گوگل تغییرات آتی خود را درباره رتبه بندی جستجو اعلام کرده است که شامل Core Web Vitals (فاکتور های اساسی هسته وب) به عنوان یک سیگنال رتبه بندی می شود.

برای تبدیل شدن این فاکتورها به سیگنال های رتبه بندی Google Core Web Vitals را فعال کنید.

گوگل در حال معرفی سیگنال های رتبه بندی جدیدی است که ترکیبی از فاکتورهای هسته اصلی با سیگنال های تجربه کاربری، ارائه می دهد و برای بهبود نحوه ارزیابی تجربه کلی یک صفحه، قابل استفاده است.

این سیگنال رتبه بندی جدید در مراحل اولیه توسعه است و قرار نیست حداقل تا سال آینده منتشر شود.

برای کمک به صاحبان سایت برای آماده سازی زیرساخت های خود، گوگل خلاصه ای زود هنگام از کارهایی که تاکنون انجام شده است ارائه داده است.

سیگنال جدید “تجربه صفحه”

سیگنال رتبه بندی در آینده به عنوان سیگنال تجربه صفحه شناخته می شود. سیگنال تجربه صفحه شامل Core Web Vitals و همچنین معیار های تجربه صفحه موجود است:

 • Mobile-friendliness
 • Safe-browsing
 • HTTPS-security
 • Intrusive interstitial guidelines
سیگنال های گوگل

برای تبدیل شدن به سیگنال های رتبه بندی، سیگنال تجربه صفحه و جنبه های درک کاربران از تجربه تعامل با یک صفحه وب را اندازه گیری می کند. بهینه سازی این عوامل، وب را برای کاربران در تمام مرورگر ها و سطوح، لذت بخش تر می کند و به سایت ها کمک می کند تا به سمت برآورده ساختن انتظارات کاربران از طریق موبایل حرکت کنند.

Core Web Vitals

Core Web Vitals یا فاکتورهای اصلی هسته وب، که در اوایل این ماه معرفی شده اند، مجموعه ای از معیار های مربوط به سرعت، پاسخگویی و پایداری است.

گوگل این موارد را به عنوان Core Web Vitals تعریف کرده است:

 • Largest Contentful Paint: مدت زمان بارگذاری محتوای اصلی صفحه است. اندازه گیری LCP ایده آل 2.5 ثانیه یا سریعتر است.
 • First Input Delay: مدت زمان لازم برای تعامل با یک صفحه است. اندازه گیری ایده آل کمتر از 100 میلی ثانیه است .
 • Shum Layout Layout: مقدار تغییر طرح غیر منتظره از محتوای صفحه تصویری است. اندازه گیری ایده آل کمتر از 0.1 است.
معیار های گوگل

این مجموعه از معیار ها به منظور کمک به صاحبان سایت در سنجش تجربه کاربری ارائه شده و در هنگام بارگیری، تعامل و ثبات بصری اندازه گیری و ثبت می شوند .

همانطور که گوگل می گوید:

Core Web Vitals مجموعه ای از معیار های کاربر واقعی در دنیای واقعی هستند که جنبه های اصلی تجربه کاربر را تعیین می کنند. آن ها ابعاد قابلیت استفاده وب مانند زمان بارگذاری، تعامل و پایداری محتوا را اندازه گیری می کنند.

در حقیقت Core Web Vitals بسته به آنچه کاربران از یک تجربه خوب در صفحه وب انتظار دارند، ممکن است سال به سال تغییر کند.

در حال حاضر Core Web Vitals همان چیزی است که در بالا ذکر شده است. در صورت تغییر این معیار ها، مطمئناً گوگل به روز رسانی عمومی خواهد کرد.

سیگنال تجربه صفحه و رتبه بندی

با اضافه کردن Core Web Vitals به عنوان عوامل رتبه بندی و ترکیب آن ها با سایر سیگنال های تجربه کاربری، گوگل قصد دارد تا بیشتر صاحبان سایت ساخت صفحاتی را انجام دهند که کاربران از بازدید آن ها لذت می برند.

