یوتیوب (YouTube) از اوایل سال 2005 آغاز به کار کرد و به سرعت رشد کرد. هر دقیقه، مردم سراسر جهان بیش از 300 ساعت فیلم ویدئویی در YouTube بارگذاری می کنند.

یوتیوب بعد از گوگل (صاحب یوتیوب) دومین موتور جستجو در جهان است. این بدان معنی است که افراد دائماً با استفاده از YouTube در جستجوی اطلاعات هستند و فیلم های مربوط به موضوعات مختلف را کشف می کنند.

⚫ ویدئوهای یوتیوب

لوگو یوتیوب

YouTube یک روش ساده برای افراد، برای ذخیره آنلاین فیلم ها و به اشتراک گذاشتن آن ها با دیگران را فراهم می کند. فیلم های آن هر موضوعی را که هرکس به آن علاقه دارد بارگذاری می کند و پوشش می دهد. به اشتراک گذاری این فیلم ها از طریق اشکال دیگر رسانه های اجتماعی، ایمیل و وب سایت ها آسان است و همچنین می تواند در وب سایت های دیگر جاسازی شود.

در کنار هر ویدئویی در یوتیوب لیستی از “ویدیوهای پیشنهادی” وجود دارد – فیلم هایی که موتور جستجوی YouTube محاسبه می کند احتمالاً مورد توجه افرادی قرار می گیرد که ویدیویی را که مشاهده می کنید تماشا می کنند.

YouTube بینندگان را ترغیب می کند تا نظر خود را درباره ویدیوهایی که مشاهده می کنند، برای ذخیره فیلم ها برای دیدن بعد و به اشتراک گذاشتن فیلم هایی که دوست دارند، بیان کنند. می توانید ویدئویی را در دسترس همه قرار دهید یا آن را به صورت خصوصی با افراد منتخب به اشتراک بگذارید.

⚫ YouTube Analytics

YouTube Analytics یک ابزار تجزیه و تحلیل و گزارشگری داخلی است. این داده ها در مورد هر ویدئویی که بارگذاری می کنید ایجاد می شوند، بنابراین می توانید به راحتی تعداد بازدیدهای آن را مشاهده کنید، افراد از کجا برای پیدا کردن آن و چه نوع افرادی آن را مشاهده می کنند.

YouTube Analytics می تواند به شما اطلاعاتی در مورد:

  • اولین موارد ویدئو، از جمله اولین ارجاع از یک ویدیوی مرتبط، اولین مراجعه از جستجوی YouTube (از جمله اصطلاحات جستجو استفاده شده)، اولین بار که ویدیو در وب سایت دیگری تعبیه شده است.
  • چه تعداد بازدید از هر منبع ارجاع وجود دارد.
  • محبوب ترین ویدئو در کدام گروه ها و گروه های سنی است.
  • این ویدیو در کدام کشورها محبوب ترین است.
  • چه تعداد نظر و امتیاز دریافت کرده است.

به عنوان مثال، ویدیوی YouTube Analytics برای دولت کوئینزلند با موضوع “قوانین خرچنگ در کوئینزلند” در کانال fisheriesqld خود نشان می دهد که محبوب ترین مورد در بین مردان 55-64 ساله در استرالیا است. همچنین نشان می دهد که 52.5٪ از بازدیدهای فیلم های جاسازی شده از طریق وب سایت تولید کنندگان خرچنگ است که فیلم را در سایت خود جاسازی کرده اند.

⚫ کانال های یوتیوب

شما می توانید یک کانال YouTube برای تجارت خود راه اندازی کنید، همه ویدیوهای خود را جمع کنید. با این کار می توانید کانال خود را با تصاویر نمایندگی شرکت خود سفارشی کنید. کانال شما شامل بخش “درباره ما” است که در آن می توانید شرح مختصری از تجارت خود و لینکی به وب سایت یا جزئیات تماس خود ارائه دهید.

