یک کمپین بازاریابی محتوا که به خوبی تعریف شده باشد، زمانی که برنامه ریزی و اجرا شود، می تواند اثرات مثبت طولانی مدتی بر روی یک وب سایت داشته باشد، از جمله پیشرفت در جستجوی ارگانیک به خود کمپین، و بالا بردن سایر قطعات محتوا با افزایش اعتبار دامنه سایت. اما این موفقیت به راحتی به دست نمی آید. در این راهنما، ما برنامه ریزی و مراحل مورد نیاز برای ایجاد یک کمپین بازاریابی محتوا را بررسی خواهیم کرد.

سال ها پیش اگر می نوشتی، بازدید داشت. محتوای خوب همیشه نتایج عالی داشت. الان، هر روز محتوای بیشتری رد بستر وب تولید می‌ شود و مقداری نیسازی از آن ها نیز مصرف می شوند. این تولید زیاد باعث شده است که بازاریابان محتوا برای یافتن جایگاهی مناسب بین مخاطبان، تلاش کنند. ایجاد محتوای خوب دیگر کافی نیست. اگر کمپین های بازاریابی محتوای شما، شامل یک پست وبلاگ به همراه تبلیغات شبکه های اجتماعی است، شما حداقل را انجام می دهید. اگر می خواهید نتیجه ای چشمگیر و پرسود از کمپین خود دریافت کنید، وقت آن است که روش خود را ارتقا دهید.

کمپین بازاریابی محتوا یا استراتژی محتوا؟

قبل از اینکه به سراغ مرحله اول برویم، یک چیز دیگر وجود دارد که باید در مورد آن بدانید. چه در بازاریابی محتوا تازه کار باشید و چه کهنه کار، مهم است که تفاوت بین کمپین بازاریابی محتوا و استراتژی محتوا را درک کنید.

 • استراتژی محتوا، استراتژی کلی برای تمام تلاش های بازاریابی محتوای شما است. همه کمپین های بازاریابی محتوا با توجه به استراتژی محتوا ایجاد می شوند.
 • کمپین بازاریابی محتوا، مجموعه‌ ای از تلاش‌ ها و اقدامات یکباره است که حول یک هدف واحد همسو می‌ شوند. یک کمپین بازاریابی محتوا بسته به اندازه و دامنه آن می تواند در طی چند ساعت یا ماه راه اندازی شود.

ایجاد و نگهداری یک وبلاگ کامل نمونه ای از کمپین بازاریابی محتوا نیست، زیرا بخشی از استراتژی بزرگتر خواهد بود. اما ایجاد یک راهنمای جدید بهترین شیوه، کتاب الکترونیکی، وبینار، مجموعه ویدیویی یا ابزار آنلاین یک کمپین بازاریابی محتوا خواهد بود. در اینجا مراحل ایجاد یک کمپین بازاریابی محتوای موفق را بررسی می کنیم.

هدف تجاری خاص کمپین را مشخص کنید

قبل از اینکه فرآیند تولید محتوا را شروع کنید، ضروری است که زمینه ایجاد یک کمپین را نیز ایجاد کنید. هدف اصلی کسب و کارتان و این کمپین بازاریابی محتوا چیست؟ این هدف باید به استراتژی محتوای شما مرتبط باشد و حداقل یکی از اهداف تجاری ای را که می‌ خواهید از تلاش‌ های بازاریابی محتوای خود به دست آورید، پشتیبانی کند.

شش هدف کلی کسب‌ و کار، کمپین‌ های بازاریابی محتوا را هدایت می‌ کنند

شش هدف کلی کسب و کار وجود دارد که یک کمپین و استراتژی بازاریابی محتوا می تواند انجام دهد.

