فعالیت های آنلاین شما برای موفقیت شرکت شما بسیار مهم هستند. به همین دلیل توجه به کلیدواژه هایی که به رشد آنلاین برند شما کمک می‌کنند اهمیت زیادی دارد. یکی از راه های انجام این کار، مقایسه کردن کلیدواژه های برندسازی شده با کلیدواژه های بدون برندسازی است.

اما سوال اصلی این است که، به طور دقیق کلیدواژه های مارک دار در مقایسه با کلیدواژه های غیر مارک دار چه تفاوت هایی دارند؟ در این مقاله به این موارد خواهیم پرداخت:

اکنون، بیایید به مقایسه جزئیات در مورد کلیدواژه های برندسازی شده و کلیدواژه های بدون برندسازی و اینکه چگونه می توانند به کسب و کار شما کمک کنند، بپردازیم.

کلمات کلیدی برندسازی شده در مقایسه با کلمات کلیدی غیر برندسازی شده تفاوت های قابل توجهی با یکدیگر دارند، اما هر دو از ابزار های مهم در استراتژی سئو شما هستند.

کلیدواژه برندسازی شده و بدون برندسازی چیست؟

کلیدواژه برندسازی شده، کلیدواژه ای است که نام برند شما یا تغییرات نام برند شما در آن گنجانده شده است. اگر کسی آن کلیدواژه را جستجو کند، هر چیزی که مربوط به نام برند شما باشد، از جمله وب سایت شما، محصولات شما و حساب های شما در رسانه های اجتماعی به او نمایش داده می شود. از طرف دیگر، کلمات کلیدی برندسازی نشده، کلمات کلیدی هستند که ممکن است با برند شما مرتبط باشند اما نام برند شما در آن ها وجود ندارد. مثلاً موارد زیر می توانند شامل کلیدواژه های برندسازی نشده باشند:

 • محصولاتی که شرکت شما می فروشد.
 • خدماتی که شرکت شما ارائه می دهد.
 • موضوعاتی که شرکت شما در آن ها تخصص و مهارت دارد.

کلمات کلیدی برندسازی نشده مستقیماً نام برند شما را در بر نمی گیرند، اما اگر به درستی از آن ها استفاده کنید، همچنان ترافیک خوبی را به سمت وب سایت شما هدایت می‌کنند.


چند نمونه از این کلیدواژه ها

کلیداژه های دارای برند

در اینجا چند نمونه جالب از کلمات کلیدی برندسازی شده را برای درک بهتر برای شما آورده ایم:

این ها همه نمونه هایی از کلمات کلیدی برند سازی شده هستند، زیرا نام شرکت آن ها مستقیماً در کلمه کلیدی گنجانده شده است. مک دونالد، Oral-B، سامسونگ، دومینو و ممتاز دیزاین همگی شرکت‌ هایی هستند که دارایی‌ های دیجیتالی مانند وب‌ سایت‌ و نمایه‌های رسانه‌ اجتماعی مرتبط با برندشان را دارند. این کلیدواژه ها می توانند دارایی های دیجیتالی این شرکت ها را تقویت کنند.

در ادامه با چند نمونه از کلیدواژه های بدون برندسازی آشنا خواهید شد، که می توانید آن ها را با قسمت قبل مقایسه کنید:

 • همبرگر فست فودی
 • مسواک
 • گوشی های هوشمند
 • پیتزای پپرونی
 • تیم طراحی لوگو

در حالی که کلمات کلیدی Branded حاوی نام شرکت خاصی هستند، کلمات کلیدی بدون برند کلماتی هستند که با شرکت های موجود در لیست قبلی مرتبط هستند.

به عنوان مثال، “همبرگر فست فودی” یک کلمه کلیدی بدون برند در نظر گرفته می شود که “مک دونالد” می تواند از آن استفاده کند، یا ” تیم طراحی لوگو” کلمه کلیدی بدون برندی است که “ممتاز دیزاین”می تواند از آن استفاده کند.