کانال شما جایی است که شما ویدیوهایی را که می سازید و بارگذاری می کنید، فیلم هایی که تماشا می کنید و دوست دارید و لیست پخش ویدیوهایی که ایجاد می کنید را گروه بندی کنید.

کانال شما دارای یک آدرس وب (URL) است که می توانید آن را در وب سایت یا مطالب بازاریابی خود تبلیغ کنید. افراد می توانند در کانال شما مشترک شوند. این بدان معنی است که وقتی آن ها به YouTube وارد می شوند، فیلم های شما در صفحه اصلی YouTube آن ها لیست می شود.

همچنین می توانید “لیست پخش” را در کانال YouTube خود ایجاد کنید تا فیلم های خود را بر اساس موضوع یا نوع، سازماندهی کنید. به عنوان مثال، شما می توانید یک لیست پخش داشته باشید که دارای ویدیوهایی در مورد هر یک از دسته های محصول شما باشد، یا ممکن است یک لیست پخش برای فیلم های مشارکت شده توسط مشتریان خود برای یک مسابقه ویدیویی که اجرا می کنید داشته باشید.

⚫ تبلیغات یوتیوب

YouTube دارای ویژگی هایی است که به شما امکان می دهد ویدیوها را برای افرادی که ممکن است به آن ها علاقه مند باشند تبلیغ کند و مشتریان را با استفاده از آمار جمعیتی، موضوعات یا علایق مورد هدف قرار دهد.

تبلیغ کنندگان با هر بار مشاهده ویدیوی شخصی، مبلغی را پرداخت می کنند. شما می توانید انتخاب کنید که تبلیغ شما در کدام مکان ها نمایش داده شود، در چه قالبی باشد و حتی میزان آماده بودن برای پرداخت هر بازدید (اگر می خواهید برجستگی تبلیغ خود را نسبت به رقبا افزایش دهید).

⚫ چه کسانی از یوتیوب استفاده می کنند؟

علامت یوتیوب که بین دو نفر جا به جا می شود

◾ مشاغلی که از یوتیوب استفاده می کنند

استفاده از YouTube توسط مشاغل استرالیایی در مقایسه با سایر رسانه های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر هنوز بسیار ناچیز است. طبق گزارش رسانه های اجتماعی Sensis 2018، حدود 34 درصد از مشاغل بزرگ استرالیا از YouTube به عنوان ابزاری برای تجارت استفاده کردند، اما تنها حدود 5 درصد از مشاغل کوچک و 11 درصد از مشاغل متوسط این کار را انجام دادند.

مشاغل قابل استفاده از YouTube به احتمال زیاد:

  • دارای محتوای جالب و مناسب برای ویدئو برای اشتراک گذاری هستند.
  • دارای “شخصیت” و همچنین مارک تجاری هستند.
  • از بازخورد، نظر و تعامل استقبال کرده و می توانند به خوبی با آن کنار بیایند.
  • کارکنانی دارند که مشتاق رسانه های اجتماعی هستند و مشتاق استفاده از فیلم آنلاین هستند.

مشاغل استرالیایی که از YouTube استفاده می کنند از شرکت های بزرگ (به عنوان مثال بانک ها) تا مشاغل کوچک (به عنوان مثال مربیان شخصی) است. شرکت هایی که حضور آنلاین قابل توجهی دارند (مانند شرکت های املاک و مستغلات، اپراتورهای گردشگری یا خرده فروشان دارای فروشگاه های آنلاین) اغلب YouTube را با سایر ابزارهای تحت وب به عنوان بخشی از مدل تجاری خود ادغام می کنند.

⚫ مزایای یوتیوب برای تجارت

YouTube دارای طیف وسیعی از کاربردها و مزایا برای تجارت است که می تواند مکمل موارد ارائه شده توسط سایر کانال های ارتباطی باشد.