اگر گوگل تشخیص دهد که یک صفحه بر اساس سیگنال تجربه صفحه خود، یک تجربه کاربری با کیفیت بالا ارائه می دهد، به احتمال زیاد این صفحه را در نتایج جستجو در رتبه بالاتری قرار می دهد.

با این حال محتوا هنوز هم در رتبه بندی اهمیت قابل توجهی دارد. صفحه با محتوایی که به یک کوئری خاص، بسیار مرتبط است، حتی اگر سیگنال تجربه صفحه ضعیفی داشته باشد، می تواند به خوبی قابل رتبه بندی باشد.

برعکسش هم درست است همانطور که گوگل نیز اظهار داشت:

“یک صفحه خوب با داشتن محتوای عالی و فوق العاده اولویت دارد. با این حال در مواردی که چندین صفحه وجود دارد که دارای محتوای مشابه هستند، تجربه صفحه برای مشاهده در جستجو بسیار مهم تر می شود.”

همانطور که گوگل اشاره می کند، یک سیگنال تجربه صفحه انواع مختلفی دارد. به این معنا که اگر دو صفحه وجود داشته باشد که محتوای عالی را ارائه می دهند، صفحه ای با سیگنال تجربه کاربری قوی تر در نتایج جستجو رتبه بالاتری خواهد داشت.

بنابراین در بهینه سازی برای تجربه صفحه، آنقدر زمان نگذارید که از محتوای واقعی صفحه غافل شوید. از نظر تئوری محتوای عالی می تواند از تجارب صفحه عالی برخوردار باشد.

ارزیابی تجربه صفحه

در حال حاضر هیچ ابزار خاصی برای ارزیابی تجربه صفحه به طور کلی وجود ندارد. اگرچه می توان مؤلفه های جداگانه ای را که در ایجاد سیگنال تجربه صفحه اندازه گیری کرد.

اندازه گیری Core Web Vitals

وقتی Core Web Vitals اندازه گیری می شود، متخصصین سئو و صاحبان سایت می توانند از انواع ابزار های گوگل استفاده کنند، مانند:

به زودی افزونه ای برای مرورگر کروم نیز در دسترس قرار می گیرد تا به سرعت بتواند Core Web Vitals را در صفحات مورد نظر ارزیابی کند.

گوگل همچنین با شرکت ها و افراد دیگری نیز همکاری دارد تا Core Web Vitals را به سایر ابزار ها نیز اضافه کند.

اندازه گیری سایر سیگنال های تجربه کاربری

در اینجا متخصصان سئو و صاحبان سایت می توانند نوع دیگری از سیگنال های تجربه کاربر را اندازه گیری کنند:

 • Mobile-friendliness: از امکان موبایل فرندلی تلفن همراه گوگل استفاده کنید.
 • Safe-browsing: گزارش مشکلات امنیتی در کنسول جستجو را برای هرگونه مشکل در مرور ایمن بررسی کنید.
 • HTTPS : اگر یک صفحه از طریق اتصال HTTPS امن استفاده شود، آنگاه نماد قفل را در نوار آدرس مرورگر نشان می دهد.
 • Intrusive interstitial guidelines: این یکی کمی دشوار است و نیاز به بررسی جامع دارد.

چه زمانی این تغییرات اتفاق می افتد؟

گوگل می گوید نیازی به اقدام فوری نیست، زیرا این تغییرات قبل از سال آینده اتفاق نمی افتد. گوگل حداقل 6 ماه قبل از پایان برنامه، اعلامیه ای را در این زمینه منتشر خواهد کرد. این شرکت به سادگی در تلاش است تا هرچه سریعتر افراد را در مورد تغییرات رتبه بندی آگاه کند.