کپی رایتینگ (Copywriting) نوعی نوشتن پیام متقاعد کننده است که افراد را به اقدام (CTA) وادار می کند.

کپی رایتینگ مهارت (و همچنین زمینه کاری) نوشتن تبلیغات فروش و سایر مواد بازاریابی برای محصولات، خدمات، کمپین های جمع آوری کمک مالی و موارد دیگر است. نکته مهم این است که مردم را ترغیب کنیم که اقدام کنند، خواه خرید چیزی، وارد کردن آدرس ایمیل، کمک مالی یا کلیک روی یک دکمه.

وقتی نوبت به بازاریابی و تبلیغات کسب و کار می رسد، نوشتن متن باید مهارت مهمی باشد.

نحوه انجام کپی رایتینگ

کپی رایتینگ یا نوشتن مطالب تبلیغاتی بسیار متفاوت از نوشتن معمول است، مانند نوشتن مقاله، پست وبلاگ یا سایر مطالب. نوشتن متن موثر برای ایجاد پاسخ و افزایش خریدها.

در اینجا، پنج مورد از مولفه های نوشتن متن موثر را با استفاده از یک محصول گربه برای نشان دادن نکات بررسی خواهیم کرد.

مخاطبان خاصی را هدف قرار می دهد

اگر محصولی را تبلیغ می کنید که به صورت شبانه روزی آب شیرین به گربه ها می رساند، نوشتن متن باید با صاحبان گربه صحبت کند. در یک “مکالمه” یک به یک، باید توضیح دهد که چگونه محصول، تمایل صاحب گربه برای تأمین آب سالم و تازه را برطرف می کند.

اگر متن خود را به منابع خارجی سپرده اید، با نویسنده ای که در بازار شما تجربه دارد، خواسته ها و نیازهای آن ها را می فهمد و نوع زبان یا اصطلاحات اصولی آن ها را می داند کار کنید.

یک مزیت یا وعده منحصر به فرد ارائه می دهد

صاحبان گربه هزاران گزینه محصول برای بررسی دارند، بنابراین نوشتن متن باید “محصول آب گربه” را از سایر محصولات موجود متمایز کند. چه چیزی این روش را به بهترین راه حل (آسانترین، ایمن ترین، سالم ترین و غیره) تبدیل می کند؟

بسیاری از افراد از این به عنوان USP یا پیشنهاد فروش منحصر به فرد شما یاد می کنند. چه چیزی شما را از سایر محصولات یا خدمات من خارج از فروشگاه من متفاوت می کند؟

دلایل محکمی ارائه می دهد

برای اطمینان از اینکه صاحبان گربه تردید نکنند و نگران این نباشند که این محصول به قول های خود عمل می کند، بهتر است اثبات مشخصی درباره عملکرد محصول ارائه دهید، از قبیل توصیفات مشتری، نتایج آزمایش در مقایسه با سایر محصولات گربه، یا یک فیلم بازاریابی در مورد چگونگی استفاده آسان از آن.

مخاطبان را به سوی فراخوانی برای اقدام (CTA) راهنمایی می کند

اگر می خواهید صاحبان گربه ها را مجبور به تماشای نسخه ی نمایشی این اختراع درخشان برای توزیع آب کنید، لازم است که متن نوشتاری را به روشنی با یک کال تو اکشن همراه کنید، که می تواند چیزی شبیه به این باشد “، این فیلم را ببینید تا دریابید چقدر استفاده از این محصول ساده است.” علاوه بر این، نوشتن متن باید چیز خاصی ارائه دهد که باعث شود صاحب گربه بخواهد اکنون اقدام کند: “اگر تا تاریخ XX سفارش دهید 50 هزار تومان پس انداز می کنید”

گفتن دقیق این که افراد باید چکاری در مرحله بعدی انجام دهند و اینکه چرا باید در حال حاضر این کار را انجام دهند، دو نکته ای است که هر قطعه بازاریابی که ایجاد می کنید باید شامل آن ها شود. ارائه پاداش، تخفیف، مشوق و مهمتر از همه دلیلی که چرا اکنون باید به جای تعویق اقدام کنند، بسیار موثر است.

