در نمودار خلاقیت ون، طراحی وب و گرافیک چند شباهت دارند. هر دو نیاز به درک خوبی از تایپوگرافی، گرافیک و اصول طراحی دارند. اما در نهایت باید گفت، طراحی وب و گرافیک حرفه های مختلف، با زمینه های مختلف تخصص هستند.

طراحی وب یک رسانه پویا است

چاپ یک رسانه فیزیکی است که در آن تجربه کاربر یکنواخت است. مقایسه طراحی وب و طراحی گرافیک مانند مقایسه iPad با یک نقاشی است. هر دو تصویری زیبا به نمایش می گذارند، اما یکی تعاملی است و دیگری لمس کردنی است.

طراحی وب گسترده است
طراحی وب گسترده است

طراحی گرافیکی ریشه در چاپ دارد، خواه طرح مجله باشد یا یک کتاب کودک. در حالت کلی موارد چاپی نسبت به دیجیتال تعامل کمتری با کاربر دارند. اما آنها برای بیان یک داستان یا برقراری پیام، به یک مجموعه هنری از تصاویر، متن و سایر عناصر گرافیکی وابسته هستند. برای چنین موارد چاپی باید یک جریان و منطق وجود داشته باشد.

طراحی وب بر همین اساس است، اما تمرکز طراحی وب بر این است که چگونه هنر می تواند تجربیاتی را ایجاد کند که افراد بتوانند با آنها ارتباط برقرار کنند و در آن شرکت کنند، نه اینکه صرفاً ببینند. یک طراح وب ممکن است با یک طراح گرافیک در عناصر بصری مانند تصاویر و نمادنگاری یکسان باشد، اما یک طراح وب درنهایت تمام این قطعات را کنار هم قرار می دهد تا مفهومی تعاملی و قابل استفاده ایجاد کند.

وب سایت دارای مسیری متفاوت برای جذب کاربر است، طراحان وب باید اطمینان حاصل کنند که کاربران تجربه خوبی دارند و می توانند به اهداف خود برسند. آنها درک می کنند که چگونه عناصر پیمایش، دکمه های عمل و سایر عناصر تعاملی، مسیر کاربر را تحت تأثیر قرار می دهند و بهبود می بخشند.

طراحی گرافیکی
طراحی گرافیکی

طراحان گرافیک از مجموعه مهارتهای مشابه طراحان وب برخوردارند. آنها هر دو تایپوگرافی ، پالت های رنگی و قوانین ترکیب و چیدمان را می شناسند. اما طراحان خوب وب به این نکته توجه دارند که این عناصر بر تعامل و قابلیت استفاده آنلاین چگونه تأثیر می گذارند.

طراحان وب نگران اندازه فایل ها هستند

طراحان وب بهینه سازی را در تمام موارد در نظر می گیرند؛ تصاویر، انیمیشن ها و سایر عناصر گرافیکی باید خوب به نظر برسند و به اندازه کافی کوچک باشند تا سریع در همه دستگاه ها بارگذاری شود. فایل های با سایز زیاد باعث ایجاد یک تجربه کاربر بد و Bounce rate بالا می شود. تنها زمانی که طراحان گرافیک ممکن است به اندازه پرونده اهمیت دهند، زمانی است که می خواهند آن را در فضایی محدود قرار دهند.

استفاده از تایپوگرافی برای طراحان وب محدود تر است

طراحان گرافیک می توانند بدون نگرانی زیاد در مورد نحوه نمایش نهایی در ارائه از هر نوع قلمی استفاده کنند. با این حال، طراحان وب باید در نظر بگیرند که چگونه متن در صفحه های مختلف و در مرورگرهای مختلف نمایش داده می شود. امروزه اضافه کردن قانون @ font-face در CSS امکان انتخاب گسترده ای از قلم ها را فراهم می کند. همچنین برنامه هایی مانند Adobe Typekit و Google Fonts به طراحان وب امکان استفاده گسترده تر از تایپوگرافی را می دهند تا بتوانند خلاقیت بیشتری داشته باشند.

