با ورود به دهه جدید میلادی بهتر است با برخی از عادات بد که بسیاری از ما در سئو انجام می دهیم، خداحافظی کنیم و مطابق الگوریتم های جدید گوگل استراتژی های بهینه سازی و سئو سایت را تغییر دهیم. در زمان گذشته شما از یک سری تکنیک های خاصی برای بهینه سازی استفاده می کردید که امروزه ممکن است نتایج مثبتی که در گذشته داشته است را به همراه نداشته باشد و حتی شاید باعث شود گوگل شما را جریمه کند. ما در این مقاله قصد داریم به 9 مورد از عادات بد سئو اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

عادات بد سئو

با رعایت این موارد و ایجاد تغییراتی بر روی روش های قدیمی شما به نتیجه دلخواه تان نزدیک خواهید شد. در قسمت بعد ما برای شما لیستی از عادات بد سئو را تهیه کرده ایم.

1. ایجاد صفحه جدید با محتوای مشابه

در گذشته برای هر عبارت کلیدی یک صفحه جداگانه ساخته می شد. در حال حاضر کارشناسان سئو بر این باورند که می بایست در هر صفحه تمرکز روی یک موضوع باشد و عبارات کلیدی مختلفی که در حوزه این موضوع قرار می گیرند از طریق تگ های هدینگ به عنوان زیر عنوان قرار گیرند.
خوشبختانه این تکنیک مثل گذشته رواج ندارد، اما این مساله به صورت دوره ای مطرح می شود.

2. ایجاد لینک با استفاده از ایمیل های عمومی (Templated)

لینک سازی صحیح بخش مهمی از سئو محسوب می شود و بیش از یک تاکتیک SEO به یک استراتژی بازاریابی تبدیل شده است.

اما ما دوست نداریم بعد از ارسال پیام، گزارش اسپم دریافت کنیم. بنابراین ارسال پیام عمومی با موضوع پیوستن به ما، به اشخاصی که از آن ها شناختی نداریم نتایج خوبی را در بر نخواهد داشت. بهترین راه حل این است که قبل از ارسال ایمیل اندکی وقت بگذارید، ابتدا در مورد وب سایت مورد نظر تحقیق کنید و بر علاقه مندی های کاربران آن وب سایت مسلط شوید و سپس ایمیل ها را ارسال کنید.

بهتر است از یک سلام عمومی استفاده نکنید، و از اصلاحاتی مانند”مدیر وب سایت عزیز” یا “صاحب وب سایت عزیز” استفاده کنید.

عادات بد سئو

3. تلاش برای حل هر مشکل رتبه بندی با دستیابی به لینک های بیشتر

لینک ها هنوز هم دارای اهمیت اند، اما لینک ها فقط به عنوان یکی از عوامل رتبه بندی هستند. لینک ها در واقع یک تأیید عمومی هستند که نشان می دهند اطلاعات و محتوای سایت ما ارزشمند هستند.

اگر چه یک سری مشکلات در مورد لینک ها هنوز وجود دارد، درست مانند زمانی که لینک ها به روشی غیرطبیعی جمع آوری می شوند، فهرست لینک های ضعیف و …

بهتر است تکنیک لینک سازی تهاجمی کنار گذاشته شود و تمرکز بر روی استراتژی لینک ها باشد که به بازاریابی و جذب کاربر متمرکز شود.

4. اضافه کردن مطالب حاشیه ای

بدون محتوا نمی توانید SEO داشته باشید. سئو و محتوا در هم آمیخته اند، شما برای بهینه سازی، به محتوا احتیاج دارید. اگر محتوای خود را بهینه نکنید، موتور جستجو قادر نیست تا شما را پیدا کنند و در نتیجه شکی نیست که ما به محتوا احتیاج داریم. محتوای اضافی اغلب به منظور بهبود سئو به وب سایت ها اضافه می شود. با این حال، داشتن هر محتوایی نیز به اندازه کافی خوب نیست.

صرفاً به دلیل افزایش تعداد صفحات در وب سایت، اضافه کردن هر محتوایی هم خوب نیست و استفاده از مطالب حاشیه ای و غیرمرتبط به وب سایت که معمولا به منظور جذب کاربران به سایت انجام می شود اثر مطلوبی ندارد. گوگل دائما در حال تبلیغ محتوای با کیفیت است و موتور جستجو همواره بر روی نیاز كاربر تمرکز دارد.