◾ نمایش محصولات

YouTube به مشاغل اجازه می دهد محصولاتشان را در عمل نشان دهند. این امر به ویژه برای شرکت هایی که کانال توزیع فیزیکی محدودی دارند، از جمله کسانی که بیشتر از طریق اینترنت فروش می کنند، مفید است. مشاغلی که از طریق YouTube به مشتریان خود اجازه می دهند قبل از خرید محصولاتشان را و نحوه استفاده آن ها را ببینند، شامل تولیدکنندگان اسباب بازی، پارک های تفریحی و شرکت های تئاتر است.

◾ ایجاد گروه

مشاغلی که افراد زیر را دارند یا بخشی از یک انجمن هستند، می توانند از YouTube به عنوان ابزاری برای اشتراک و تعامل با مشتریان استفاده کنند. به عنوان مثال می توان به خرده فروشان مخصوص دوچرخه و فروشگاه های مخصوص دویدن اشاره کرد که محصولات راه اندازی شده، فیلم های مربوط به رویدادها، وبلاگ های ویدیویی و تصاویر مشتری را از طریق ویدئو به اشتراک می گذارند.

◾ نشان دادن تخصص

برخی از کسبه از YouTube برای ایجاد اعتبار خود به عنوان یک متخصص در یک زمینه استفاده می کنند. این ممکن است شامل بارگذاری آموزش های ویدئویی یا نکات کوتاه ویدیویی و همچنین لینک دادن به فیلم های دیگر کارشناسان باشد که مربوط به حوزه مورد علاقه آن ها است.

◾ ذخیره پهنای باند

YouTube به شما امکان می دهد بدون افزایش پهنای باند سایت، محتوای ویدئویی را در وب سایت خود جاسازی کنید. این بدان معناست که شما می توانید ویدئو را بدون کاهش سرعت بارگیری، در وب سایت خود قرار دهید.

◾ نمایش برند، نشان دهنده “شخصیت” شماست

YouTube فرصتی برای افزودن رنگ و جنبش به تصویر کسب و کار شما است. به عنوان مثال، یک تامین کننده قهوه نه تنها می تواند تصاویر رویدادهای مزه قهوه و آموزش های ویدئویی را ارسال کند، بلکه می تواند تصاویر ویدئویی را از مبدا دانه ها و مصاحبه با افرادی که انواع مورد استفاده خود را انتخاب می کنند، به اشتراک بگذارد.

◾ استفاده از رویدادها یا تبلیغات

YouTube با نمایش فیلم های ویدئویی به افرادی که در آنجا نبودند یا می خواهند آنچه را که اتفاق افتاده است را ببینند، دوباره برای آن ها مرور می کند.

اگر یک رویداد (مانند سخنرانی نویسنده در یک کتابفروشی یا یک سمینار برای یک شرکت مشاوره) را برگزار می کنید، می توانید نکات مهم را از طریق YouTube به اشتراک بگذارید، البته شخصی که از او فیلم گرفته می شود باید اجازه به اشتراک گذاری فیلم را بدهد.

◾ حل مشکلات مشتریان

برخی مشاغل از YouTube برای ارائه راه حل برای مشتریان خود استفاده می کنند. به عنوان مثال، آن ها ویدیوهایی را ارسال می کنند که نشان می دهد چگونه محصول خود را نصب می کنند، یا آموزش های “ضبط صفحه” که نحوه استفاده از نرم افزار خود را نشان می دهد.

ویدئو می تواند راهی عالی برای پاسخگویی به سوالات متداول باشد یا به عیب یابی مشکلات رایج محصول شما کمک کند. بهتر است در این باره به مشتریان نشان دهید كه چگونه باید نظرات خود را بیان کنند، نه اینكه به بازار اجازه دهید این كار را برای شما انجام دهد و از محصول شما انتقاد كند.