 • سلامت برند: ایجاد آگاهی یا ایجاد نگرش مثبت نسبت به برند شما. این بالاترین هدف است و می تواند همراه با فعالیت های روابط عمومی که بخشی از کمپین هستند استفاده شود.
 • بهینه سازی بازاریابی: بهبود اثربخشی برنامه‌ های بازاریابی موجود؛ مانند استفاده از چند قطعه محتوا برای تعیین عملکرد بهتر در بین مخاطبان. سپس این اطلاعات می تواند به کانال ها و برنامه های بازاریابی دیگر بازخورد داده شود.
 • تولید درآمد: این معمولاً هدف اصلی کمپین های بازاریابی محتوا است. شما در حال تلاش برای ایجاد درآمد به سازمان خود در قالب فروش یا حفظ مشتری هستید.
 • بهره وری عملیاتی: یک کمپین بازاریابی محتوا می تواند کارایی عملیاتی را در سایر بخش ها، مانند مراکز تماس پشتیبانی مشتری، افزایش دهد. داشتن کمپین‌ های محتوای تولید شده توسط کاربر می‌ تواند به توسعه محصول کمک کند تا چالش‌ های مخاطب جدیدی را شناسایی کند که در غیر این صورت از دست می‌ رفتند.
 • تجربه ی مشتری: تجربه مشتری کمی با کارایی عملیاتی و سلامت برند همپوشانی دارد. هدف این است که از طریق محتوا هایی، مانند سوالات متداول و آموزش های آنلاین، تجربه بهتری را به مشتریان خود ارائه دهید.
 • نوآوری: محتوا رسانه ای را در اختیار شما قرار می دهد تا بازخورد سریعی در مورد اثربخشی موضوعات و چالش هایی که مخاطبان ممکن است با آن مواجه شوند را دریافت کنید. باز هم، کمپین‌ های تولید شده توسط کاربر می‌ توانند چالش‌ ها و اولویت‌ های جدیدی را در مورد مخاطبان شما آشکار کنند که هرگز نمی‌ دانستید آن ها دارند.

اهداف خود را مشخص کنید

اهداف خود را در کمپین بازاریابی محتوا مشخص کنید

کلید تعیین هدف کمپین بازاریابی محتوا، مشخص کردن آن است. اهداف باید مسیر خاصی داشته باشند و همچنین یک چارچوب زمانی برای انجام آن. هدف کمپین بازاریابی محتوای شما نباید «افزایش ترافیک وب» باشد. هیچ هدف ملموسی در چنین سناریویی وجود ندارد.

نحوه اندازه گیری موفقیت خود را مشخص کنید

تصور کنید به یک مسابقه قهرمانی بسکتبال می روید. شما شاهد نبرد هر دو تیم در زمین برای یک ساعت هستید. در پایان بازی، همه به بالا نگاه می کنند و متوجه می شوند که هیچ کس امتیاز را حفظ نکرده است.

به نظر می رسد نیمی از بازاریابان محتوا این کار را انجام می‌ دهند. آن‌ ها روی کمپین‌ های بازاریابی محتوا کار می‌ کنند، آن‌ ها را به دنیا عرضه می‌ کنند، و سپس می‌ گویند: «اوه، حالا چگونه می‌ خواهیم این را بسنجیم؟»

مخاطب مورد نظر خود را مشخص کنید

اولین قدم این است که مشخص کنید آیا مخاطب، مشتریان فعلی هستند یا مشتریان بالقوه. این باید مستقیماً از اهداف تجاری شما سرچشمه بگیرد. اگر هدف افزایش حفظ مشتری یا افزایش فروش به مشتریان فعلی باشد، کاملاً واضح است که مشتریان شما مخاطبان شما هستند. اگر هدف شما تنها افزایش فروش است، پس به دنبال مخاطبان جدید هستید. اگر به اهداف سلامت برند توجه می کنید، ممکن است هم بر مشتریان و هم بر مشتریان بالقوه تمرکز کنید.

مرحله سفر خریدار را مشخص کنید

مرحله سفر خریدار را مشخص کنید

تعریف مرحله سفر خریدار به شما کمک می کند درک کنید که مخاطبان شما در حال حاضر به چه چیزی نیاز دارند و چه گام هایی می توانید برای آن ها بردارید که آن ها را به هدف تجاری شما نزدیک تر کند.

ایده پردازی یک کلمه کلیدی دوست داشتنی است

به یاد دارید زمانی که “ایده پردازی” را “توفان فکری” می نامیدند؟

یکی از روش‌ های شناسایی موضوعی که باید به آن پرداخته شود، انجام جلسات ایده‌ پردازی است، جایی که یک گروه یا حتی یک نفر ایده‌ های خود را روی یک تابلو قرار می‌ دهد و سعی می‌ کند موضوعی را ارائه کند که نقطه ضعف و قوت واقعی را مشخص کند، به مرحله سفر خریدار بپردازد. و در راستای هدف کلی کمپین کار می کند.

این فرآیند می تواند بسیار سخت باشد و اغلب از مسیر خارج می شود. همچنین سوگیری های داخلی را برای انتخاب موضوعاتی که تیم محتوا از قبل اطلاعات زیادی در مورد آن ها دارد، ترویج می کند. یا اینکه موضوع توسط پردرآمدترین فرد اتاق انتخاب می شود. چند بار مدیر عامل یا مدیر ارشد اجرایی شما به شما گفته است: “ما باید در مورد این چیزی که من در یک کنفرانس در مورد آن شنیدم بنویسیم…”؟

با توجه به این سوگیری داخلی، رویکرد داده محور ترجیح داده می شود.