چرا این کلیدواژه ها مهم هستند؟

کلمات کلیدی برندسازی شده مهم هستند، زیرا به کاربران اینترنتی بیشتری کمک می کنند تا تجارت شما را مستقیماً پیدا کنند. هر کسی می تواند یک کلمه کلیدی Non-Branded را جستجو کند، اما نتایج جستجوی از دیگر شرکت ها هم برای او ظاهر می شود. اما اگر شخصی کلیدواژه ای را جستجو کند که نام شرکت شما در آن وجود دارد، ابتدا مطالب حاوی نام تجاری و مربوط به وب سایت شما به او نمایش داده می شود .

بنابراین، چرا کلمات کلیدی بدون مارک مهم هستند؟

کلمات کلیدی بدون مارک مهم هستند زیرا به شما کمک می کنند تا از طریق تلاش های جستجوی ارگانیک به صورت آنلاین دیده شوید. البته گاهی ممکن است افراد وقتی نام برند شما را در یک موتور جستجو تایپ می‌کنند، مستقیماً نام شرکت را در کنار یک کلمه کلیدی خاص قرار ندهند، اما اگر اعتبار کافی در مورد آن کلمه کلیدی ایجاد کنید، وب‌سایت شما می‌تواند در هر صورت در صفحه اول نمایش داده شود.

مزایای کلیدواژه های برندسازی شده و برندسازی نشده

هنگام بحث در مورد کلیدواژه های برندسازی شده در مقایسه با کلیدواژه های برندسازی نشده، مهم است که در مورد مزایای هر نوع از کلیدواژه ها بحث شود. یکی از بزرگ ترین مزایای کلیدواژه های برندسازی شده را قبلاً ذکر کرده ایم: آن ها کمک می کنند ترافیک مستقیماً به وب سایت شرکت وارد شود. دلیل آن هم این است که در این کلیدواژه ها هدف جستجو واضح و مشخص است.

هنگام سرچ این کلیدواژه ها مردم به دنبال خدمات یا محصولاتی از برند شما هستند و رقابت بسیار کمی در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) بر سر کلیدواژه ای که بتواند هدف جستجوی کاربر را برآورده کند، وجود دارد.

کلمات کلیدی برند سازی شده به شما این امکان را می دهند که پیام های پشت کلمات کلیدی ای که نام تجاری شما به آن گره خورده است را کنترل کنید، این یکی از مزیت های حیاتی این کلیدواژه هاست.

آمار ها نشان می دهد تا ژانویه 2021 بیش از 4.6 میلیارد کاربر در اینترنت وجود داشته است. این به معنای وجود میلیارد ها فرصت واقعی برای یافتن کلمات کلیدی مناسب شماست. اما باید ابتدا مطمئن شوید که پیام‌ های پشت این فرصت ها کنترل‌ شده و مختصر باشند.

کلمات کلیدی بدون برندسازی نیز مزایای خود را دارند. کلمات کلیدی بدون نام تجاری به شرکت ها اجازه می دهد تا جستجوی ارگانیک خود را ایجاد کنند و بازدید آنلاین خود را بدون نیاز به هزینه های گزاف افزایش دهند.

برخی از شرکت ها دوست دارند از کلمات کلیدی برند گرا در تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC) خود استفاده کنند. اما بهتر است بدانند این کلیدواژه ها برای آن ها گران تر خواهد بود. به علاوه، استفاده از کلیدواژه های برندسازی نشده به گسترش دامنه ارگانیک شرکت شما کمک می کند.

مقایسه حجم جستجو

معایب کلیدواژه برندسازی شده و نشده

کلمات کلیدی برند سازی شده آنقدر خاص هستند که ممکن است حجم جستجوی آن ها در مقایسه با کلمات کلیدی برند سازی نشده خیلی کمتر باشد. این تفاوت حجم جستجو منطقی است زیرا اهداف جستجو دز آن ها متفاوت است.

