قبل از اینکه برای شما 30 روش برای بک لینک سازی را بگوییم، مقدمه ای از ارزش بک لینک ها خواهیم گفت:

سئو سایت از موارد بسیار مهمی است که در کسب رتبه خوب در نتایج جستجو بسیار اثر گذار است. برای بهبود سئو نیز روش های بسیاری استفاده می شود که یکی از رایج ترین های آنها استفاده از بک لینک است. با گذشت زمان از ارزش بک لینک های محتوای بی کیفیت کاسته شد و کسب بک لینک از محتواهای با کیفیت ملاک ربات های گوگل قرار گرفت و روش های اسپم ارزش خود را از دست دادند.

افزایش رتبه با افزایش بک لینک
افزایش رتبه با افزایش بک لینک

در گذشته با صرف مقداری هزینه به راحتی می توانستید از وب سایت های دیگر بخواهید تا به وب سایت شما لینک دهند و از این طریق تعداد بک لینک های سایتتان را افزایش دهید؛ که در نهایت منجر به افزایش رتبه وب سایت شما می شد. اما امروزه بک لینک سازی کاری دشوار و نیازمند مهارت کافی است.

در ادامه 30 روش که از طریق آن ها می توانید بک لینک های مناسبی برای سایت خود داشته باشید عنوان شده است.

روش های بک لینک سازی

1- بک لینک از سایت های رقیب

شما می توانید از ابزارهایی که برای چک کردن بک لینک هستند استفاده کنید و بک لینک های سایت های دیگر را مشخص کنید و اقدامات لازم را برای گرفتن بک لینک از همان سایت ها انجام دهید.

2- کوپن تخفیف

این کوپن ها که بیشتر در فروشگاه های اینترنتی استفاده می شوند برای گرفتن بک لینک بسیار کاربردی هستند؛ زیرا کاربران معمولا این کوپن ها را با دیگران به اشتراک می گذارند.

بک لینک های با کیفیت
بک لینک های با کیفیت

3- شناخت وب سایت های همکار

یکی دیگر از راه های گرفتن بک لینک این است که سایت های دیگری که در زمینه کاری شما مشغول هستند را شناسایی کنید و با تقسیم کارها با آنان، به یک دیگر بک لینک دهید.

4- استفاده از واژه نامه

اگر شما بتوانید یک لیست از واژه هایی که مرتبط با حوزه کاری شما هستند را فراهم کنید، این امکان وجود دارد که توسط دیگران بک لینک بگیرید.

5- انجام تحقیق

راه دیگری که می توانید برای وب سایت خود بک لینک بگیرید این است که تحقیقات علمی راجع به موضوعاتی خاص انجام دهید و نتایج آن ها را در وب سایت خود منتشر کنید؛ این کار باعث می شود تا وب سایت های دیگر برای بیان نتایج تحقیقات شما به وب سایتتان لینک دهند.

6- برگزاری وبینار

اگر یک وبینار برگزار کنید و پس از آن اسلاید ها را در slideshare آپلود کنید، این کار باعث گرفتن بک لینک می شود.

بک لینک از وبینار
بک لینک از وبینار

7- ساخت ابزار

با ساختن ابزاری کاربردی در حوزه کاری خود خواهید توانست تا بک لینک های زیادی را جذب کنید.

8- انتشار خبر

خبرهایی که دارای محبوبیت هستند را در وب سایت خود انتشار دهید، این گونه پست های کوتاه با جذابیتی که دارند باعث جذب بک لینک می شوند.

9- درج نظر در پست های پر طرفدار

شما می توانید در پست هایی که بازدید بالایی دارند، نظر خود را بیان کنید؛ فقط توجه داشته باشید که استفاده از لینک در نظر باید کاملا هوشمندانه انجام شود.

10- بک لینک های nofollow

درست است که بک لینک follow بسیار بهتر از نوع nofollow آن است، اما باز هم اهمیت آنها را نباید دست کم بگیرید. ارزش این بک لینک ها از بک لینک follow اسپم شده بیشتر است.

11- بک لینک از وب سایت های ویکی

شما با بررسی می توانید وب سایت های ویکی مرتبط با حوزه کاری خود را پیدا کنید و برای تهیه محتوا با آنها مشارکت کنید. این نوع محتوا برای معرفی وب سایت شما می تواند بسیار مفید باشد.

بک لینک از سایت های ویکی
بک لینک از سایت های ویکی

12- کمک گرفتن از نقد و بررسی ها

برخی وبلاگ نویسان بعد استفاده از محصولات شما در ارتباط با آنها نقد می نویسند که باعث گرفتن بک لینک برای وب سایت شما می شود. برخی از افراد نیز هستند که برای انجام این کار هزینه دریافت می کنند.

13- استفاده از ویدئو

قرار دادن ویدئو در سایت هایی مثل یوتیوب به همراه یک لینک که کاربران بتوانند روی آن کلیک کنند، از راه های گرفتن بک لینک از دیگر سایت ها است. گذاشتن ویدئو در وب سایت ها بسیار با اهمیت است و نباید از اهمیت اشتراک ویدئو غافل شد.

