گوگل برای رتبه بندی سایت ها عوامل مختلفی را مد نظر دارد. هر کدام از این عوامل بسته به ماهیتی که دارند در دسته مشخصی قرار می گیرند. در این مقاله سعی شده تا 57 مورد از مطرح ترین فاکتور سئو صفحه عنوان شود. این فاکتورها طبق آخرین به روز رسانی سال 2019 نوشته شده است. درجه اهمیت هر یک از این عوامل متفاوت است.

در حالت کلی عوامل مربوط به سئو سایت و موثر در رتبه بندی را به دسته های زیر می توان تقسیم نمود:

  • فاکتورهای مربوط به دامنه
  • فاکتورهای مربوط به صفحه
  • فاکتورهای مربوط به سایت
  • فاکتورهای مربوط به بک لینک
  • فاکتورهای مربوط به تعامل با کاربر
  • فاکتورهای مربوط به سیگنال های تجاری
  • قوانین ویژه الگوریتم گوگل

با فاکتور سئو صفحه در ادامه آشنا خواهید شد.

1- کلید واژه در برچسب عنوان: اگرچه مانند گذشته اهمیتی ندارد، اما برچسب عنوان شما یک سیگنال مهم SEO در صفحه می باشد.

برچسب عنوان
برچسب عنوان

2- شروع برچسب عنوان با کلمه کلیدی: طبق گفته های Moz، برچسب های عنوان که با کلمه کلیدی شروع می شوند، بهتر از برچسب های عنوانی هستند که کلمه کلیدی در انتهای آن ها است.

3- ظاهر شدن کلید واژه در برچسب H1 : برچسب های H1 “برچسب عنوان دوم” هستند. علاوه بر برچسب عنوان، طبق نتایج حاصل از یک مطالعه همبستگی، Google از برچسب H1 به عنوان یک سیگنال ارتباط ثانویه استفاده می کند:

کلید واژه در برچسب H1
کلید واژه در برچسب H1

4- TF-IDF: یک روش جالب برای تعیین اینکه “چند بار یک کلمه خاص در یک سند ظاهر می شود؟” هرچه بیشتر این کلمه در صفحه ظاهر شود، احتمال اینکه صفحه مربوط به آن کلمه باشد، بیشتر است. احتمالاً گوگل از نسخه پیشرفته TF-IDF استفاده می کند.

5- طول محتوا: مطالب با کلمات بیشتر می توانند دامنه وسیع تری را پوشش دهند و احتمالاً در الگوریتم نسبت به مقالات کوتاه تر و سطحی ترجیح داده می شوند. در واقع، یک مطالعه اخیر در مورد عوامل رتبه بندی، نشان داد که طول محتوا با موقعیت SERP ارتباط دارد.

طول محتوا
طول محتوا

6- فهرست مطالب: استفاده از فهرست مطالب مرتبط می تواند به Google در درک بهتر محتوای صفحه شما کمک کند. این همچنین می تواند به صورت پیوند سایت باشد:

فهرست مطالب
فهرست مطالب

7- تراکم کلمات کلیدی: اگرچه مانند گذشته اهمیتی ندارد، اما ممکن است Google از آن برای تعیین موضوع یک صفحه وب استفاده کند، اما استفاده زیاد درست نیست.

8- نمایه سازی معنایی پنهان کلمات کلیدی در محتوا (LSI): کلمات کلیدی LSI به موتورهای جستجو این امکان را می دهد تا کاربرد کلمات کلیدی در معناهای مختلف را تشخیص دهند. وجود / عدم وجود LSI احتمالاً به عنوان یک سیگنال کیفیت محتوا نیز عمل می کند.

9- کلمات کلیدی LSI در برچسب عنوان و توضیحات: همانند محتوای صفحه وب، کلمات کلیدی LSI در برچسب های متا صفحه، احتمالاً به Google در تشخیص واژگان با معانی بالقوه متعدد کمک می کند. همچنین ممکن است به عنوان یک سیگنال ارتباط عمل کند.

