بانس ریت یک اصطلاح در زمینه بازاریابی آنلاین است. یکی از عواملی که بر روی سئوی سایت تاثیرگذار است Bounce Rate است. برای آگاهیی از نرخ بانس ریت سایت خود، می توانید از طریق گوگل آنالیتیکس اقدام کنید، زیرا بانس ریت یکی از فاکتورهایی است که گوگل آنالیتیکس به کاربران خود ارائه می دهد. با مفهوم گوگل آنالیتیکس در مقاله گوگل آنلاتیکس چیست آشنا شدید، ما در این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم Bounce Rate و تاثیر آن بر سئوی سایت آشنا کنیم.

یکی از مورادی که باید مورد توجه مدیران وب سایت ها قرار بگیرید رفتار بازدید کنندگان سایت است که باید از آن آمار دقیقی داشته باشند. سرویس هایی وجود دارد که آمار و اطلاعات دقیقی از رفتار کاربران در اختیار مدیران قرار می دهد. به عنوان مثال گوگل آنالیتیکس یکی از سرویس هایی است که به طور رایگان اطلاعات دقیقی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد که نرخ بانس ریت یا نرخ پرش یکی از این اطلاعات به شمار می آید.

Bounce Rate
گوگل آنالیتیکس یکی از ابزار هایی است که از طریق آن می توانید وب سایت را آنالیز کنید.

Bounce Rate از دو کلمه گرفته شده است، Bounce به معنی پرش و Rate به معنی نرخ می باشد. که در مجموع به آن نرخ پرش می گویند. نرخ پرش در حقیقت به درصد کاربرانی می گویند که بعد از مشاهده یک صفحه سایت از سایت خارج می شوند. در حقیقت بانس ریت نشان دهنده جذابیت سایت برای کاربران است. بانس ریت را با درصد نشان می دهند. فرمول کلی نرخ پرش به 2 صورت می باشد:

 1. بانس ریت کل وب سایت: نسبت تمامی سشن های (Session) ورودی سایت به کلیه خروج ها
 2. بانس ریت یک صفحه وب سایت: نسبت تعداد افرادی که وارد آن صفحه شده اند بر تعداد پرش ها (افرادی که پس از ورود به سایت بلافاصله خارج شدند)
Bounce Rate

نکته: اگر درصد نرخ پرش بالا باشد به این معنی است که تعداد کاربران زیادی وارد سایت شده اند اما بعد از ورود و بررسی کردن سایت مورد جذابی را پیدا نکرده اند که در سایت بمانند و سپس از سایت خارج شدند.

بسیاری از سرویس هایی که وضعیت ترافیک سایت را اندازه می گیرند از میزان نرخ بانس ریت نیز گزارش هایی ارائه می دهند؛ به عنوان مثال الکسا و گوگل آنالیتیکس از جمله سرویس هایی هستند که نرخ پرش را اندازه گیری می کنند و شما می توانید با این ابزار ها از میزان نرخ بانس ریت سایت خود مطلع شوید.

آیا Bounce Rate بر سئوی سایت تاثیر می گذارد؟

بله. بانس ریت بر روی سئوی سایت تاثیر می گذارد. اگر یک سایت تمامی اصول بهینه سازی سایت را رعایت کند اما نرخ پرش آن بالا باشد، باید دقت زیادی در قرار دادن محتوای سایت کند تا از این طریق کاربران را ترغیب کند تا از سایر صفحات سایت هم بازدید کنند و به این وسیله نرخ بانس ریت کاهش یابد. به منظور کاهش نرخ بانس ریت باید مواردی زیر را رعایت کند:

 1. افزایش سرعت بارگذاری سایت
 2. تولید محتوای جذاب
 3. دسته بندی و قسمت بندی محتوای سایت (محتویات سایت باید به گونه ای باشد که کاربر برای دیدن ادامه مطالب یا مطالب مرتبط به صفحات دیگر هم مراجعه کند)
 4. لینک دهی درست (لینک صفحات دیگر را در صفحه قرار دهید)
 5. استفاده کردن از ویدئو ها و تصویر های جذاب
Bounce Rate

شما می توانید با رعایت موارد بالا نرخ پرش (بانس ریت) سایت خود را کاهش دهید و به این وسیله به سئوی سایت خود کمک کنید تا تعداد بازدید سایت شما بالا رود و رتبه ی سایت شما در موتور های جستجو بهتر از قبل شود.

عواملی که باعث بالا رفتن Bounce Rate

مهم ترین موارد که باعث بالا رفتن نرخ پرش می شوند، موارد زیر است:

 1. ریسپانسیو نبودن سایت
 2. واسط گرافیکی غیر حرفه ای
 3. بروز نبودن اطلاعات سایت
 4. تک صفحه ای بودن سایت

نرخ Bounce Rate یک سایت باید چه مقدار باشد؟

به طور کلی نرخ بانس ریتی که بین 20 تا 50 درصد باشد مقدار قابل قبول و مناسبی برای وب سایت است. نرخ بانس ریت بین 50 تا 75 درصد متوسط است و چندان مناسب نیست. نرخ بانس ریت بالاتر از 75 درصد و پایین تر از 20 درصد اصلا مناسب نیست و قطعا سایت شما با مشکل مواجه است. البته این نکته را نیز در نظر بگیرید که با توجه به ماهیت سایت (فروشگاهی و …) میزان نرخ بانس ریت نیز متغیر خواهد بود.

