در ماه اکتبر، گوگل مهم ترین تغییر در گوگل آنالیتیکس را اعلام کرد: گوگل آنالیتیکس 4. با به روزرسانی های جدید چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد و این مسئله بر بیزینس شما نیز تأثیر می گذارد، پس با ما در ادامه همراه باشید.

در حالی که ما هیچ نشانه ای مبنی بر منسوخ گوگل آنالیتیکس قدیمی نشنیده ایم، اکنون ویژگی های جدید گوگل آنالیتیکس 4 به صورت پیش فرض هستند. این بدان معنی است که یادگیری گوگل آنالیتیکس 4 اولویت بالایی دارد. در این مقاله همه چیزهایی را که برای شروع کار با گوگل آنالیتیکس 4 باید بدانید خواهید آموخت.

چه چیزی در گوگل آنالیتیکس 4 تغییر کرده است؟

این نسخه از ساختار داده ها و منطق جمع آوری داده های کاملا متفاوتی استفاده می کند. اکنون همه چیز حول محور کاربران و رویداد ها ساخته شده است، نه جلسات (sessions). یک مدل مبتنی بر رویداد ارائه شده است که هر تعامل کاربر را به عنوان یک رویداد مستقل پردازش می کند.

این تغییر قابل توجهی است زیرا در گذشته ما به یک مدل مبتنی بر جلسه (session) متکی بودیم که تعاملات کاربر را در یک بازه زمانی مشخص گروه بندی می کرد. انتقال تمرکز گوگل آنالیتیکس از جلسات به رویدادها مزایای عمده ای را برای بازاریابان از جمله تجزیه و تحلیل پلتفرم ها و ظرفیت پیشرفته برای تجزیه و تحلیل مسیر فراهم می کند.

با حرکت به سمت یک مدل مبتنی بر رویداد، گوگل آنالیتیکس 4 نسبت به نسخه های قدیمی تر انعطاف پذیر تر است و بهتر می تواند رفتار کاربر را پیش بینی کند.

آیا من باید گوگل آنالیتیکس خودم را به ورژن 4 منتقل کنم؟

این سوال بزرگی است، اما جواب آن قطعا بله است. گوگل آنالیتیکس 4 را روی وب سایت خود تنظیم کنید تا موازی با Universal Analytics اجرا شود. حتی اگر بلافاصله قصد استفاده از آن را ندارید، جمع آوری داده ها و تقویت مدل های یادگیری ماشین (ML)، تجزیه و تحلیل را در آینده معنادار تر می کند.

جمع آوری اطلاعات بهتر در واقع استراتژی های بازاریابی با آگاهی بهتر را به دنبال دارد که بسیار مهم هستند.

نحوه راه اندازی گوگل آنالیتیکس 4

پیکربندی گوگل آنالیتیکس 4 به چند کلیک ساده خلاصه می شود. ویژگی تجزیه و تحلیل اطلاعاتی که شما با آن آشنا هستید بدون تغییر باقی می ماند و به جمع آوری داده ها ادامه می دهد. نمای Universal Analytics شما از طریق صفحه ادمین همچنان در دسترس خواهد بود.

در اینجا نحوه اتصال جریان داده جدید گوگل آنالیتیکس 4 به Universal Analytics فعلی شما شرح داده شده است:

 1. وارد حساب Google Analytics خود شوید.
 2. روی گزینه ادمین کلیک کنید.
 3. تأیید کنید که حساب مورد نظر شما انتخاب شده است.
 4. تأیید کنید که ویژگی مورد نظر شما انتخاب شده است.
 5. روی گزینه GA4 Setup Assistant که اولین گزینه در ستون ویژگی است، کلیک کنید.
تنظیمات راه اندازی گوگل آنالیتیکس 4
 1. پس از ورود به بخش نصب آن روی دکمه بزرگ آبی رنگ Get Started کلیک کنید.
شروع نصب گوگل آنالیتیکس 4
 1. در آخرین مرحله، روی گزینه آبی رنگ Create Property کلیک کنید. به همین آسانی!
پایان نصب گوگل آنالیتیکس 4

نکته مهم: دستیار راه اندازی گوگل آنالیتیکس 4 به طور خودکار با gtag.js کار می کند. اگر از سازنده وب سایت مانند WordPress ،Wix و … استفاده می کنید، باید خودتان تگ Analytics را اضافه کنید.