10- عمق پوشش موضوع در صفحه: بین عمق پوشش موضوع و رتبه بندی های گوگل، ارتباطی مشخص وجود دارد. بنابراین، صفحاتی که هر زاویه ای را پوشش می دهند، احتمالاً دارای صفحاتی در مقابل صفحاتی هستند که فقط بخشی را پوشش می دهند.

عمق پوشش موضوع
عمق پوشش موضوع

11- سرعت بارگیری صفحه از طریق HTML :Google و Bing از سرعت صفحه به عنوان یک عامل رتبه بندی استفاده می کند. عنکبوت های موتور جستجو می توانند بر اساس کد HTML صفحه شما، سرعت سایت شما را به طور دقیق برآورد کنند.

سرعت بارگیری صفحه از طریق HTML
سرعت بارگیری صفحه از طریق HTML

12- سرعت بارگیری صفحه از طریق Chrome: Google همچنین از داده های کاربر Chrome برای دستیابی بهتر به زمان بارگیری صفحه استفاده می کند. از این طریق، آنها می توانند سرعت بارگذاری یک صفحه را برای کاربران بدست آورند.

13- استفاده از AMP: اگرچه یک عامل رتبه بندی مستقیم گوگل نیست، اما ممکن است الزامی برای رتبه بندی در نسخه موبایل Carousel Google News باشد.

14- Entity Match: آیا محتوای صفحه با آن چیزی که کاربر در جستجوی آن است مطابقت دارد؟ در این صورت، آن صفحه ممکن است باعث افزایش رتبه بندی برای آن کلید واژه شود.

15- Google Hummingbird: این ‘تغییر الگوریتم’ به Google کمک کرد تا از کلمات کلیدی فراتر رود. به لطف Hummingbird ،Google اکنون می تواند موضوع یک صفحه وب را بهتر بشناسد.

16- محتوای تکراری: محتوای یکسان در همان سایت (حتی کمی تغییر یافته) می تواند بر دید موتور جستجوی سایت تأثیر منفی بگذارد.

17- Rel=Canonical: در صورت استفاده صحیح از این برچسب، Google امتیاز منفی مطالب تکراری را برای سایت شما در نظر نمی گیرد.

18- بهینه سازی تصاویر: تصاویر سیگنال های مرتبط با اهمیتی را از طریق نام پرونده، متن، عنوان، توضیحات و شرح آن ها به موتورهای جستجو ارسال می کنند.

19- محتوای تازه: به روزرسانی Google caffeine علاقه مند به بررسی محتوای تازه منتشر شده یا به روز شده، به ویژه برای جستجوهای حساس به وقت است. با برجسته کردن اهمیت این عامل، Google تاریخ آخرین به روزرسانی یک صفحه را برای برخی از صفحات خاص نشان می دهد:

محتوای تازه
محتوای تازه

20- میزان به روزرسانی های محتوا: ویرایش ها و تغییرات نیز به عنوان یک عامل تازگی عمل می کند. اضافه کردن یا حذف کل یک بخش مهمتر از جابجایی ترتیب چند کلمه است. این نیز یکی دیگر از موارد فاکتور سئو صفحه است.

21- به روزرسانی های صفحه: چند بار صفحه با گذشت زمان به روز می شود؟ به صورت روزانه، هفتگی، هر 5 سال؟ فرکانس به روزرسانی صفحه نیز درمعیار تازگی محتوا نقش دارد.

22- برجسته بودن کلمه کلیدی: داشتن یک کلمه کلیدی در 100 کلمه اول محتوای یک صفحه با قرار گرفتن آن در رتبه های بالا ارتباط دارد.

23- کلید واژه در برچسب های H2 ،H3: داشتن کلید واژه به عنوان زیرنویس در فرمت H2 یا H3 ممکن است یکی دیگر از علائم ارتباط ضعیف باشد. در حقیقت، گوگلر مولر اظهار می دارد:

این برچسب ها در HTML به ما در درک ساختار صفحه کمک می کند.

24- کیفیت لینک Outbound: بسیاری از جستجوگرها فکر می کنند که ارتباط با سایت های معتبر به ارسال سیگنال های مثبت به Google کمک می کند که این توسط یک مطالعه اخیرا تأیید شده است.