به عنوان مثال، هدف پشت جستجوی “همبرگر فست فودی” بسیار کلی است. شاید مردم می خواهند بدانند که چگونه می توان همبرگرد فست فودی پخت یا ممکن است بخواهند تعدادی از فست فود های اطرافشان که همبرگر سرو می کند را پیدا کنند.

با این حال جستجوی کلیدواژه، “منوی مک دونالد” بسیار خاص است، زیرا مردم به طور خاص به دنبال مک دونالد هستند. از آن جایی که اغلب هدف افراد در جستجو یافتن یک کلیدواژه های خاص نیست، در کلیدواژه های برندسازی نشده فرصت بیشتری برای برند ها وجود دارد تا دامنه دسترسی خود را افزایش دهند. این یک شبکه بزرگ تر را در اینترنت ایجاد می کند و شانس تبدیل یک کاربر معمولی را به یک دنبال کننده وفادار و در نهایت مشتری دائم افزایش می دهد.

معایب کلیدواژه های برندسازی شده و بدون برندسازی

هنگام بحث در مورد کلیدواژه های برند سازی شده در مقایسه با برندسازی نشده ها، یک سری معایب وجود دارد که باید معایب هر کلمه کلیدی را بدانید.

معایب کلمات کلیدی برندسازی شده

یکی از اشکالات کلمات کلیدی برندسازی شده این است که استفاده از آن ها در کمپین های PPC می تواند گران باشد. گاهی اوقات، ممکن است قصد کاربر جستجو اطلاعات مربوط به شرکت شما باشد، اما با کلیک بر روی تبلیغ هزینه ای برای شما ایجاد کند، در حالی که هیچ اقدام تراکنشی انجام نداده است.

کلمات کلیدی برندی به نوعی محدود کننده نیز هستند. معمولاً هنگام استفاده از این کلمات کلیدی فرض می کنیم که افراد اطلاعات کافی درباره شرکت ما دارند و مستقیماً برند ما را به همراه یک کلمه کلیدی خاص جستجو می کنند.

برای تمرکز بر کلیدواژه های برندسازی شده شما ابتدا باید مطمئن شوید که کاربران اینترنتی برند شما را همراه با کلمات کلیدی خاصی جستجو می کنند تا بتوانید نتایج قابل قبولی به دست آورید.

معایب کلمات کلیدی برندسازی نشده

استفاده از کلمات کلیدی بدون برندسازی نیز دارای چند اشکال است. بزرگ ترین مورد، مسلماً این است که کلمات کلیدی بدون برند، ترافیک مستقیمی را که کلمات کلیدی برند دار برای شما به وجود می آورند، به ارمغان نمی آورند.

مثلاً اگر کلمه کلیدی “کفش کتانی” را هدف قرار دهید، نتایج جستجوی مختلفی ظاهر می شوند، زیرا شرکت های دیگر نیز برای آن عبارت به دنبال رتبه بندی هستند. این بدان معناست که اگر صفحه شما رتبه خوبی نداشته باشد، ممکن است ترافیک بسیار کمی داشته باشید.

یکی دیگر از اشکالات استفاده از کلمات کلیدی برندسازی نشده این است که آن ها هم می توانند در تبلیغات PPC گران شوند، به خصوص اگر کلمه کلیدی رقابتی باشد. به همین دلیل مهم است که کمپین های PPC خود را زیر نظر داشته باشید و ببینید آیا آن ها اهداف شما را برآورده می کنند یا خیر.

تاکتیک های SEO و PPC برای استفاده از این کلیدواژه ها

هنگام بحث در مورد کلیدواژه های برندسازی شده در مقابل کلیدواژه های برندسازی نشده، مهم است در مورد تاکتیک های SEO که شامل تاکتیک هایی برای هر دو کلیدواژه است، صحبت کنید.