پیگیری رویداد ها

پس از ایجاد ویژگی، دستیار راه اندازی به طور خودکار اندازه گیری پیشرفته را در Google Analytics 4 شما فعال می کند. برای ردیابی عناصر شخص ثالث و ارسال فرم، هنوز کد سفارشی لازم است اما ابتدایی ترین فرم پیگیری رویداد ها به صورت خودکار، آماده برای استفاده است. لازم به ذکر است یادگیری آموزش های گوگل آنالیتیکس بسیار مهم هستند و سرعت شما را بیشتر می کند.

گزارش ها در گوگل آنالیتیکس 4 چگونه هستند؟

استراتژی جمع آوری اطلاعات فقط به اندازه اطلاعاتی است که می توانید از آن استخراج کنید. بنابراین چگونه تغییر نسخه گوگل آنالیتیکس شما به ورژن 4 به گزارش ها کمک می کند؟

با فشار هایی که به مسئله حریم خصوصی کاربر مربوط می شود، ردیابی کاربران هنگام استفاده از چندین سیستم عامل بر روی چندین دستگاه مختلف، به طور فزاینده ای دشوار می شود. گوگل آنالیتیکس 4 یک راه حل آینده نگرانه با استفاده از تکنیک های پیشرفته یادگیری ماشین برای کمک به جایگزین کردن داده های از دست رفته است. در اینجا یک سفر کاربر واحد، برای تمام داده های مرتبط با یک هویت ایجاد می شود.

سرانجام گوگل آنالیتیکس 4 رابط کاربری گزارش دهی خود را ساده کرد و این کار برای بازاریابان بسیار آسان است تا روند اصلی و بی نظمی در داده ها را تشخیص دهند. به جای ارائه یک لیست طولانی از گزارش های از پیش تعریف شده که سعی می کنند موارد مورد استفاده را پوشش دهند، گوگل آنالیتیکس 4 از گزارش های کلی در بخش های خلاصه شده استفاده می کند.

بهترین راه ها برای استفاده از گزارش های گوگل آنالیتیکس 4

وقتی برای اولین بار وارد سیستم می شوید، می بینید که صفحه اصلی به طور خلاصه ترافیک، تبدیل و عملکرد آن property را نشان می دهد. از این گزارش بهتر است به عنوان یک بررسی سریع استفاده شود تا مطمئن شوید همه چیز مطابق انتظار شما رفتار می کند. گزارش صفحه اصلی شما به سرعت به سوال های زیر پاسخ می دهد:

 • کاربران جدید از کجا آمده اند؟
 • کمپین های برتر شما کدامند؟
 • کدام صفحات بیشترین بازدید را دارند؟
گزارش های صفحه اصلی گوگل آنالیتیکس 4

گزارش Realtime

گزارش Realtime گزارشی پیش فرض بعدی در سمت چپ است و رویدادهایی را که طی 30 دقیقه گذشته اتفاق افتاده است نشان می دهد. از این گزارش برای موارد زیر استفاده می شود:

 • تأیید اینکه کد رهگیری کار می کند
 • مشاهده تاثیرات یک ویدیوی YouTube
 • مشاهده گزارشات مربوط به یک محصول جدید

ویژگی جالب آن مشاهده Snapshot کاربر است. روی گزینه View user snapshot در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید تا آن را ببینید. این بخش شامل اطلاعات مربوط به دستگاه کاربر، موقعیت مکانی و تعامل او با سایت / برنامه به صورت Realtime از طریق رویداد های فعال شده است.

