امروزه تعداد جستجو ها از طریق موبایل بیشتر شده است و اکثر مردم برای رسیدن به اطلاعات مورد نیازشان از طریق موبایل خود اقدام می کنند. به همین منظور مدیران وب سایت ها در تلاش اند تا سایت های خود را با موبایل سازگار کنند زیرا این کار از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین منظور نیز موتور های جستجو پروژه صفحات موبایلی پرشتاب (AMP) را راه اندازی کرده است. در این مقاله قصد داریم مفهوم AMP (صفحات موبایلی پرشتاب) را به طور کامل شرح دهیم و از چگونگی تاثیر آن بر سئو برای شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

صفحات موبایلی پرشتاب چیست؟

در حقیقت صفحات موبایلی پرشتاب یک فریم ورک متن باز است که با هدف افزایش سرعت نمایش صفحات وب سایت ها در تلفن های همراه است.

تاریخچه AMP

در سال 2016 افزونه ای به نام AMP توسط گوگل منتشر شد که هدف آن دسترسی راحت کاربران به صفحات وب بود. طبق آمارهای موجود بیشتر افراد امروزه از طریق موبایل ها اقدام به جستجو در صفحات می کنند و این آمار هر روز افزایش پیدا می کنند. Amp به منظور این است که مدیران وب سایت ها با استفاده از این ابزار، صفحات خود را بهینه کنند تا کاربران بدون هیچ معطلی و به راحتی به آن دسترسی پیدا کنند.

AMP (صفحات موبایلی پرشتاب)

صفحات موبایلی پرشتاب چه کاری انجام می دهند؟

AMP مخفف Accelerated Mobile Pages یا صفحات موبایلی پر شتاب است که در حقیقت یک نسخه از صفحات موبایل اند که بر روی نسخه ابداعی HTML اجرا می شوند. در واقع در این نسخه تمامی مواردی که باعث می شود تا سرعت سایت پایین بیاید حذف می شود؛ به طور کلی در صفحات موبایلی پر شتاب کد هایی که حجم صفحات را افزایش می دهند استفاده نمی شود.

با افزونه AMP سرعت لود شدن صفحات 4 برابر می شود و در هنگام افزایش سرعت سایت و لود شدن به وسیله موبایل تصاویر اضافه، رنگ یا تصویر پس زمینه حذف می شوند و تنها متن و تصاویر لود می شوند.

اجزای ساختاری مهم AMP :

AMP از سه جز مهم تشکیل شده است:

  • AMP HTML: یک نسخه بازسازی شده از HTML که شامل یک سری دستورات خاص سفارشی است.
  • AMP JS: ساختار جاوا اسکریپت برای صفحات موبایلی که سعی می کند منابع خارجی را با هماهنگی کمتر بارگذاری کند.
  • AMP CDN: در واقع به آن شبکه انتقال محتوا نیز می گویند که وظیفه اصلی آن گرفتن محتوای بهینه شده و انتقال آن بر روی پلتفرم های یک شرکت دیگر و ذخیره کردن آن است که بتواند آن را سریعتر انتقال دهد.

از جمله مهمترین کار هایی که AMP انجام می دهد این است که باعث بهینه سازی کد های HTML می شود، سرعت لود صفحات بالا می رود و نیز خواندن صفحات را برای کاربران گوشی های موبایل ساده تر می کند.

AMP (صفحات موبایلی پرشتاب)

یکی از نکاتی که همواره باید در AMP رعایت کنید استفاده از کد های ساده و پر کاربرد CSS است که می توانید از آن استفاده کنید. استفاده از کدهای جاوا اسکریپ مجاز نیست. در حقیقت AMP از کدهایی که پر کاربرد هستند و حجم کمی دارند اجازه استفاده را می دهد و کد های CSS صفحه را نادیده می گیرد تا حجم صفحات بالا نرود.

تاثیر AMP بر سئو سایت

یکی از فاکتورهایی که در رتبه بندی های گوگل مهم است AMP می باشد؛ هدف اصلی AMP بارگذاری سریع صفحات وب در تلفن های همراه است که زمینه دست یابی وب سایت را به رتبه بندی های بهتر عملی می سازد.

با رعایت این موضوع و افزایش سرعت سایت معمولا کاربران از وب سایت شما راضی خواهند بود و به تدریج رتبه شما در موتور های جستجو بالا می رود. اگرسایت شما این افزونه را نداشت به این معنی نیست که رتبه خوبی در موتور های جستجو نخواهید داشت بلکه شما می توانید از راه های دیگری سرعت لود شدن صفحات خود را بالا ببرید.

همه وب سایت ها در ابتدا از یک ساختار کلی و گرافیکی تشکیل شده اند. منظور از AMP این نیست که سایت را بدون گرافیک طراحی کنید بلکه به این منظور است که در کنار نسخه اصلی از AMP نیز استفاده کنید تا وب سایت شما تاثیر بیشتر و نیز دسترسی راحت تری برای کاربران داشته باشد.

هنگامی که گوگل ابزاری را به کاربران معرفی می کند اجباری ندارد که وب سایت ها حتما از آن استفاده کنند اما ابزاری که معرفی می کند قطعا یکی از آیتم های اثر گذار بر روی سئوی سایت است که شما می توانید با رعایت آن از مزایای بسیاری برخوردار شوید.

چگونه سایت خود را برای AMP بهینه کنم؟

وب سایت هایی که از وردپرس به عنوان سیستم مدیریت محتوا استفاده می کنند می توانند افزونه مخصوص AMP را نصب کنند، اما موقع نصب لازم است به سازگاری این افزونه با سایر افزونه هایی که قبلا نصب شده اند توجه کنند زیرا عدم سازگاری به طور خودکار بررسی نمی شود. برای سایت هایی که روی وردپرس نصب نشده اند، می توانید به خود سایت AMP مراجعه کنید و خواهید دید که اینکار به طور دستی و به راحتی انجام خواهد شد.