همچنین می توانید از YouTube برای ارائه راه حل به افرادی که هنوز حتی از محصول شما اطلاع ندارند استفاده کنید. هر روز، مردم سوالاتی را در موتورهای جستجو ارسال می کنند و می پرسند چگونه مشکلات خود را حل کنند، مانند “چگونه از رنگ گرفتن لباس ها در هنگام شستشو جلوگیری کنم؟” اگر محصول شما مشکلی از این قبیل را حل می کند، ارسال ویدیویی در YouTube که نشان دهنده آن عمل است، راهی عالی برای جلب توجه به محصول شما توسط افراد مورد نیاز است.

⚫ نکاتی برای استفاده از یوتیوب

بنر یوتیوب

◾ اضافه کردن کال تو اکشن

در حالت ایده آل، تماشای یک ویدیو، مشتری شما را به انجام کاری مانند خرید یک محصول، ارتقا تجارت خود از طریق شبکه های رسانه های اجتماعی، بازخورد به شما یا جستجوی اطلاعات بیشتر در مورد تجارت یا محصول خود سوق می دهد.

شما می توانید از کال تو اکشن در YouTube استفاده کنید که شامل دعوت از افراد برای ارسال نظر، امتیاز دادن به ویدیوی، اشتراک گذاری فیلم، اشتراک در فیلم یا تماشای کانال YouTube خود برای دیدن سایر فیلم ها است.

متناوباً، تماس با شما ممکن است افراد را به وب سایت شما هدایت کند یا از آن ها بخواهید که با فروشگاه شما تماس بگیرند یا با شما تماس بگیرند. به عنوان مثال پیشنهاد می شود افراد برای دریافت خدمات رایگان یا تخفیف، کد تبلیغاتی را در سایت وارد کنند.

◾ مدیریت بازخورد

YouTube به گونه ای طراحی شده است که تعاملی باشد و افراد به ویدیوها امتیاز دهند و نظرات خود را ارائه دهند. این تعامل می تواند یک نقطه قوت واقعی باشد زیرا به شما بازخورد مستقیم مشتری را می دهد، سپس می توانید به آن پاسخ دهید.

برای انجام این کار خوب، باید نظرات و رتبه بندی فیلم های خود را کنترل کنید و در صورت لزوم به آن ها پاسخ دهید. اگر این امکان وجود ندارد، ممکن است بهتر باشد هنگام بارگذاری ویدیو، نظرات خود را خاموش کنید.

◾ برند خود را تقویت کنید

موارد ساده مانند درج آرم شما در ابتدا و انتهای هر ویدئو باعث می شود که افراد ویدیو را با تجارت شما مرتبط کنند. همچنین مهم است که مطمئن شوید لحن و سبکی که در YouTube استفاده می کنید با تصویر نام تجاری شما مطابقت دارد.

◾ نشان دهید، نگویید

ویدئو یک رسانه عالی برای نمایش محصولات یا خدمات شما در عمل است. شما می توانید ویدیوهایی را در YouTube ارسال کنید که نشان می دهد چگونه می توانید از محصولات خود بیشترین بهره را ببرید.

به عنوان مثال، یک روستر قهوه می تواند یک آموزش ویدئویی در مورد ساخت یک کافه لاته عالی ارسال کند، یک تختخواب و صبحانه می تواند یک گشت و گذار کوتاه در منطقه را نشان دهد، در حالی که یک پرورش دهنده آناناس می تواند تکنیک های پوست کندن را نشان دهد.

◾ بهینه سازی موتور جستجو را بهبود ببخشید

گنجاندن ویدئو در محتوای وب شما (به عنوان مثال جاسازی ویدئو در وب سایت خود) می تواند رتبه شما را در موتور جستجوی گوگل بهبود بخشد، بنابراین افرادی که جستجوی گوگل را انجام می دهند به احتمال زیاد وب سایت شما را پیدا می کنند.

با برچسب گذاری در کلمات کلیدی که افراد احتمالاً هنگام جستجوی محتوای ارائه شده شما از آن ها استفاده می کنند، می توانید به آن ها کمک کنید تا فیلم های شما را پیدا کنند. به واژه هایی که ممکن است افراد در جستجوی مرورگر استفاده کنند، فکر کنید و از این کلمات به عنوان کلمات کلیدی در ویدیوی خود استفاده کنید.

