اگر مقالات خود را برای اصطلاحات مشابه بهینه کنید، ممکن است رتبه بندی شما از کنیبالیزیشن کلمات کلیدی (Keyword Canibalization) رنج ببرد: شما شانس خود را برای رتبه بندی در گوگل “از دست داده اید”! به خصوص هنگامی که سایت تان در حال رشد است، احتمال اینکه محتوای شما با خودش رقابت کند آغاز می شود. در اینجا، توضیح خواهم داد که چرا کانیبالیزیشن کلمات کلیدی می تواند برای SEO مضر باشد، چگونه می توانید آن را تشخیص دهید و در مورد آن چه کاری انجام دهید.

کنیبالیزیشن کلمه کلیدی به این معنی است که شما در وب سایت خود پست ها یا مقالات مختلفی در وبلاگ دارید که می توانند برای همان جستجو در Google رتبه بندی شوند. یا به این دلیل که، موضوعی که آن ها پوشش می دهند بسیار شبیه به هم است یا اینکه آن ها را برای همان عبارت اصلی بهینه کرده اید. اگر پست ها یا مقالات را برای کوئری های جستجوی مشابه بهینه کنید، آن ها شانس رتبه بندی یکدیگر را از بین می برند. معمولاً گوگل فقط 1 یا 2 نتیجه از همان دامنه در نتایج جستجو برای یک کوئری خاص نشان می دهد. اگر یک دامنه قوی داشته باشید، ممکن است 3 تا دریافت کنید.

چرا کنیبالیزیشن کلمات کلیدی برای سئو بد است؟

اگر کلمات کلیدی خود را کنیبالیز کنید، برای رتبه بندی در گوگل با خود رقابت می کنید. بگذارید بگوییم شما دو پست در مورد یک موضوع دارید. در این صورت، گوگل نمی تواند تشخیص دهد کدام مقاله باید برای یک درخواست خاص در بالاترین رتبه قرار گیرد. علاوه بر این، عوامل مهمی مانند بک لینک و CTR به جای یک پست در چندین پست ترکیب می شوند. در نتیجه، احتمالاً همه آن ها پایین تر خواهند بود. بنابراین هر وقت پستی را برای کلمه کلیدی کانونی که قبلاً استفاده کرده اید بهینه می کنید، آنالیز SEO یک گلوله قرمز به شما می دهد.

اما، کانیبالیزیشن کلمات کلیدی همچنین می تواند رخ دهد اگر پست ها را برای کلمات کلیدی کانونی ای بهینه کنید که دقیقاً دقیق نیستند، اما تقریباً یکسان هم هستند. به عنوان مثال، من دو پست در مورد اینکه آیا خوانایی یک عامل رتبه بندی است یا نه نوشتم. کلمه کلیدی برای “رتبه خوانایی” بهینه سازی شده است، در حالی که پست “رتبه خوانایی” برای کلمه کلیدی تمرکزی “عامل رتبه بندی خوانایی” بهینه شده است. پست ها دارای زاویه کمی متفاوتی بودند اما هنوز بسیار شبیه بودند. برای گوگل، دشوار است که بفهمید کدام یک از این دو مقاله مهمترین است.

چجوری تشخیص بدیم؟

بررسی اینکه سایت شما از کنیبالیزیشن کلمات کلیدی رنج می برد یا نه آسان است. شما به سادگی یک سایت را جستجو می کنید، برای هر کلمه کلیدی خاصی که فکر می کنید ممکن است چندین نتیجه داشته باشد. در گوگل سرچ می کنم: site:momtazseo.com اصول سئو. 3 نتیجه اولی که از مقالات سایت momtazseo.com هستند، به نظر من از کنیبالیزیشن و تکرار رنج می برند.