با آزمایش و ایجاد تغییرات، نتایج را به مرور زمان بهبود بخشید

چند تغییر کپی ساده می تواند پاسخ را 10٪ ، 20٪ یا حتی 150٪ افزایش دهد، بنابراین آزمایش پیام ها و پیشنهادات مختلف هزینه دارد.

مهم است که همه چیز را ردیابی کنید تا بفهمید چه عواملی موثر است. علاوه بر این، دائماً آزمایش کنید تا ببینید آیا می توانید نتایجی را که قبلاً گرفته اید بهبود ببخشید.

کپی رایتینگ

انواع کپی رایتینگ (Copywriting)

آیا می دانستید آن تبلیغ تلویزیونی را که قبل از اخبار شب تماشا کرده اید را یک نویسنده متن، آن تبلیغ را نوشته است ؟

بروشورهایی که در نمایشگاه محلی خانه و باغ گرفته اید چطور؟ بله، نویسندگان متن آن را نوشتند.

و محتوای آن وب سایتی که اخیراً بازدید کرده اید؟ یک یا چند نویسنده متن احتمالاً محتوا را در هر صفحه از آن سایت نوشته اند.

اینها نمونه هایی از پخش، چاپ و نوشتن متن آنلاین است.

به طور سنتی، قبل از روزهای اینترنت، نوشتن متن برای حدود دوازده نوع ماده مختلف بازاریابی، از جمله بسته های پست مستقیم، کارت پستال، تبلیغات روزنامه و مجله، تبلیغات تلویزیونی و رادیویی، بروشور، پوستر، کوپن های تخفیف، برگه های فروش و محصولات انجام می شده است.

امروزه، دنیای نوشتن مطالب آنلاین به عنوان یک جز مهم از صدها نوع ابزار و تاکتیک های بازاریابی مانند وب سایت ها، کپی از طریق ایمیل، مقالات آنلاین، پست های رسانه های اجتماعی، وبلاگ ها، تبلیغات آنلاین، فیلم ها، ارائه وبینار و غیره به حساب می آید.

یک کمپین بازاریابی فقط برای یک محصول خاص بسته به نوع محصول ممکن است به همه این نوع نوشتن مطالب تبلیغاتی و موارد دیگر نیاز داشته باشد:

 • صفحه فروش محصولات بصورت آنلاین
 • بسته بندی / برچسب محصول
 • تبلیغات محصولات در Google، تبلیغات فیسبوک و سایر شبکه های آنلاین معروف
 • تبلیغ محصولات در مجلات چاپی
 • بروشورهایی که باید در یک نمایشگاه تجاری تحویل داده شوند
 • ویدیوی آزمایشی محصول
 • یک مقاله سفید یا گزارش ویژه در مورد مشکلی که محصول حل می کند
 • ایمیل تبلیغ محصول
 • مطالعات موردی که چگونگی سود مشتریان از محصول را توضیح می دهند
 • برگه های مشخصات محصول و نحوه استفاده از صفحات وب
 • مقالات و پست های وبلاگ در مورد محصول
 • توصیفات و داستان های مشتری
 • نامه های فروش برای نامه های مستقیم و یا صفحات وب آنلاین

کپی رایتر (Copywriter) چه کسی است؟

وظیفه اصلی کپی رایتر یا نویسنده تبلیغاتی استفاده از کلمات برای انتقال صدا و هویت یک برند به گونه ای است که مصرف کنندگان را ترغیب به تعامل بیشتر با آن برند کند. این تعامل ممکن است مانند ثبت نام در یک خبرنامه، دنبال کردن نام تجاری در شبکه های اجتماعی یا خرید باشد. همه اینها به اهداف کپی بستگی دارد.

همچنین می توان کپی رایتر را به عنوان نویسندگان تجاری در نظر گرفت، زیرا اهداف آن ها در درجه اول افزایش مواجهه و فروش شرکت است. به همین دلیل، آن ها معمولاً نرخ دستمزد بالاتری نسبت به سایر نویسندگان دارند.

اگرچه معمولاً مراجعه به افرادی که کتاب می نویسند به عنوان نویسنده معمول است، اما به معنای وسیع، آن ها نیز نویسنده متن هستند. امروزه، بیشتر نویسندگان تجاری پروژه های کپی بسیار کوچکتر و کم زمان تری نسبت به نوشتن یک کتاب انجام می دهند.