Bounce Rate

به طور معمول صفحات وبلاگ ها و مقالات یک سایت نرخ پرش یا بانس ریت بالایی دارند. به این علت که تمامی محتوا در یک صفحه قرار دارد و کاربران پس از ورود به سایت و خواندن مقاله مورد نظر خود از صفحه مورد نظر خارج می شوند. اما به عنوان مثال در سایت های فروشگاهی که از محتوای توضیحات محصول برخوردارند باید میزان بانس ریت پایین تر باشد؛ زیرا کاربران معمولا به دنبال تنوع محصولات و نیز مقایسه یک محصول با محصولات دیگر نیز هستند.

آیا بالا بودن نرخ بانس ریت نشانه بدی است؟

بالا بودن بانس ریت نشانه خوبی نیست و به این معنی است که مطالب وب سایت شما برای کاربر یا بیننده مفید واقع نشده است. میزان بانس ریت یک وب سایت به محتوای سایت و قصد بیینده وب سایت بستگی دارد. ممکن است کاربران با مراجعه به یک صفحه سایت به اطلاعات مورد نیاز خود برسند؛ اما این امکان نیز وجود دارد که مطالب شما به خواسته کاربر مرتبط نباشد، در نتیجه نباید انتظار داشته باشیم تا نرخ بانس ریت پایین باشد. بنابراین شما می توانید با رعایت مواردی که در بالا گفتیم نرخ بانس ریت یایت خود را کاهش دهید.

و در آخر :

اگر هدف شما این است که بانس ریت سایت خود را کاهش دهید بهتر است محتوایی در سایت خود قرار دهید تا ذهن کاربران نسبت به آن درگیر شود و برای موفقیت در این امر بهتر است محتوای با کیفیت و مناسب را تولید کنید، ضمن تولید محتوای با کیفیت از لینک دهی به سایر صفحات نیز استفاده کنید زیرا اگر مطالب شما مفید و جذاب باشد، کاربر سایر صفحات شما را نیز دنبال خواهد کرد.

سوالات متداول

1. میزان Bounce Rate باید بالا باشد یا پایین؟

همانطور که اشاره شد، هر چه نرخ بانس ریت صفحات وب سایت شما پایین تر باشد، به معنی عملکرد بهتر وب سایت شما است. البته نرخ های بانس ریت بسیار پایین نیز نشان دهنده بروز مشکلاتی در سایت شما هستند که باید رفع شوند.

2. در اوایل زمانی که وب سایت خود را راه اندازی نموده بودم، نرخ پرش بسیار کمی داشتم، اما با گذشت زمان، این نرخ افزایش پیدا کرده است. آیا این موضوع طبیعی است؟

بله! از آنجا که در زمان راه اندازی سایت، تعداد کاربران شما اندک هستند و قسمت اعظمی از این کاربران را خود شما و مدیران سایت شما تشکیل می دهند، طبیعی است که هر فرد صفحات زیادی را باز کرده و بانس ریت را کاهش می دهند. اما با گذشت زمان و افزایش کاربران سایت، طبیعتا این نرخ افزایش پیدا خواهد کرد.

3. تاثیر Bounce Rate بر سئو چه میزان است؟

نمی توان عدد مشخصی را برای آن در نظر گرفت اما این موضوع را مد نظر داشته باشید که موتورهای جستجو، برای رتبه بندی سایت ها به مقدار زیادی به رفتار کاربران توجه دارند. لذا Bounce Rate بالا به معنی عدم کارآمدی سایت شما برای موتور جستجو خواهد بود.

4. Average Time و Bounce Rate چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

میانگین زمان بازدید از صفحات شما، نشان دهنده میزان جذاب بودن صفحه سایت شما برای کاربران است. بانس ریت نیز تقریبا همین موضوع را نمایش می دهد.
میانگین زمان بالا و بانس ریت پایین: عملکرد سایت در بهترین حالت ممکن است
میانگین زمان بالا و بانس ریت بالا: مطالب سایت شما خوب است اما به صورت تک صفحه ای بوده و کاربران را برای باز کردن صفحات جدید ترغیب نمی کند.
میانگین زمان پایین و بانس ریت پایین: سایت شما کاربران واقعی زیادی ندارد و احتمالا بازدید های کاذب و رباتی، قسمتی از آن را تشکیل می دهند.
میانگین زمان پایین و بانس ریت بالا: سایت شما با مشکل جدی همراه است و باید هر چه سریع تر این مشکلات را با کمک متخصصین سئو رفع کنید.

5. فرمول محاسبه بانس ریت چیست؟

محاسبه Bounce Rate یک فرمول کلی دارد، اما معمولا ابزارهای آنالیز، موارد دیگری را نیز به آن اضافه می کنند که می تواند با محاسبه شما کمی متفاوت باشد. اما به طور کلی این فرمول عبارت است از:
(100)*(کل سشن های ایجاد شده)/(کل خروج های انجام شده)