بررسی کانیبالیزیشن

در گوگل بررسی کنید: سایت:”نام دامنه”+”کلید واژه”، پاسخی آسان به شما در مورد اینکه آیا از کنیبالیزیشن کلمات کلیدی رنج می برید یا نه به شما می دهد. می توانید یافته های خود را با تایپ کلمه کلیدی مشابه در Google (با استفاده از یک مرورگر خصوصی یا جستجوگر نتایج جستجوی محلی مانند https://valentin.app/) بررسی کنید. کدام یک از صفحات خود را در نتایج جستجو مشاهده می کنید و آن ها در چه موقعیتی قرار می گیرند؟ مطمئناً، اگر دو صفحه از کلمات کلیدی یکسان در رده # 1 و # 2 قرار دارند، مشکلی نیست. اما آیا مقالات خود را، مثلاً در موقعیت های 7 و 8 می بینید؟ پس وقت آن است که همه چیز را مرتب کنیم!

حل کردن مشکل

این چهار مرحله حل این مسائل را به روشنی شرح می دهند:

  • محتوای خود را بررسی کنید
  • عملکرد محتوا را تحلیل کنید
  • تصمیم بگیرید کدام یک را نگه دارید
  • اقدام: ادغام، حذف، تغییر مسیر


دو مرحله اول به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید کدام مقاله را نگه دارید و کدام یک را ادغام یا حذف کنید. در بسیاری از موارد، قسمت اقدام شامل ترکیب و حذف مقالات است، اما همچنین برای بهبود پیوند داخلی در سایت شما:

مقالات را ادغام یا ترکیب کنید

اگر دو مقاله مخاطبان یکسانی را جذب می کنند و اساساً داستان یکسانی را بیان می کنند، باید آن ها را ترکیب کنید. دو پست را در یک مقاله شگفت انگیز بازنویسی کنید. این به رتبه بندی شما کمک می کند (گوگل محتوای طولانی و خوب نوشته شده را دوست دارد) و مشکل کانیبالیزیشن کلمه کلیدی شما را حل می کند.

بهبود لینک های داخلی

با ایجاد یک ساختار مناسب لینک داخلی، می توانید به گوگل کمک کنید تا بفهمد کدام مقاله مهمترین است. شما باید از پست هایی که اهمیت کمتری دارند به پست هایی که بیشترین اهمیت را برای شما دارند لینک دهید. به این ترتیب گوگل می تواند (با دنبال کردن لینک ها) بفهمد کدام یک را می خواهید در موتورهای جستجو بالاتر بیاورید.

ساختار لینک داخلی شما می تواند بخشی از مشکلات تکرار کلمه کلیدی شما را حل کند. شما باید در مورد اینکه کدام مقاله برای شما مهمترین است فکر کنید و از مقالات دنباله دار با اهمیت کمتر، به مهمترین مقاله خود پیوند دهید.

کانیبالیزیشن کلمات کلیدی و خرید آنلاین

حال، اگر یک فروشگاه آنلاین دارید، ممکن است نگران این باشید که همه صفحات محصول کلمات کلیدی مشابه را هدف قرار دهند. برای فروشگاه های آنلاین منطقی است که چندین صفحه برای محصولات مشابه وجود دارد. در این مورد بسیار مهم است که به ساختار سایت فکر کنید. یک استراتژی خوب این است که از هر صفحه محصول به صفحه دسته خود پیوند دهید – صفحه ای که برای رتبه بندی باید بهینه کنید. و مراقب صفحات محصولات قدیمی باشید که به طور بالقوه می توانند صفحات مهم تری را ایجاد کنند و آن ها را حذف و تغییر مسیر دهید.

کنیبالیزیشن کلمات کلیدی بر روی رشد سایت اثر می گذارند

اگر سایت شما بزرگتر شود، شانس شما برای مواجهه با کنیبالیزیشن کلمات کلیدی در وب سایت خود افزایش می یابد. شما در مورد موضوعات مورد علاقه خود می نویسید و حتی بدون اینکه بدانید، مقالاتی را می نویسید که در نهایت شبیه به هم هستند. این چیزی است که برای من اتفاق افتاده است هر چند وقت یک بار باید کلمات کلیدی مورد نظر خود را برای بیشترین رتبه بندی بررسی کنید. مطمئن شوید که آیا از شباهت کلمه کلیدی رنج می برید. احتمالاً لازم است هر از چندگاهی در ساختار سایت خود تغییراتی ایجاد کنید یا برخی از مقاله ها را دوباره بنویسید.

منبع: yoast.com