کپی رایتر (Copywriter) چگونه کار می کند؟

ممکن است یک نویسنده متن نیاز به ترجمه هر تعداد مبحث پیچیده – غالباً پر از اصطلاحات خاص – به نوشتارهای جذاب و جلب توجه کننده نیاز داشته باشد. این شغل بسیار بیشتر از نوشتن کپی است. در هر روز خاص، نویسنده متن ممکن است وقت خود را صرف تحقیق، بررسی موضوعات، طوفان فکری، ملاقات با سایر همکاران یا متخصصان موضوع، تدوین استراتژی خلاقانه، یا ویرایش مطالب نوشته شده قبلی کند.

خصوصیات یک نویسنده تبلیغات یا کپی رایتر

ویژگی های مورد نیاز برای نوشتن متن، بدون توجه به نوع محیطی که نویسنده در آن کار می کند، مشابه است. به عنوان مثال، نویسندگان متن باید شخصیتی آسان گیر داشته باشند، زیرا کار آن ها اغلب مورد انتقاد، تغییر یا رد قرار می گیرد. آن ها باید مایل به پذیرش ایده ها و ویرایش های دیگران باشند. آن ها باید دارای نوعی خلاقیت باشند، خصوصاً از نظر کلامی. بیش از همه، کپی رایترها باید نحوه استفاده و چرخاندن زبان را برای جلب توجه و افزایش فروش بفهمند. تسلط بر زبان، دستور زبان، لحن و سبک همه مهارت های اساسی برای توسعه یک نویسنده متن ضروری است.

کپی رایتر

چگونه یک کپی رایتر شویم؟

نویسنده تبلیغات حرفه ای به طور کلی با مدرک لیسانس بازاریابی شروع می شود. اگر در خارج از دانشگاه دنبال حرفه نوشتن متن هستید، مسیر معمولاً شامل نوعی کارآموزی و به دنبال آن جستجوی کار مستقیم است.

این مسیر به هیچ وجه تنها مسیر نیست. بسیاری از نویسندگان موفق مقاله خود را در روزنامه نگاری یا حتی نوشتن خلاق آغاز می کنند و برخی از آن ها به طور رسمی در یک زمینه مرتبط تحصیل نمی کنند. برخی با توسعه دانش تخصصی در یک صنعت یا تجارت به آن راه پیدا می کنند.

کپی رایتینگ به صورت شغل یا فریلنسری؟

وقتی صحبت از نوشتن متن می شود، دو نوع شغل وجود دارد. نویسندگان می توانند شغل های سنتی خود را در یک محیط کاری 6 تا 5 روزه کار کنند، یا با یک آژانس تبلیغاتی / خلاقیت و یا شاید حتی مستقیماً با یک رسانه مانند مجله یا روزنامه.

از طرف دیگر، نویسندگان می توانند خودشان دست به کار شوند و به عنوان نویسنده مستقل شروع به نوشتن کنند کنند. نویسندگان مستقل تجاری و نویسندگان مستقل آگهی های بازرگانی کارآفرینانی هستند که به طور کلی برای درآمدزایی هر نوع نسخه ای را می نویسند. آن ها ممکن است در انواع خاصی از نوشتن مطالب متناسب یا مجموعه خاصی از صنایع تخصص داشته باشند، اما مشتریان خود را انتخاب می کنند و نرخ های خود را مطابق میل خود (و طبق تجربیات خود و بازار) تنظیم می کنند.

فریلنسر (FreeLancer) کیست ؟ با مزایا و معایب آن آشنا شوید!

کپی رایتینگ (Copywriting) در مقابل کپی رایت (Copyright)

اگرچه این دو اصطلاح یکسان به نظر می رسند، اما نباید “نوشتن متن” را با “حق چاپ” اشتباه گرفت. حق چاپ حق تأسیس مالکیت خلاقانه مطالب فکری است. این تعیین می کند که چه کسانی صاحب حقوق یک کار هستند. این دو زمینه اشتراک بسیار کمی دارند، غیر از این واقعیت که یک نویسنده تبلیغات ممکن است اثرش دارای حق چاپ باشد.

منبع: thebalancesmb