پیش تر از این مقاله ای با عنوان راهنمای کامل استفاده از گوگل ترندز و کاربرد های آن داشتیم که تاریخچه کامل گوگل ترندز را در آن مقاله برای شما شرح داده ایم در این مقاله قصد داریم به شما 10 ترفند گوگل ترندز برای سئو بهتر را آموزش دهیم با ما همراه باشید.

ترفند های گوگل ترندز

گوگل ترندز یکی از ابزار های رایگانی است که که گوگل در اختیار ما قرار داده است ما در این بخش به شما 10 ترفند مهم گوگل ترندز برای سئو بهتر را به شما آموزش خواهیم داد.

از جزئیات صرف نظر کنید و با کلید واژه های بزرگ شروع کنید.

در گذشته، Google Trends به شما این امکان را می داد تا پارامترهایی را کاوش کنید به عنوان مثال کاوش و جستجوی وب ، در سراسر جهان و غیره.

اما امروزه داشبورد اصلی گوگل ترندز ساده تر شده است و شما را وادار می کند تا قبل از انجام هر کاری، موضوعات کوچک و بزرگ را کاوش کنید.

شما خیلی راحت با وارد کردن یک کلمه کلیدی و زدن دکمه Enter می توانید بهترین ترند ها را برای کلمه خود دریافت کنید.

ترفند گوگل ترندز

شما می توانید به روش های زیر ترند کلمات کلیدی خود را بیابید.

 1. استفاده از Worldwide : در این بخش سراسر جهان به شما کمک می کند تا یک بازار خاص را از لحاظ جغرافیایی را هدف خود قرار دهید.
 2. استفاده از Time selection : شما به راحتی می توانید با انتخاب این گزینه مدت زمان ترند خود را از 5 سال قبل تا حتی چند ساعت گذشته انتخاب کنید. که این نیز باز هم به انتخاب شما بر می گردد.
 3. استفاده از category : گرفتن ترند بر اساس category یا طبقه بندی نیز لازم و ضروری است.
 4. Search Type : نوع جستجو شما نیز می تواند تعیین کننده ترند شما باشد.
ترفند گوگل ترندز

2. متن

گوگل ترندز با روشی کاملاً نسبی عمل می کند. به عنوان مثال اگر شما کلمه کلیدی را جستجو می کنید نتایجی که امروز دریافت خواهید کرد با محبوبیت کلی کلیه روندها مقایسه نمی شود، بلکه با ارتفاعات قبلی کلمات کلیدی مقایسه می شود.

روش های دیگر اضافه کردن زمینه عبارتند از:

 1. با استفاده از ابزار “+Compare” برای اضافه کردن کلمات کلیدی جدید.
 2. فیلتر کشور یا دسته بندی
 3. جستجوی وب

3. با گزینه های جستجوی خاص، پیشرفته تر شوید.

چگونه می توانید به گزینه های جستجوی پیشرفته تر دست یابید؟

5 گزینه ای که هیچ وقت کاربران از آن به طور مکرر استفاده نمی کنند موارد زیر اند:

 1. Web search (جستجوی وب)
 2. Image Search (جستجوی تصویر)
 3. News Search (جستجوی اخبار)
 4. Google Shopping
 5. YouTube Search(جستجوی YouTube)

با کلیک بر روی هر یک از این گزینه های بالا نتیجه بر اساس بخش های مختلف بازارهای بالقوه به شما نمایش داده می شود.

همچنین شما می توانید با استفاده از منوی زیر گزینه های بیشتری را برای مرتب کردن نتایج علاقه مندی هایتان مشاهده کنید:

ترفند گوگل ترندز

ضمنا به این نکته توجه داشته باشید که این منو به صورت پیش فرض تنظیم شده است و روند های رو به رشد را به شما نمایش می دهد، به عنوان مثال در قسمت بالا عبارات کلیدی را مشاهده می کنید که 2400 درصد افزایش یافته است. اگر بر روی ” Rising ” کلیک کنید، شما می توانید کلمات کلیدی برتر را نیز مشاهده کنید.

گزینه هایی که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم برای سئو بسیار مفید است زیرا به کامل شدن مطالب جدید که روند های جدیدی را در بر می گیرد، می تواند کمک کند.

4. هدف گیری به وسیله مکان

برای رسیدن به نتایج و ترند بهتر فقط نباید بر روی کلمات کلیدی تمرکز کرد بهتر است مکان را نیز در ترکیب کار خود قرار دهیم. بنابراین اگر شما منطقه و یا مکان خود را در ترند ها مشخص کنیم نتایج بهتری را در همان منطقه دریافت خواهید کرد.

ترفند های گوگل ترندز فقط محدود به این چند مورد نمی شوند و در ادامه شما را با تعدادی دیگر از ترفند ها آشنا می کنیم.