25- موضوع پیوند Outbound: طبق الگوریتم The Hillop گوگل ممکن است از محتوای صفحاتی که به آنها پیوند دارید به عنوان سیگنال ارتباطی استفاده کند. به عنوان مثال، اگر صفحه ای که درمورد اتومبیل ها است به صفحات مرتبط با فیلم پیوند پیدا کند، ممکن است گوگل فکر کند این صفحه مربوط به فیلم است نه اتومبیل.

26- گرامر و هجی: گرامر و هجی درست یک سیگنال با کیفیت است، اگرچه کاتس چند سال پیش پیام های مختصری را در مورد اینکه آیا این مهم بوده یا خیر، ارائه کرده است.

27- محتوای یکسان: آیا محتوای صفحه، اصلی است؟ اگر از صفحات دیگر ایندکس شده کپی شده باشد، رتبه ای را نیز کسب نمی کند، یا ممکن است اصلاً ایندکس نشود.

28- به روزرسانی مناسب برای موبایل: این به روزرسانی که اغلب به عنوان ‘Mobilegeddon’ خوانده می شود، به صفحاتی داده می شود که به درستی برای دستگاه های تلفن همراه بهینه شده باشند.

29- قابلیت استفاده تلفن همراه: وب سایت هایی که کاربران تلفن همراه به راحتی می توانند از آنها استفاده کنند در ‘فهرست اول موبایل’ Google قرار می گیرند.

30- محتوای “پنهان” در تلفن همراه: محتوای پنهان در دستگاه های تلفن همراه، ممکن است در مقابل محتوای کاملاً قابل مشاهده ایندکس نشوند. با این حال، اخیراً گوگل اظهار داشت که محتوای پنهان خوب است، اما باید در نظر داشت که این محتوای پنهان برای موبایل از نوع محتوای خیلی مهم و اصلی نباشد.

31- ‘محتوای مکمل’ مفید: براساس سند راهنمای Google Rater در حال حاضر، محتوای تکمیلی مفید نشانگر کیفیت یک صفحه است و بر رتبه بندی گوگل اثر گذار است.

32- محتوا پنهان درتب ها: آیا کاربران برای فاش کردن برخی از مطالب در صفحه شما باید بر روی زبانه کلیک کنند؟ اگر چنین باشد، گوگل گفته است که ممکن است این محتوا ایندکس نشود.

33- تعداد پیوندهای خارجی: استفاده بیش از حد از OBL های dofollow می توانند PageRank را کاهش دهند، که می تواند به رتبه بندی آن صفحه آسیب برساند.

34- چندرسانه ای: تصاویر، فیلم ها و سایر عناصر چندرسانه ای ممکن است به عنوان یک سیگنال کیفیت محتوا عمل کنند. به عنوان مثال، یک مطالعه صنعت، ارتباطی بین محتوای چندرسانه ای و رتبه بندی پیدا کرد:

چندرسانه ای
چندرسانه ای

موارد دیگر فاکتور سئو صفحه شامل موارد زیر است که به صورت تیتر وار در ادامه آمده اند:

35- تعداد پیوندهای داخلی

36- کیفیت پیوندهای داخلی

37- پیوندهای شکسته

38- سطح خوانایی

سطح خوانایی
سطح خوانایی

39- پیوندهای وابسته

40- خطاهای HTML / اعتبار سنجی W3C

41- اعتبار دامنه

42- رتبه صفحات

43- طول URL

طول URL
طول URL

44- مسیر URL

45- ویرایش های انسانی

46- دسته بندی صفحات

47- برچسب های وردپرس

48- کلمه کلیدی در URL

49- رشته URL

50- منابع و مراجع

51- بالت ها و لیست های شماره گذاری شده

52- اولویت صفحات در نقشه سایت

53- تعداد بالای لینک خارجی

53- تعداد کلمات کلیدی دیگر صفحات برای رتبه

54- سن صفحه

55- چیدمان کاربر پسند

56- دامنه های پارک شده

57- محتوای مفید

طبق آخرین تحقیقات انجام شده تا اینجا تمام موارد مربوط به فاکتور سئو صفحه عنوان شد.