گوگل برای رتبه بندی سایت ها عوامل مختلفی را مد نظر دارد. هر کدام از این عوامل بسته به ماهیتی که دارند در دسته مشخصی قرار می گیرند. در این مقاله سعی شده تا 17 مورد از مطرح ترین فاکتور سایت سئو عنوان شود. این فاکتورها طبق آخرین به روز رسانی سال 2019 نوشته شده است. درجه اهمیت هر یک از این عوامل متفاوت است.

در حالت کلی عوامل مربوط به سئو سایت و موثر در رتبه بندی را به دسته های زیر می توان تقسیم نمود:

  • فاکتورهای مربوط به دامنه
  • فاکتورهای مربوط به صفحه
  • فاکتورهای مربوط به سایت
  • فاکتورهای مربوط به بک لینک
  • فاکتورهای مربوط به تعامل با کاربر
  • فاکتورهای مربوط به سیگنال های تجاری
  • قوانین ویژه الگوریتم گوگل

با فاکتور سئو سایت در ادامه آشنا می شوید.

1- ارائه محتوا با بینشی بی نظیر و منحصر به فرد: Google اظهار داشته است که آن ها از مجازات سایت هایی که هیچ چیز جدید یا مفیدی برای ارائه ندارند، به خصوص سایت های وابسته، خوشحال هستند.

2- اطلاعات تماس: در سندی در مورد کیفیت گوگل، گفته شده است که آن ها سایت هایی را با ‘مقدار مناسب اطلاعات تماس’ ترجیح می دهند. اطمینان حاصل کنید که اطلاعات تماس شما با اطلاعات whois شما مطابقت دارد.

3- Domain Trust / TrustRank: بسیاری از SEO کارها معتقدند که “TrustRank” یک عامل رتبه بندی بسیار مهم است. به نظر می رسد یک حق ثبت اختراع گوگل به تازگی با عنوان “رتبه بندی نتایج جستجو بر اساس اعتماد” تأیید شده است.

TrustRank
TrustRank

4- معماری سایت: یک معماری مناسب برای سایت (به عنوان مثال، ساختار سیلو) به Google کمک می کند تا محتوای سایت شما را به صورت موضوعی سازمان دهد. همچنین می تواند به Googlebot کمک کند تا به همه صفحات سایت شما دسترسی پیدا کند.

5- به روزرسانی سایت: بسیاری از سئو کارها معتقدند که به روزرسانی وب سایت و به ویژه هنگامی که محتوای جدید به سایت اضافه می شود، یک عامل تازگی در کل سایت است. اگرچه گوگل اخیراً از استفاده از “فرکانس انتشار” را در الگوریتم خود نادیده گرفته است.

6- وجود نقشه سایت: نقشه سایت به موتورهای جستجوگر کمک می کند تا صفحات شما را آسان تر و کامل تر بازدید نمایند و باعث بهبود دید می شوند.

7- Uptime Site: یکی دیگر از موارد فاکتور سایت سئو زمان آپ تایم سایت است. بسیاری از خرابی های مربوط به نگهداری سایت و یا مشکلات سرور ممکن است به رتبه بندی شما آسیب برساند (و حتی اگر اصلاح نشود حتی می تواند منجر به deindexing شود).

8- محل سرور: موقعیت سرور در جایی که سایت شما در مناطق مختلف جغرافیایی (منبع) قرار می گیرد، تأثیر می گذارد. مخصوصاً برای جستجوهایی که ویژه و مخصوص مناطق جغرافیایی خاص هستند، بسیار مهم است.

9- گواهینامه SSL: گوگل تأیید کرده است که از HTTPS به عنوان یک سیگنال رتبه بندی استفاده می کند. این گواهینامه که نشان دهنده امنیت سایت است در رتبه بندی موثر است. برای کسب اطلاع بیشتر راجع به گواهینامه SSL و نصب آن برای سایت به لینک داده شده می توانید مراجعه نمایید.

گواهینامه SSL
گواهینامه SSL

10- شرایط خدمات و صفحات حریم خصوصی: این دو صفحه به Google می گویند که سایت عضو، در اینترنت قابل اعتماد است. آن ها همچنین ممکن است به بهبود E-A-T سایت شما کمک کنند.

11- کپی کردن اطلاعات متا در سایت: اطلاعات تکراری متا در سایت شما ممکن است تمام نمای صفحه شما را پایین بیاورد. کنسول جستجوی گوگل اگر بیش از حد از این موارد استفاده کنید به شما هشدار می دهد.

کپی کردن اطلاعات متا
کپی کردن اطلاعات متا

12- پیمایش Breadcrumb: این یک سبک از معماری کاربر پسند کاربر است که به کاربران (و موتورهای جستجو) کمک می کند تا بدانند که در کجای یک سایت قرار دارند:

Breadcrumb
Breadcrumb

گوگل اظهار داشت: “جستجوی Google از نشانه گذاری Breadcrumb در بدنه یک صفحه وب برای طبقه بندی اطلاعات صفحه در نتایج جستجو استفاده می کند.”

13- بهینه سازی موبایل: بیش از نصف کل جستجوهای انجام شده از دستگاه های تلفن همراه صورت می گیرد. بنابراین برای گوگل مهم است ببیند که سایت شما برای کاربران موبایل بهینه شده است. در حقیقت، Google اکنون وب سایت هایی را که mobile friendly نیستند، مجازات می کند.

14- YouTube: شکی نیست که فیلم های YouTube در SERP ها ترجیح داده می شود (احتمالاً به دلیل اینکه برای Google اهمیت دارند):

YouTube
YouTube

در حقیقت، Search Engine Land متوجه شد که ترافیک YouTube.com پس از Google Panda به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

15- قابلیت استفاده سایت: سایتی که استفاده از آن برای کاربران دشوار است می تواند با کاهش زمان ماندن کاربر در سایت، کاهش صفحات مشاهده شده و بانس ریت به رتبه سایت، به طور غیر مستقیم آسیب برساند (به عبارت دیگر، می توان گفت به عوامل رتبه بندی RankBrain آسیب وارد می کند).

16- استفاده از Google Analytics و Google Search Console: برخی فکر می کنند نصب این دو برنامه در سایت شما می تواند نمایه سازی صفحه شما را بهبود ببخشد. آن ها همچنین ممکن است مستقیماً با دادن داده های بیشتری به Google در رده بندی تأثیر بگذارند.

17- نظرات کاربران و اعتبار سایت: اعتبار سایت در سایت هایی مانند Yelp.com احتمالاً نقش مهمی در الگوریتم Google دارد.

در این مقاله 17 فاکتور سایت سئو به طور کامل بررسی شد. برای اطلاع از فاکتور های مرتبط با دامنه و فاکتورهای مرتبط با صفحه به مقالات لینک داده شده می توانید مراجعه نمایید.