در توضیح اینکه گوگل سرچ کنسول چیست می توان گفت که یک سرویس رایگان ارائه شده توسط گوگل است که به شما در نظارت، نگهداری و عیب یابی سایت خودتان در نتایج جستجوی گوگل کمک می کند. شما مجبور نیستید برای استفاده از خدمات ثبت نام کنید تا در نتایج جستجوی گوگل قرار بگیرید، اما گوگل سرچ کنسول به شما کمک می کند تا بدانید که چگونه گوگل سایت شما را می بیند.

گوگل سرچ کنسول

ابزارها و گزارش های ارائه شده توسط گوگل سرچ کنسول :

  • می تواند سایت شما را ببیند و بازدید کند و کلید واژه هایی که بیشتر در سایت شما جستجو می شوند نشان دهد.
  • مشکلات شاخص سازی یا index را حل می کند و امکان درخواست مجدد برای شاخص را فراهم می کند.
  • زمانی که سایت شما با مشکل شاخص سازی یا هرز نامه یا مشکلات دیگر مواجه شود، اخطار می دهد. (مثلا زمانی که سایت به خطای 404 برمیخورد.)
  • سایت هایی را که به وب سایت شما لینک می دهد را مشخص می کند.
  • مسائل مربوط به استفاده از تلفن همراه و دیگر موارد را عیب یابی می کند.

چه کسانی باید از سرچ کنسول استفاده کنند؟

برای هر فردی که سایت دارد، از یک فرد مبتدی گرفته تا یک فرد متخصص، گوگل سرچ کنسول یک ابزار مناسب و کاربردی است.

صاحبان کسب و کار : برای مدیران لازم است که از این ابزار آگاهی داشته باشند حتی اگر خودشان از آن استفاده نکنند. آشنایی با اصول بهینه سازی سایت و چنین ابزار هایی که مرتبط با سایت هستند یکی از لازمه های هر مدیری است.

متخصصان بهینه سازی یا بازاریابان : به عنوان کسانی که تمرکزشان بر بازاریابی آنلاین است، از این ابزار برای کنترل ترافیک سایت، افزایش رتبه و تعیین بهترین تصمیم ها در خصوص بهبود ظاهر شدن در نتایج سایت استفاده کنند. همچنین از اطلاعات سرچ کنسول برای گرفتن تصمیم های فنی مربوط به سایت می توانند بهره ببرند. همینطور با کمک نتایج سرچ کنسول می توان تحلیل های پیچیده بازاریابی را همراه با دیگر ابزار ها مثل Google analytic و Google trend  و  Google ads به درستی انجام دهند.

مدیران سایت : برای بررسی عملکرد سایت یک مدیر سایت باید از سرچ کنسول آگاهی داشته باشد. این ابزار امکان نظارت بر سایت، دیدن خطاهای موجود، مشکلات بارگذاری و مسائل امنیتی مانند بدافزار ها را برای مدیران فراهم می کند.

توسعه دهندگان وب : معمولا نشانه گذاری هایی برای برای وب سایت ها دارند که با این ابزار از مشکلات موجود در نشانه گذاری و کد گذاری ها آگاه می شوند.

برای اینکه بتوانید برای سایت از خدمات گوگل سرچ کنسول استفاده کنید باید یک حساب کاربری گوگل و دسترسی به پنل میزبانی سایت داشته باشید.

بخش های مختلفی که در گوگل سرچ کنسول وجود دارد و می توان از خدمات آن استفاده کرد عبارتند از :

Dashboard

در این بخش خلاصه ای از اطلاعات را مشاهده می کنید، که URL های ایندکس شده صفحه در گوگل، آمار همه URL های سایت، آمار کلمات جستجو شده، آمار کلیک ها و خطاهای بخش Crawl را در این قسمت می توان دید. اگر خواستید از جزئیات دقیق هر کدام از این بخش ها مطلع شوید با کلیک روی هر قسمت وارد بخش مربوطه می شوید و آمار را خواهید دید.

Massage

همانطور که گفته شد گوگل سرچ کنسول این قابلیت را دارد که خطاهای سایت را شناسایی کند و این خطاها را به پست الکترونیک جی میل وارد شده در اطلاعات حساب کاربری بفرستد. همه این خطاها علاوه بر پست الکترونیک در این قسمت پیام ها نیز قابل مشاهده است. همانطور که قبلا عنوان شد این پیام ها شامل خطاهای وب سایت، مشکلات بد افزار ها و مشکلات امنیتی است.

Search Apparent

این بخش عنوان و توضیحات و لینک های مهم سایت شما و همچنین آدرس URL سایت که قابل نمایش برای دیگران است را نشان می دهد.

گوگل سرچ کنسول

Search Traffic

از کاربردی ترین قسمت های گوگل سرچ کنسول محسوب می شود و برای تحلیل آمار کلمات کلیدی و بک لینک ها است و شامل بخش های search analytics (مربوط به کلمات کلیدی جستجو شده و آمار کلیک روی آنها، ابزار مورد استفاده کاربران در جستجو، مکانی که کاربران از آنجا سرچ کرده اند، می باشد.) ، links to your site ( مربوط به مواردی است که سایت های دیگر لینک سایت شما را در سایت خودشان قرار داده اند که به آن بک لینک گفته می شود.) ، internal links (مربوط به لینک های داخلی سایت شما است و مواردی که شما به سایت خودتان لینک داده اید.) ، international targeting ( مربوط به آمار بازدید از سایت از زبانهای مختلف است که برای سایت های چند زبانه کاربرد دارد.) و mobile useability ( اگر مشکلاتی هنگام نمایش سایت در موبایل یا تبلت وجود داشته باشد در این قسمت نمایش داده می شود.) است.

Google Index

این قسمت برای مشاهده صفحات ثبت شده در موتورهای جستجو است و شامل سه بخش Index Status و Blocked Resources و Remove URLs است.

Crawl

این بخش یک ربات است که به طور مداوم سایت شما را چک می کند تا اگر تغییراتی ایجاد شده بود آنها را شناسایی کند و در گوگل اعمال کند. شامل بخش های Crawl Errors ، Crawl Stats ، Fetch as Google ، robots.txt Tester ، Sitemaps و URL Parameters است.

Security Issues

این بخش مرتبط با خطاهای امنیتی است. اگر سایت شما به دلایلی آلوده شده باشد و نمایش داده نشود، می توانید با مراجعه به این قسمت گزارش ها را بررسی کنید و پس از رفع نواقص سایت خود را از لیست سایت های دارای مشکل حذف کنید.