مشاهده اطلاعات جامع کاربران در گوگل آنالیتیکس 4

گزارش چرخه حیات (life cycle)

گزارش لایف سایکل انعکاسی از قیف جذب، تعامل، کسب درآمد و حفظ کاربران را به ما نشان می دهد. این گزارش برای تجزیه و تحلیل اینکه کاربران چطور وارد قیف تبدیل شده و در آن چگونه رفتار می کنند، بسیار مناسب است.‎

گزارش های اکسپلورر: تجزیه و تحلیل

Analysis Hub جدید ممکن است قدرتمند ترین تغییر در گوگل آنالیتیکس 4 باشد (یا حداقل آن چیزی که به نظر من بیشترین سود را برای بازاریابان خواهد داشت).

در حالی که گزارش های پیش فرض به شما کمک می کند تا معیار های اصلی کسب و کار را کنترل کنید، ویژگی Analysis Hub گوگل آنالیتیکس 4 به شما امکان می دهد به چندین تکنیک پیشرفته و چندین الگو دسترسی پیدا کنید که در هیچ جای دیگر در دسترس نیست.

ایجاد یک آنالیز جدید

 • وارد حساب Google Analytics خود شوید.
 • روی Analysis کلیک کنید.
 • تکنیکی را که می خواهید برای تجزیه و تحلیل داده های خود استفاده کنید، انتخاب کنید.
نحوه نمایش گزارشات در گوگل آنالیتیکس 4

نحوه خواندن گزارش های Analysis Hub

راهنمای بخش analysis hub در گوگل آنالیتیکس 4
 1. بازگشت به Analysis Hub
 2. ستون متغیر ها: ستون متغیر ها جایی است که می توانید داده هایی را که می خواهید در تحلیل خود استفاده کنید انتخاب کنید. دامنه تاریخ، ابعاد، معیار ها و…
 3. ستون تنظیمات تب: ستون تنظیمات برگه جایی است که شما روش تجزیه و تحلیل را تعیین می کنید، ابعاد و معیار ها را اضافه می کنید و بخش هایی را به آن اعمال می کنید.
 4. بخش ها (segments): بخش ها گروه های مختلفی از کاربران هستند. گروه های مختلفی از کاربران را درون گزارش خود بکشید و رها کنید تا رفتار آن ها را برای شما مقایسه کند. اگر بخشی را که می خواهید استفاده کنید نمی بینید، با کلیک روی نماد بعلاوه، بخش خود را اضافه کنید.
 5. ابعاد: ابعاد مواردی هستند که می خواهید آن ها را تجزیه و تحلیل کنید. به عنوان مثال تعداد رویداد ها، کاربران فعال، معاملات و … ابعاد را به صورت ردیف یا ستون در قسمت تنظیمات Tab بکشید و رها کنید.
 6. معیار ها: معیار ها اعدادی را در تجزیه و تحلیل شما ارائه می دهند. در تنظیمات برگه، معیار ها را به منطقه مقادیر اضافه کنید.
 7. Visualization: نوع گزارش را در اینجا انتخاب کنید. این بخش گزینه های جستجو شامل جدول، نمودار دایره ای، نمودار خط و موارد دیگر را در بر دارد.
 8. مقادیر: معیار هایی را که می خواهید به عنوان ستون در گزارش نمایش داده شوند، بکشید. نوع آن را می توان به صورت نمودار میله ای، متن ساده یا نقشه حرارتی نمایش داد.
 9. تب ها: تب ها Visualization شما را نمایش می دهند. یک تجزیه و تحلیل می تواند شامل 10 تب باشد. برای افزودن تب جدید، روی آیکون به علاوه کلیک کنید.
 10. نمایش: با کلیک راست روی یک نقطه داده در تصویر، با داده ها ارتباط برقرار کنید.

انواع تجزیه و تحلیل

انواع آنالیز در گوگل آنالیتیکس 4

اکتشاف

بخش اکتشاف گوگل آنالیتیکس 4 کنترل بیشتری بر تجسم داده ها نسبت به آنچه قبلاً در Universal Analytics در دسترس بود فراهم می کند. تعداد زیادی گزینه برای پیکربندی وجود دارد که به شما کمک می کند بینش جدیدی پیدا کنید و داده های خود را به روشی نشان دهید که برای تیم یا مشتری شما منطقی باشد.