تاثیر سئو را درک کنید

هر موضوعی که پوشش می دهید باید چیزی باشد که مخاطب هدف شما فعالانه آن را به صورت آنلاین جستجو می کند. هنگامی که موضوع شما انتخاب شد، به دنبال حجم کلمه کلیدی و درجه سختی باشید تا تعیین کنید آیا این موضوعی است که شما را به سمت جلو سوق می دهد یا خیر. باز هم، هوش محتوا می تواند این موضوعات را برای شما به ارمغان بیاورد و همچنین تشخیص دهد که کدام یک بیشترین بازده را خواهند داشت.

محتوای خود را ایجاد کنید

برای رسیدن به اینجای کار لازم است مراحل 1 تا 4 را انجام دهید وگرنه «عمل‌ های تصادفی محتوا» ایجاد می‌ کنید. متأسفانه، امروزه بسیاری از کمپین های بازاریابی محتوا فقط همین هستند. اعمال تصادفی محتوا. شما نباید این اشتباه را تکرار کنید. شما یک پایه محکم برای ایجاد کمپین بازاریابی محتوایی خود دارید. حالا نوبت اجراست.

 • محتوای اصلی: یک مورد از محتوا های اصلی، نقطه کانونی کمپین بازاریابی محتوای شما است. ممکن است یک راهنما، یک کاغذ سفید، یک پست وبلاگ بزرگ، یک کتاب الکترونیکی یا حتی ابزار/برنامه ای باشد که افراد می توانند از آن استفاده کنند و مشکل آن ها را حل کند.
 • کلمات کلیدی را برای محتوای شاخص خود شناسایی کنید: بر اساس موضوع و مجموعه ای از کلمات کلیدی که شناسایی کرده اید، کلیدواژه ای را انتخاب کنید که بیشترین تأثیر را بر روی مخاطبان شما بگذارد. این کلمه کلیدی ای است که شما به دنبال آن هستید که در موتور های جستجو “مالک” شوید.
 • ایجاد محتوای 10 برابری: برای رتبه‌ بالا گرفتن و ایجاد ترافیک در دراز مدت، محتوای شاخص باید به‌ طور کامل به نیاز مخاطبان شما به مشکلی که دارند پاسخ دهد. این بدان معنی است که از محتوای معمولی که در حال حاضر هنگام جستجوی آن کلمه کلیدی می توانند دریافت کنند، فراتر بروید.
 • محتوای شاخص: این نوع محتوا ها از محتوای اصلی شما پشتیبانی می کنند. آن ها می توانند پست های وبلاگ، ویدئو ها، اینفوگرافیک ها یا تقریباً هر شکلی از محتوای متوسط تا طولانی باشند. می‌ توانید این ها را در وب‌ سایت خود ایجاد کنید، اما اگر در سایت‌ های شریک باشند و از آن ها کمی مخاطبان قرض بگیرند، اغلب مؤثرتر هستند.

تشخیص دهید که محتوای شما چگونه اقدامات مورد نظر را هدایت می کند

اگر محتوای شما شگفت‌ انگیز است و ترافیک زیادی را به همراه دارد، برای موفقیت باید به هدف کلی کسب‌ و کار شما دست یابد. برای برخی از اهداف تجاری، مانند سلامت برند، ممکن است تنها داشتن محتوای عالی که رهبری فکری شما را به مخاطبان نشان می دهد، کافی باشد. آن قطعات محتوا باعث ایجاد اعتماد در بین مخاطبان شما می شود و ممکن است نیازی به انجام هیچ اقدام دیگری نداشته باشد. البته برای اطمینان باید این را اندازه بگیرید. با این حال، برای سایر اهداف تجاری، مانند تولید درآمد، دعوت به اقدام باید بخشی از محتوا باشد.

کمپین محتوای خود را تبلیغ کنید

شما محتوای شگفت انگیزی ایجاد کرده اید، اکنون زمان تبلیغ آن ها فرا رسیده است. از این گذشته، محتوا خودش توزیع نمی‌ شود. در استراتژی محتوای خود، باید کانال‌ های تبلیغاتی را بر اساس آنچه در دسترس سازمان شما است و متناسب با بودجه شما تعریف کنید.