14- لینک های گرافیکی

اگر در وب سایت دیگری از لوگوی شما استفاده شده است، می توانید از آن ها بخواهید تا لوگوی شما قابل کلیک کردن باشد، تا با کلیک روی آن به وب سایت شما منتقل شوند.

15- بک لینک از ایمیل

داشتن خبرنامه در سایت امتیاز بسیار خوبی است، زیرا می توان مطالب برجسته را در قالب یک ایمیل به دنبال کنندگان سایت خود ارسال کنید و بک لینک بگیرید.

16- پرسش و پاسخ

از دیگر راه های موثر استفاده از فضاهای پرسش و پاسخ است؛ اگر شما بتوانید به سوالات پاسخ های خوبی بدهید، در این صورت کاربران به لینک داده شده توسط شما اعتماد می کنند و مطمئنا از آن بازدید خواهند کرد.

17- استفاده از اینفوگرافیک

بک لینک از اینفوگرافیک
بک لینک از اینفوگرافیک

با تولید اینفوگرافیک های کاربردی باعث جذب بک لینک شوید؛ برای این کار می توانید از آماری که سایت های دیگر منتشر می کنند استفاده کنید و اینفوگرافیک های جذابی را تولید نمایید تا کاربران از آنها استفاده کنند. اینفوگرافیک ها قابلیت به اشتراک گذاری بسیار بالایی دارند و بک لینک های زیادی از آنها می توان گرفت.

در ادامه روش های دیگر بک لینک سازی را می خوانید:

18- معرفی منابع

اگر شما در سایت خود یک لیست از برترین ها در حوزه مورد نظر را ایجاد کنید، این کار باعث می شود تا دیگر وب سایت ها نیز از شما بخواهند تا لینک وب سایت آن ها را نیز قرار دهید. در این زمان می توانید شما هم از آنها بخواهید تا لینک سایت شما را آنها نیز در سایت خود قرار دهند.

19- مطالب آموزشی

با انتشار مطالب آموزشی مرتبط با حوزه کاری خود باعث جذب مخاطبان بسیاری خواهید شد و امکان گرفتن بک لینک از آن ها بسیار افزایش می یابد.

20- بک لینک کلمه کلیدی

با سایت هایی که از کلمات کلیدی شما در سایت خود استفاده کرده اند صحبت کنید و از آنها بخواهید تا در وب سایت خود، به شما، با همان کلمه کلیدی لینک دهند.

21- بک لینک نام برند

اگر سایت هایی را پیدا کردید که از نام برند شما استفاده کرده بودند از آن ها بخواهید همراه با نام، لینک وب سایت شما را نیز قرار دهند. ابزار google alert زمانی که از وب سایت دیگری به نام برند شما لینک داده شده باشد، پیام برای شما ارسال می کند.

بک لینک از نام برند و لوگو
بک لینک از نام برند و لوگو

22- بک لینک از google my business

اگر شما وب سایت خود را در google my business ثبت کنید و لینک آن را قرار دهید، هم بک لینک برای سایت شما خواهد بود و هم باعث جذب کاربران می شود.

23- پست مهمان

این روش از قدیمی ترین روشهای گرفتن بک لینک است، شما در این روش باید وبلاگ ها یا سایت هایی در حوزه کاری خود پیدا کنید و از آن ها بخواهید تا مطالب شما را به عنوان پست مهمان در سایت خود قرار دهند.

24- استفاده از دیرکتوری قالب

اگر بتوانید قالب دیگری را بسازید و آن را در دیرکتوری قالب ها همراه لینک سایت خود انتشار دهید، بک لینک برای سایت شما محسوب می شود.

25- بک لینک از لینکدین

از روش های بسیار ساده برای گرفتن بک لینک این است که در لینکدین یک صفحه به نام شرکت خود ایجاد کنید و از آن جا به وب سایت خود لینک دهید.

26- بک لینک از reddit

قرار دادن لینک در این شبکه اجتماعی بسیار سخت تر از دیگر شبکه ها است، اما اگر موفق به این کار شوید بسیار برای وب سایت شما مفید خواهد بود.

بک لینک از reddit
بک لینک از reddit

27- بک لینک شبکه های اجتماعی

با درست کردن صفحه یا اکانت در دیگر شبکه های اجتماعی رایج نیز می توانید بک لینک های زیادی برای وب سایت خود ایجاد کنید.

28- فروم ها

در فروم های فعال در حوزه کسب و کار خود شرکت کنید و لینک وب سایت خود را در مناسب ترین مواقع قرار دهید. ارزش واقعی این بک لینک ها به مخاطبینی است که با کار شما در ارتباط هستند.

29- بک لینک محتوایی

با تولید محتوای قوی و ارزشمند باعث گرفتن بک لینک های محتوایی با کیفیت برای سایت خود شوید، این بک لینک ها بسیار ارزشمند هستند.

30- لینک های داخلی

از دیگر روش های رایج استفاده از لینک های داخلی است، زیرا کنترل آن ها تماما در دست خود شماست و به راحتی می توانید از آن استفاده کنید.

با 30 روش برای بک لینک سازی در این مقاله آشنا شدید، روش های دیگری نیز استفاده می شوند، اما ما به مهمترین آن ها پرداختیم.