یکی از ویژگی های مورد علاقه من در هنگام اکتشاف، تشخیص ناهنجاری است زیرا به طور خودکار نقاط داده ای را که خارج از نتیجه مورد انتظار هستند، علامت گذاری می کند.

آنالیز Funnel

چگونه بازدید کنندگان وب سایت به خریدار های یک باره تبدیل می شوند و سپس چگونه خریداران یک باره به مشتریان همیشگی تبدیل می شوند؟ این بخش را در گزارش آنالیز Funnel گوگل آنالیتیکس 4 بیابید. در اینجا می توانید گام هایی را که خریداران برای تکمیل یک رویداد برمی دارند تجسم کنید و ببینید که در هر مرحله چقدر موفق هستند یا شکست می خورند.

آنالیز مسیر

اگر گزارش های جریان رفتاری را در Universal Analytics دوست دارید، گزارش های آنالیز مسیر در گوگل آنالیتیکس 4 را دوست خواهید داشت.

تجزیه و تحلیل مسیر جریان رویداد را در آنچه به عنوان “نمودار درختی” شناخته می شود تجسم می کند. جریان رویداد به مجموعه رویداد هایی گفته می شود که کاربران در طول مسیر خود ایجاد می کنند. تکنیک آنالیز مسیر به بازاریابان کمک می کند تا رفتار حلقه ای را کشف کنند که ممکن است نشان دهنده گیر افتادن کاربران باشد.

همپوشانی Segment

سگمنت ها را می توان در خصوصیات Universal Analytics و گوگل آنالیتیکس 4 استفاده کرد. در گوگل آنالیتیکس 4 سگمنت ها می توانند به عنوان رویدادها یا جلسات کاربر استفاده شوند. بازاریابان حتی می توانند بخش هایی را که حاوی شرایط متعدد است بسازند و آن ها را در یک گروه با شرایط یکسان قرار دهند.

یک سگمنت را به عنوان یک گروه خاص از کاربران سایت خود در نظر بگیرید. به عنوان مثال یک سگمنت ممکن است کاربران از یک شهر خاص، کسانی که از صفحه خاصی بازدید کرده اند یا کاربرانی که اقدام خاصی مانند خرید از یک گروه خاص محصول را انجام داده اند.

آنالیز Cohort

یک Cohort گروهی از کاربران است که دارای یک ویژگی مشترک هستند، مانند همان تاریخ بازدید، یک رویداد یا یک تبدیل. به عنوان مثال شما می توانید یک گزارش Cohort ایجاد کنید تا ببینید چه مدت طول می کشد تا مردم در رابطه با یک تاکتیک خاص بازاریابی تبدیل شوند.

طول عمر کاربر

گزارش طول عمر کاربر برای بازاریاب های جستجو بسیار مناسب است زیرا به شما امکان می دهد گزارش هایی ایجاد کنید تا اینکه کدام منبع باعث بالا ترین درآمد می شود را تصویر سازی کنید، نه فقط درآمد یک ماه انتخاب شده.

با گوگل آنالیتیکس 4 می توانید مبارزات بازاریابی را که در آن با ارزش ترین کاربران را به دست می آورید، با بالا ترین احتمال خرید و کمترین احتمال ریزش، پیدا کنید. این بخش به لطف مدل های پیش بینی گوگل آنالیتیکس است.

نتیجه

ابزار تجزیه و تحلیل یکی از قدرتمند ترین سلاح های بازاریابی شما است. این امر به درک درست شما از ترافیک وب سایت و نحوه رفتار کاربران در سایت کمک می کند. گوگل آنالیتیکس 4 پیشرفت بزرگی در زمینه تجزیه و تحلیل است که همه ما به آن نیاز داریم. این ابزار نعطاف پذیر، بستر خوبی برای بازاریابان است تا رفتار کاربر را در حالی که حریم خصوصی کاربر را حفظ می کند، پیش بینی می کند.

هنگامی که استفاده از آن را یاد گرفتید در می یابید که این ابزار قدرتمند ارزش وقتی که گذرانده اید را داشته است.

منبع: searchenginejournal.com