5. جستجوی عناصر اساسی بهینه سازی در صفحه

سالهاست که گمانه زنی هایی در مورد ارتباط بین برچسب ها و رتبه بندی وجود دارد. صرف نظر از جایگاه شما در مورد یک موضوع، عنوان خوب می تواند یک جستجوگر را به یک بازدید کننده (و حتی مشتری) تبدیل کند. برای بهینه سازی عناوین خود با کلمات کلیدی زمان بگذارید تا از این طریق رتبه بهتری را بگیرید.

شما به راحتی می توانید برچسب های خود را با عنوان مناسب بهینه کنید؛ زیرا افراد بعد از کلیک روی صفحه در نتایج جستجو، صفحه را اسکن می کنند. عناوین بهینه شده به بازدید کنندگان نشان می دهد که صفحه شما به جستجوی آنها مرتبط است و پاسخ سوال آنان است.

6. شناسایی مشکلات فنی

بیشتر وب سایت ها دارای نوعی مسئله هستند که به عملکرد جستجوی آنها آسیب می رساند. اما اگر وب سایت شما دارای مسائل فنی اساسی است، رتبه بندی ها را نیز می توانند تحت تأثیر منفی خود قرار دهند.

عمده ترین مشکلات فنی شامل موارد زیر است:

  1. ریدایرکت نادرست
  2. پایین بود سرعت بارگذاری صفحه
  3. ارورهای مربوط به موبایل
  4. محتوای تکراری
  5. صفحات مسدود شده

7. فراموش کردن بهینه سازی تصاویر

یکی از مواردی که همواره صاحبان وب سایت آن را فراموش می کنند در مورد بهینه سازی تصاویر است.

به عنوان یک متخصص سئو، ما باید از هر فرصتی برای نمایش وب سایتمان در نتایج موتور های جستجو استفاده کنیم، از جمله بهینه سازی برای جستجوی تصویر. از جمله نکاتی که هنگام افزودن تصویر به وب سایت باید رعایت کنیم، نام پرونده تصویر و ویژگی alt است که نباید آن را فراموش کنید.

عادات بد سئو

بهتر است به جای نام های عجیب و غریب از نامی استفاده کنید که ویژگی تصویر را توصیف کند. در مورد صفت alt این نکته را باید به شما یادآوری کنم، که ویژگی alt را نباید با کلمه کلیدی پر کرد، بلکه باید توصیفی از تصویر باشد. ضمنا اگر تصویر متناسب با موضوع صفحه باشد، که باید باشد، طبیعی است که یک کلمه کلیدی در توضیحات باشد.

8. تهیه گزارش های فرعی

شما می توانید با تهیه گزارش هایی هر ماهه در مورد وضوح کارتان با سرپرستان صحبت کنید و هم چنین با ارائه این گزارش ها در مورد نحوه و روند کار نیز توضیح داده اید. داده هایی که مربوط به شاخص کلیدی عملکرد (KPI) است را فراهم کنید و همیشه آن را اندازه گیری کنید. از طریق این گزارش هاست که شما مشتری و حتی شغل خود را حفظ کرده اید.

9. خود را تنها به یک شیوه درست سئو، محدود نکنید‎.

SEO یک هدف متحرک است. الان که شما در حال خواندن این مقاله هستید به این معنی است که شما فردی هستید که به دنبال اطلاع از تغییرات سئو هستید و از شیوه های پیشنهادی برای بهتر شدن رتبه نیز استفاده می کنید. در صورتی که شما دنبال کننده بهترین شیوه های سئو نباشید و از تغییر الگوریتم و دستورالعمل های وب مستر اطلاعی نداشته باشید موفق نخواهید شد.

بنابراین عدم بروز بودن برای شما مضر است. این امکان نیز وجود دارد که مطلبی که در مورد عادات بد سئو در سال 2020 می خوانید در مورد این باشد که هر هفته مطالب مرتبط به سئو را چک کنید و بخوانید. بهتر است همیشه وبلاگ های مرتبط به این موضوع را مطالعه کنید.