5. پیش بینی های روند

در حال حاضر ساده ترین کار این است که وارد گوگل ترندز شوید و ترند کلمات کلیدی خود را بگیرید اما به نظر شما اکتفا کردن به این موضوع (یعنی ترند گیری) کافی است؟

در پاسخ به این سوال بهتر است توجه کنید هر بازاریاب زمانی که وارد موتور جستجو می شود از همان داده های اولیه یا همان کلمات استفاده می کند. اگر شما می خواهید بینش دیگری داشته باشید، سعی کنید از داده های موجود برای پیش بینی روند استفاده کنید.

چند راه برای انجام این کار وجود دارد:

 1. روند ها را با فیلتر کردن بر اساس دسته بندی ها یا کشور ها مشخص کنید.
 2. دو کلمه کلیدی اصلی را با یک روند واحد مقایسه کنید.

6. از کلید واژه های Long-Tail استفاده کنید

به جای اینکه همیشه از کلید واژه های کوتاه و مختصر استفاده کنید و هیچ رنکی در موتور های جستجو دریافت نکنید بهتر است از کلید واژه های طولانی بهره بگیرید و با ادغام کردن چند کلمه با هم رتبه بهتری را در موتور های جستجو دریافت کنید. یک کلید واژه طولانی معمولا به نسبت یک کلید واژه مختصر رنک بهتری دارد زیرا معمولا از کلید واژه طولانی تعداد افراد کمتری استفاده کرده اند و بستر مناسبی برای دریافت رتبه در موتور جستجو فراهم است.

برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید: به عنوان مثال از کلید واژه لپ تاپ ایسوس تعداد افراد زیادی استفاده کرده اند و رتبه گرفته اند. در نتیجه برای دریافت رتبه های اول در صفحات اول کار سختی را در پیش دارید اما شما می توانید با اضافه کردن یک ویژگی یا هر چیزی که به این کلید واژه مرتبط است کار خود را برای دریافت رتبه بهتر آسان تر کنید.

7. از Top Charts یا نمودار های برتر استفاده کنید.

با کلیک بر روی قسمت بالا سمت چپ ، به فهرست های برتر دست می یابید و می توانید به راحتی آن را مرور کنید:

ترفند گوگل ترندز

همانطور که گوگل گفته است: نمودارهای برتر با روندهایی که بیشتر مردم مشاهده می کنند متفاوت است. برای دریافت ترند های اضافی، فیلتر بر اساس Trending و Most را انجام دهید.

8- برای بهینه سازی ویدیو از داده استفاده کنید.

به عنوان مثال شما ویدئویی در مورد نحوه دریافت تخفیف در سفرهای دریایی کارائیب منتشر کردید. در ابتدا عبارت جستجوی خود را وارد کنید سپس از جستجوی وب به جستجوی YouTube بروید. از نتایج و مباحث مرتبط بازدید کنید. سپس مرتب سازی را بر اساس Rising یا افزایش تغییر دهید.

در این قسمت شما خواهید فهمید که مردم سفرهای دریایی را بر اساس کلاس کشتی جستجو می کنند، نه فقط با جستجو در کشتی ها. از طریق این نتایج، شما در موقعیت بهتری برای نوشتن عناوین و توضیحات مربوطه قرار دارید و همچنین این امر موقعیت شما را برای گرفتن ترافیک YouTube بهبود می بخشد.

9- از موقعیت های چرخه ای برای موقعیت یابی برند استفاده کنید

با استفاده از برخی از استراتژی ها، می توانید برخی از کلمات کلیدی اضافی را برای قرار دادن مطلب های آینده پیدا کنید تا بتوانید بازده هر روند چرخشی را برطرف کنید.

به عنوان مثال شما کلید واژه عروسی را ترند می گیرید در این جستجو ساده از واژه عروسی تا فصل عروسی و یا هر چیزی که به عروسی مرتبط باشد نمایش داده می شود و شما می توانید کلید واژه های دیگری را برای مطالب بعدی به دست آورید. به این روند روند چرخشی می گویند.

10. نقاط کور را شناسایی نکنید.

استفاده پیشرفته از گوگل ترندز به این معنی است که شما یک قدم فراتر از آنچه فکر می کنید بینش فعلی شماست برای دیدن اینکه آیا نقاط کور دارید یا خیر؟؟؟

به این نکات توجه کنید:

 • هیچ وقت به یک عکس فوری از نتایج اعتماد نکنید. همیشه سعی کنید تا یک دیدگاه گسترده تر از یک جدول زمانی بدست آورید تا به طور کامل از موضوع مطلع شوید که چه اتفاقی در آینده در حال وقوع است.
 • همیشه به دنبال زمینه ای باشید که مشخص کند، روندی که باعث افزایش کلید واژه شده است آیا تحت تاثیر سایر موارد کاهش می یابد یا خیر؟

و در آخر:

اگر چه گوگل ترندز در طول سال ها تغییر زیادی کرده است اما این اصول هم چنان یکسان باقی مانده است. البته گوگل ترندز برای کسانی که مایل هستند یک جستجوی اساسی را بررسی کنند، فیلتر های متفاوتی را قرار داده است. امیدواریم “مقاله 10 ترفند گوگل ترندز برای سئو بهتر” نیز همانند سایر مقالات وب سایت ما برای شما مفید بوده باشد.