طراحان وب در مورد کاربرد گسترده طراحی خود فکر می کنند

طراحان گرافیک متناسب با ابعاد کار می کنند، آنها طرحی ایجاد می کنند که دارای ابعاد مشخص است. طراحان وب، طرحی را ایجاد می کنند که بدون در نظر گرفتن اندازه یا شکل، بدون هرگونه طرح و یا شکستن طرح، متناسب با هر ابعادی است.

طراحی وب پیچیده است
طراحی وب پیچیده است

طراحان وب باید مقیاس را در نظر بگیرند تا تایپوگرافی، تصاویر و سایر عناصر بصری با اندازه صفحه نمایش تغییر یابند. هدف این است که همه این عناصر قابل خواندن باشند و تجربه کاربری خوبی را در هر دستگاه ایجاد کنند.

طراحان وب از نظر اندازه بوم محدود نمی شوند، اما باید تمام راه های ممکن برای نمایش یک سایت را در نظر بگیرند. طراحان وب طراحی را به تناسب ابزارهای ضروری محدود می کنند تا تجربه کاربری خوبی ایجاد شود.

طراحان وب همواره به روز هستند

وب سایت محیطی پویا است که همواره امکان تغییر در آن وجود دارد. همگام با تغییراتی که در هویت یک نام تجاری رخ می دهد، ممکن است محتوا بازنویسی شود و یا محصولاتی به سایت اضافه شوند. وقتی یک طراح گرافیک اثری را امضا می کند، معمولاً آن پروژه پایان یافته است، اما کار طراح وب هرگز پایانی نخواهد داشت و به به روزرسانی مداوم نیاز دارد.

طراح وب باید به روز باشد
طراح وب باید به روز باشد

تقریباً مانند یک برنامه ریز شهری، طراحان وب باید پیش بینی کنند که چگونه یک وب سایت می تواند رشد کند و فضای لازم را برای انجام تغییرات در آینده در نظر داشته باشند. آنها باید در نظر داشته باشند ممکن است افرادی ویرایش های آینده یک وب سایت را انجام دهند که دانش کمی از طراحی وب سایت داشته باشند.

در حالی که یک طراح گرافیک بیشتر روی خلاقیت تمرکز دارد، یک طراح وب نگران نحوه عملکرد همه قسمت های یک طراحی به عنوان یک سیستم است.

طراحان وب با مخاطب به طور پیوسته در ارتباط است

در وب سایت ها مهمترین مورد ترافیک و بازدیدهای آن است. آنها همانند محصولی هستند که توسط چندین مخاطب بررسی می شود. اگر موردی خوب و عالی باشد، مطمئناً مخاطبان متوجه آن می شوند و در مورد آن صحبت می کنند.

زمانی که امکانات سایت به روش درست کار نکند، یا وقتی کاربران از یک طراحی متنفر هستند، طراحان وب درباره آن می شنوند! فضای اینترنت امکان دریافت نظرات و بازخورد ها را در همه لحظات فراهم کرده است.

ارتباط با توسعه دهنده
ارتباط با توسعه دهنده

طراحان وب همچنین می توانند در مورد موفقیت و عدم موفقیت در طراحی خود از طریق Google Analytics بازخورد کسب کنند. بخشی از کار یک طراح وب تجزیه و تحلیل و فکر کردن در مورد اقداماتی است که برای بهبود وب سایت می تواند انجام شود. نرخ بازدید، مراجعه به کلمات کلیدی و محتوای مورد علاقه کاربران فقط قسمتی از داده هایی است که یک طراح وب می تواند از آنها استفاده کند تا بفهمد کدام قسمت بهترین عملکرد را دارد.

طراحان وب با توسعه دهندگان در تعامل نزدیک هستند

داشتن مهارت ارتباطی خوب هم برای طراح وب و هم برای طراح گرافیک بسیار مهم است. برای هر پروژه روند خاصی باید طی شود تا پروژه راحت انجام شود. به دلیل اینکه طراح وب با توسعه دهنده در ارتباط است، باید هر دو با طراحی و پیچیدگی های آن به خوبی آشنا باشند. طراحان وب و توسعه دهندگان باید در هر مرحله ارتباط روشن داشته باشند تا اطمینان حاصل کنند که با این اقدامات اهداف مورد نظر خود را برآورده می کند.