به عنوان فضاهای بازاریابی، رسانه های اجتماعی بیشترین تغییرات را در طول سال داشته اند، اگر هنوز هم بخواهیم روش های بازاریابی یکی دو سال اخیر را دنبال کنیم، تاثیری در آینده کاری ما نخواهند داشت. باید براساس ترندهای بازاریابی استراتژی و برنامه های خود را تغییر داد.

نکته اول

کاربرد استوری در ترندهای بازاریابی

اما اولین تغییر بزرگ در گرایش های بازاریابی چیست؟

استوری ها ( story) در حال رشد کردن هستند، چه در snapchat، facebook یا instagram و whats app همه عاشق استوری هستند.

وقتی که افراد به شما ریپلای می زنند تنها کافی است با آن ها تعامل داشته باشید و به ری اکشن آن ها بازخورد نشان دهید. از آن جایی که صبر مردم بسیار کوتاه است استوری گزینه ای عالی برای تعامل با دیگران است به دلیل اینکه زمان دیدن آن بسیار کم است و به سرعت می توانید با آن ها ارتباط برقرار کنید.

طبق بررسی های hutsuit در حدود 64% شرکت ها ارتباط با مردم از طریق استوری اینستاگرام را در استراتژی ها و برنامه های خود قرار داده اند.

براساس همین نکته پس باید نگاه ویژه تری به استوری ها داشته باشید. حتی اخیرا یوتیوب هم سیستم استوری را راه اندازی کرده است و استوری ها قرار است به عنوان یک ویژگی پیش فرض برای تمام رسانه های اجتماعی تبدیل شود.

حتی جدیدترین پلتفرم های اجتماعی هم مجهز به این ویژگی هستند، پس حتما به یاد داشته باشید که از این ویژگی نهایت استفاده خود را ببرید.

نکته دوم

پلتفورم های در حال رشد در ترندهای بازاریابی

در ترندهای بازاریابی کدام  پلتفرم های اجتماعی در حال رشد کردن هستند؟

فیس بوک و اینستاگرام در چند سال گذشته بر روی فضای مجازی سلطه پیدا کرده اند. اما پلتفرم هایی مانند Tiktok نرخ ترافیکش به دلیل تعاملات اجتماعی در حال صعود است .

پلتفرم های تجاری مانند LinkedIn به دلیل دسته بندی B2B یا نقش تجاریشان به خوبی در حال کار کردن هستند.

همه این پلتفرم ها به طور شاخص درمورد چیزی هستند. مردم با شنیدن از یکدیگر در باره آن ها در حال رفتن به سوی این شبکه ها هستند، برای مثال pintrest برای طراحی دکور و هدف قرار دادن مخاطبین زن بسیار مناسب است.

پس بهتر است که نگاهی به این پلتفرم ها بیاندازید و نگویید که مثلا pinterest اصلا محبوب نیست، pinterest یک شرکت مولتی میلیون دلاری است و اگر به این شبکه ها دقت نکنید نتیجه خوبی به دست نخواهید آورد.

و نکته ای که هست، اگر برای یکی از آن ها محتوایی را تولید کنید می توانید در دیگر شبکه های اجتماعی تان نیز همان را منتشر کنید.

برای مثال Twitch، یک شبکه اجتماعی بازی است که بسیار محبوب است که اکنون یک شرکت بیلیون دلاری متعلق به آمازون است.

در سال 2018، 560 بیلیون دقیقه این صفحه بازدید شده است. می توان دید که این پلتفرم چقدر محبوب است و بر این اساس می توان نتیجه گرفت که شبکه های اجتماعی چقدر در حال محبوب شدن هستند.

نکته سوم

تبلیغات در شبکه های اجتماعی

در ترندهای بازاریابی، تجارت های اجتماعی در حال رشد کردن هستند. بیشتر افراد می گویند که ما در حال تجارت الکترونیک هستیم و به خوبی در Facebook ads و Instagram ads کار می کنیم و حالا می خواهیم که به Google ads هم وارد شویم.

در گذشته کاملا برعکس بود، مردم از Google ads شروع می کردند و بعد تازه Facebook ads را پیدا می کردند.

اما امروز مردم ابتدا از Facebook ads و تبلیغات رسانه های اجتماعی شروع می کنند به دلیل اینکه تجارت الکترونیک در شبکه های اجتماعی بسیار گسترده است و بسیاری از شرکت ها تجارت خودشان را در اینستاگرام ساخته اند.

برای مثال کایلی جنر، 50% از شرکتش را در برابر 600 هزار دلار فروخت، اما چگونه؟ به دلیل اینکه قدرت نفوذ زیادی در صفحات اجتماعی داشت و توانست از این قدرت به نفع خودش استفاده کند.