سئوی کلمات کلیدی برندسازی شده

کلمات کلیدی بدون برندسازی

یکی از راه‌ های استفاده از کلیدواژه های بدون برند در سئو، تقویت کلیدواژه های برندسازی نشده برای کسب رتبه های خوب است. برای تقویت این کلیدواژه ها بهترین کار ایجاد محتوا های مناسبی است که همان کلیدواژه ها را مورد هدف قرار می دهد.

به عنوان مثال، اگر می خواهید برای کلیدواژه “نکات وبلاگ نویسی” رتبه بندی شوید، می توانید محتوایی ایجاد کنید که بهترین نکات برای وبلاگ نویسی را ارائه می دهد. مثلاً محتوا هایی که می توانید ایجاد کنید شامل:

 • وبلاگ ها
 • فیلم های مرتبط
 • پادکست ها
 • پست های رسانه های اجتماعی
 • منابع رایگان

هرچه محتوای مفید تری در مورد یک موضوع یا کلمه کلیدی خاص تولید کنید، به احتمال زیاد برای آن موضوع رتبه بهتری کسب خواهید کرد. این استراتژی حتی می تواند به شما در ایجاد قدرت و اعتماد بین مخاطبان آنلاین نیز کمک کند. همچنین می تواند کمک کند، آن ها از یک مرورکننده معمولی به مشتری تبدیل شوند.

کلمات کلیدی Branded

یک سری تاکتیک های SEO و PPC نیز وجود دارد که می توانید برای کلمات کلیدی برندسازی شده از آن ها استفاده کنید. به عنوان مثال، وقتی صحبت از سئو به میان می‌آید، می‌توانید از کلمات کلیدی برند خود استفاده کنید تا به جذب ترافیک بیشتر کمک کنید.

وقتی صحبت از کلمات کلیدی دارای برند می شود، بسیاری از بازاریابان دوست دارند از آن ها برای کمپین های PPC استفاده کنند. این استراتژی می تواند کارساز هم باشد، زیرا می تواند از کلمات کلیدی برند شما در برابر رقبا محافظت کند. رقبای شما ممکن است سعی کند کلمات کلیدی برند شما را در تبلیغات PPC بدزدند، بنابراین بهتر است با آن ها همراه شوید تا آن ها را از دست ندهید.

کلمات کلیدی برندسازی شده در کمپین های PPC می توانند به شما در کنترل ترافیک جذب شده نیز کمک کنند. شما می‌توانید طرح‌ بندی و هدف خود را در صفحه وبی که به آگهی پیوند می‌دهید کنترل کنید و سعی کنید تبدیل‌ ها را افزایش دهید.

اساساً، استفاده از کلیدواژه های برندسازی شده برای کمپین های PPC می تواند به شما کمک کند، ترافیکی را که وارد سایت شما می شود حفظ و کنترل کنید.

کدام یک بهتر است؟

ما در طول این مقاله در مورد کلیدواژه های برندسازی شده در مقایسه با کلیدواژه های برندسازی نشده صحبت کرده ایم، اما این سوال باقی می ماند: کدام یک بهتر است؟ پاسخ این است: هیچ پاسخ درستی وجود ندارد.

کلیدواژه های Branded و کلیدواژه های Non-Branded اهداف متفاوتی را دنبال می کنند، بنابراین هر دو مهم هستند.

کلمات کلیدی برندسازی شده برای شرکت های با سابقه ای که می خواهند ترافیک خود را محدود کرده و واقعاً یک پیام را بهینه کنند، به خوبی کار می کنند. از سوی دیگر، کلمات کلیدی برندسازی نشده، برای سازمان‌های کوچک‌ تری که تلاش می‌کنند دامنه خود را گسترش داده و قدرت خود را تثبیت کنند، بهتر عمل می‌کنند.

هدف جستجو برای این عبارات متفاوت است، اما هر دو ابزاری هستند که شرکت ها باید در استراتژی های SEO و PPC خود از آن ها استفاده کنند.

منبع:

mediaboom.com