.

نوشتن فهرستی از مضامین بالقوه برای وب‌سایت یکی از راه‌های پی بردن به این است که کلمات کلیدی موضوعی ممکن است چه باشند، اما ابزارهای آنلاین نیز برای کمک به این موضوع وجود دارد.

ابزارهای کلیدواژه موضوعی برای کمک به طراح وب سایت یا تولید کننده محتوا طراحی شده اند تا تعدادی تم برای وب سایت ایجاد کنند که با موضوع کلی صفحه شروع می شود. سپس، ابزارها می توانند موضوعات محدودتر و اصطلاحات رقابتی و پربازدید را که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند، پیشنهاد کنند.

اگرچه انجام این کار بدون ابزار امکان‌پذیر است، اما این ابزارها می‌توانند روند را تسریع کنند و موضوعات بالقوه‌ای را که ممکن است نادیده گرفته شده‌اند را آشکار کنند.

آیا کار با یک حرفه ای ایده خوبی است؟

پس از یادگیری در مورد ارتباط موضوعی، طراحان وب سایت و سازندگان محتوا ممکن است بخواهند وارد آن شوند و آن را امتحان کنند. مشکل این است که انجام این کار همیشه آنطور که به نظر می رسد آسان نیست. در حالی که ابزارهایی برای کمک به انتخاب کلیدواژه های موضوعی وجود دارد، دانستن اینکه چگونه برای آنها بنویسید و آنها را به درستی در معماری وب سایت پیاده سازی کنید، موضوع دیگری است – یکی از مواردی که اغلب بهتر است به متخصصان SEO با تجربه در زمینه موضوعی سپرده شود.

این متخصصان می‌دانند که چگونه مؤثرترین و قابل دسترس‌ترین فهرست سلسله مراتبی را برای وب‌سایت ایجاد کنند و همچنین چگونه کلمات کلیدی موضوعی را توسعه دهند که بیشتر برای افزایش رتبه وب‌سایت انجام شود. آنها همچنین می توانند این کار را با کارایی بیشتر در مقایسه با تحقیقات مستقل انجام دهند.

از ابتدا، وب سایت ها باید ساخته شوند تا به درستی بهینه شوند. آن ها همچنین به محتوایی نیاز دارند که به طور شهودی چیده شده باشد، اطلاعات مفیدی داشته باشد و به همه انواع مشتریان بالقوه ارزش ارائه دهد.

این چیزی نیست که بتوان به راحتی بدون توجه دقیق و مهارت برای اجرا انجام داد. در حالی که شناسایی و استفاده از کلیدواژه های موضوعی می تواند پیچیده تر از انتخاب ساده اهداف سئوی عمومی باشد، رویکرد موضوعی تر چیزی نیست که نباید نادیده گرفته شود. همانطور که همه می دانیم، یک استراتژی کامل سئو، شامل سئوی خارجی (off-page) و سئوی داخلی می شود. برای این که بستری عالی و مرتب برای لینک سازی داشته باشید، استفاده از کلیدواژه های موضوعی می تواند بسیار مفید باشد. این یک سرمایه گذاری ارزشمند است که برای دستیابی به رتبه بندی بهتر و بازگشت از تلاش های بازاریابی اینترنتی شما ضروری است.

منبع: dyifo