برخی از سازمان‌ ها قبلاً دنبال‌ کنندگان قوی ایجاد کرده‌ اند و می‌ توانند از کانال‌ هایی مانند خبرنامه، رسانه‌ های اجتماعی و وبلاگ خود برای تبلیغ محتوای جدید برای مخاطبان گسترده استفاده کنند. دیگران باید به مخاطبان اجاره ای و پولی تکیه کنند تا محتوایشان دیده شود.

 • مدل PESO: اکثر شرکت ها مخاطب داخلی زیادی ندارند، بنابراین باید ابزار دیگری برای تبلیغ محتوای خود پیدا کنند. یک راه ساده برای دسته‌ بندی این کانال‌ ها، پولی، کسب درآمد، اشتراک‌ گذاری و مالکیت (PESO) است.
 • رسانه پولی: رسانه های پولی ممکن است در بخش متفاوتی از سازمان با بازاریابی محتوا قرار گیرند. معمولاً در تولید تقاضا یا تبلیغات استفاده می شوند.
 • رسانه به دست آمده: یکی از ارزشمند ترین دارایی‌ هایی که یک تیم بازاریابی محتوا برای کمپین‌ های بازاریابی محتوایی خود دارد، بخش روابط عمومی/ارتباطات آن است (یا هر کسی که در رسانه‌ ها فعال است و روابط تأثیرگذار به دست آورده است.)
 • رسانه مشترک: رسانه های اشتراکی مشابه رسانه های کسب شده از این نظر هستند که افراد دیگر محتوای شما را تبلیغ می کنند، اما معمولاً در شبکه های اجتماعی یا دهان به دهان انجام می شود.
 • رسانه متعلق به: هرچه در بازاریابی محتوا بهتر عمل کنید، کانال رسانه ای متعلق به شما بیشتر حضور خواهد داشت. هدف بزرگ بازاریابی محتوا، ایجاد این کانال‌ های رسانه‌ ای متعلق به شماست – مانند فهرست مشترکین انتخابی شما و DA سایت شما.

اگر به دنبال اطلاعاتی بیشتر برای موفق تر کردن کمپین خود می گردید، توصیه می کنیم پست دیگر ما در مورد کمپین تبلیغاتی را مطالعه کنید.

کمپین بازاریابی محتوای خود را بسنجید

بهترین بخش در مورد این فرآیند این است که تا زمانی که به اندازه گیری موفقیت کمپین خود برسید، اهداف تجاری و معیار هایی را که قرار است برای تعیین موفقیت آن استفاده کنید، مشخص کرده اید. که این بخش را بسیار ساده تر می کند.

از هر نرم افزار یا اطلاعات کیفی که نیاز دارید برای بازگرداندن معیار ها به کمپین خود استفاده کنید. ممکن است گوگل آنالیتیکس برای تبدیل ترافیک و هدف، CRM شما برای درآمد، نظرسنجی امتیاز خالص تبلیغ کننده، پلت فرم های اطلاعاتی محتوا و غیره باشد. همانطور که در بخش 2 ذکر شد، مشخص کنید که چند بار موفقیت کمپین را بررسی می کنید. در طول کمپین خود باید تنظیمات لازم را انجام دهید.

نتیجه

یک بازاریاب محتوای موفق هرگز سخت نبوده است. تکیه بر اعمال تصادفی محتوا دیگر جواب نمی دهد و معمولاً منجر به این می شود که بازاریابان محتوای شکست خورده به این فکر کنند که کجا اشتباه کرده اند. بدتر از آن، این امر باعث می‌ شود که بازاریابی محتوا برای مدیرانی که بازدهی فوق العاده ای را که فکر می‌ کردند ببینند، مشاهده نکنند، بد به نظر برسد.

در این دوره جدید بازاریابی محتوا، خوب به اندازه کافی خوب نیست. حتی عالی هم می تواند کوتاه بیاید. اما شما باید در کاری که انجام می دهید استثنایی باشید.

بهترین راه برای استثنایی بودن این است که حدس و گمان را از چیزی که ایجاد می کنید حذف کنید، کمپین های محتوای خود را با اهداف تجاری هماهنگ کنید و ارزش واقعی ای را به مخاطبان خود ارائه دهید که در هیچ جای دیگری نمی توانند به دست آورند.

این الگوی کمپین بازاریابی محتوا را با خود همراه داشته باشید تا بتوانید به راحتی کمپین های جدیدی را راه اندازی کنید. امیدواریم این راهنما برای شما مفید بوده باشد.

منبع: ceralytics