پس می توان نتیجه گرفت زمانی که صحبت از فروش آنلاین می شود، شبکه های اجتماعی چقدر قدرتمند هستند. به همین دلیل برای افزایش سود بیشتر باید در صفحه های اجتماعی وارد شد و از طریق اینفلوئنسرها برند خودتان را تبلیغ کنید.

نکته چهارم

واقعیت مجازی در ترندهای بازاریابی

واقعیت افزوده در ترندهای بازاریابی در حال رواج پیدا کردن است. برای مثال شخصی به نام رولاف تصمیم گرفت تا بر روی واقعیت افزوده یا واقعیت مجازی سرمایه گذاری کند.

هنوز شروع به کار نکرده است اما می توانید ببینید که snapchat و فیس بوک بسیار بر روی این مورد در حال کار کردن هستند. البته باید گفت که هنوز آنقدر ها در میان مردم رواج پیدا نکرده است اما در آینده ای نه چندان دور قطعا محبوب خواهد شد.

برای مثال 76% آمریکایی ها به صورت آنلاین خرید می کنند و این ترند هنوز در حال رشد کردن است. همه ما عادت به خرید فیزیکی داشتیم آن را راهی برای ارتباط با دوستان خود می دیدیم، اما تصور کنید چه می شود اگر در آینده این سیستم واقعیت مجازی را فعال کنیم، به طوری که به صورت مجازی از یک فروشگاه همراه با دوستانمان خرید کنیم و با یکدیگر در ارتباط باشیم.

باور بر این است که در چند سال آینده چنین اتفاقی رخ خواهد داد.

نکته پنجم

قبول کردن قوانین و مقررات در ترندهای بازاریابی

کنترل مقررات در حال افزایش است بر اساس همین نکته باید مراقب ترندهای بازاریابی در شبکه های اجتماعی باشید.

حریم خصوصی اطلاعات همیشه بالاست و شبکه های اجتماعی اطلاعات زیادی را از افراد دارند که این نکته بسیار وحشتناکی است.

زمانی که دولت وارد شبکه های اجتماعی می شود و آن ها را کنترل می کند در صورت دیدن نقض مقررات افراد را جریمه می کند و مبلغ این جرایم به بیلیون دلار رسیده است، به دلیل اینکه تشخیص کاربر درست سخت است و دولت نمی تواند به کسی بگوید این کار را بکن یا آن عکس را نگذار به همین دلیل باید مراقب محتوا ها، اطلاعات و افرادی که دنبال می کنید در شبکه های اجتماعی باشید تا جریمه نشوید .

و این قوانین و مقررات در هر کشوری متفاوت می باشد.

نکته ششم

تکنولوژی در حال سازگار شدن است.

فیس بوک اخیرا گام بزرگی در چشم انداز خود برداشته، مرکز واقعیت مجازی ای را ایجاد کرده است که در آن می توانید جستجو کنید و یک گروه ارتباطی برای خودتان بسازید.

صفحه پرتال فیس بوک

تازگی ورژن جدیدی در الکسا منتشر شده است که پورتال فیس بوک نام دارد که می توانید در آن ویدیو تماشا کنید، با دوستان خود تماس بگیرید، تولدشان را تبریک بگویید و برای شان جشن بگیرید و کارهایی از این قبیل … برای ارتباط با دیگران انجام دهید.کافی است portal.facebook.com را سرچ کنید.

این یکی از ترندهای بازاریابی است که به خوبی می توانید از آن بهره ببرید.

نکته هفتم

استفاده از محتواهای ویدیویی در ترند های بازاریابی

نکته دیگری که خیلی مهم است تولید محتواهای ویدیویی است، به دلیل اینکه مردم کارهای خود را با گوشی انجام می دهند ترجیح شان این است که به جای خواندن متن، ویدیو تماشا کنند و تاثیر بسیار مثبتی بر روی مخاطبین دارد.

محتواهای ویدیویی در حال سلطه برروی دیگر انواع محتواها هستند. برای مثال صفحه ای که تنها محتواهای متنی دارد نسبت به صفحه ای که محتواهای ویدیویی دارد، جذابیت کمتری هم دارد و بیننده را خسته می کند.

تنها فیس بوک نیست، اکثر پلتفرم ها به سمت و سوی تولید محتواهای ویدیویی در حال حرکت هستند و اگر از این به بعد بر روی محتواهای ویدیویی نسبت به دیگر محتواها سرمایه گذاری نکنید در آینده بازنده هستید. بر طبق cisco در حدود 22.82% محتواهای آنلاین ویدیو هستند پس اگر تا به حال به این موضوع فکر نکرده بودید الان زمانش فرا رسیده است.