به عنوان مثال، دسته محصول و همچنین نام تجاری خود را در نظر بگیرید (به عنوان مثال “مراقبت از سالمندان” و همچنین نام خدمات مراقبت در منزل برای افراد مسن) سپس در مورد کلماتی که مردم ممکن است برای جستجو استفاده کنند مانند “تمیز کردن”، “حمل و نقل”، “در خانه ماندن” یا “پدر و مادر پیر” فکر کنید.

◾ مشتریان خود را ارتقا دهید

برخی مشاغل از YouTube برای نشان دادن فیلم های مشتریان خوشحال و راضی خود استفاده می کنند – توصیفات کاربران یا فیلم هایی که افراد را نشان می دهد که از محصولات شما استفاده می کنند. ویدئویی از شخصی که در مورد تجارت شما صحبت می کند یا با محصول شما موفق شده است، می تواند بسیار قدرتمندتر از یک توصیف کتبی باشد.

به عنوان مثال، ویدئویی از یک مشتری آموزش شخصی که نیمه ماراتن را به پایان می رساند، یک تأیید عالی برای مربی و همچنین ادای احترام به مشتری است. به همین ترتیب، یک طراح لباس می تواند تصاویری از یک فرد مشهور را که در یکی از مراسم های تلویزیونی یکی از لباس های خود را پوشیده است، ارسال کند.

◾ با تجارت های دیگر ادغام شوید

می توانید فیلم ها را در وب سایت خود جاسازی کنید، به طوری که وب سایت شما می تواند مشاوره، تورهای محصول یا مصاحبه های پشت صحنه “نحوه مشاوره” را ارائه دهد. YouTube به شما امکان می دهد فیلم ها را به وب سایت یا وبلاگ خود اضافه کنید (به شرطی که مالک ویدیو عملکرد جاسازی را فعال کرده باشد).

شما می توانید فیلم های YouTube خود را از طریق وب سایت، رسانه های اجتماعی یا هر کانال دیگری که استفاده می کنید تبلیغ کنید. در مورد استراتژی های رسانه های اجتماعی، از جمله فیسبوک، توییتر، بازاریابی مبتنی بر مکان و بازاریابی تخفیف اطلاعات کسب کنید.

◾ افراد را به اشتراک گذاری ویدیو تشویق کنید

روزانه میلیون ها ویدیوی YouTube از طریق فیسبوک، توییتر و سایر رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود. در شدیدترین حالت، هنگامی که میلیون ها نفر در سراسر جهان یک تبلیغ یا ویدئو به سرعت به اشتراک می گذارند، به این کار “وایرال یا ویروسی شدن” می گویند.

◾ نتایج یوتیوب خود را پیگیری کنید

روش های مختلفی برای ارزیابی سود سرمایه گذاری شما در YouTube وجود دارد (از جمله وقت و تلاش شما حتی اگر پول نقدی هم خرج نکنید). YouTube و Google ابزاری را برای تجزیه و تحلیل استفاده از فیلم های شما ارائه می دهند، از جمله مشخصات افرادی که آن ها را مشاهده می کنند.

اگر در فیلم های YouTube خود یک فراخوان را وارد کنید، پیگیری تأثیر هر ویدیو نیز امکان پذیر است. به عنوان مثال، می توانید یک کد تبلیغاتی در نظر بگیرید که افراد برای دریافت تخفیف باید در محل فروش استفاده کنند، سپس تعداد افرادی که از کد استفاده می کنند را ردیابی کنید. همچنین می توانید از ابزارهای تجزیه و تحلیل اینترنتی استفاده کنید تا ببینید میزان بازدید وب سایت شما از یوتیوب چقدر است.

منبع: business.qld.gov.au