داده های ساختار یافته (نشانگر Schema) ابزاری قدرتمند است که SEO می تواند از آن استفاده کند تا مهمترین اطلاعات را در صفحات وب ما به موتورهای جستجو ارائه دهد، در این مقاله قصد داریم در رابطه با اینکه FAQ چیست و کاربرد های آن مطالبی را به اشتراک بگذاریم.

هنگامی که به طور مؤثر در تمام نهادهای ذی ربط اعمال شود، نشانه گذاری Schema با کمک به موتورهای جستجو برای درک بهتر محتوای آن، فرصت های قابل توجهی برای بهبود عملکرد SEO وب سایت فراهم می کند.

در حالی که Schema.org به طور مداوم در حال گسترش و پالایش اسناد و مدارک خود است، موتور جستجوی گوگل لیست ویژگی های پشتیبانی شده خود را که واجد شرایط به عنوان نتایج ارگانیک غنی هستند به مراتب کمتر به روز می کند.

منظور از FAQ چیست؟

مخفف عبارت frequently asked questions و به معنی پرسش و پاسخ های متداول می باشد.

هنگامی که این اتفاق می افتد، این به روز رسانی ها جالب هستند زیرا آن ها روش های جدیدی را به بازاریاب ها می دهند تا در نحوه نمایش لیست های ارگانیک آن ها در نتایج جستجوی Google تأثیر بگذارند.

برای جالب تر شدن همه چیز، برخی از انواع جدید Schema امسال این فرصت بی نظیر را برای بازاریابان فراهم می کنند تا از Schema برای هدایت کلیک به بیش از یک صفحه در سایت خود فقط از طریق یک فهرست ارگانیک استفاده کنند.

با اجرای استراتژیک این نوع Schema در محتوای صفحه، بازاریابان می توانند نمای صفحات خود را در نتایج جستجوی کلمات کلیدی هدفمند به طور چشمگیری به خصوص در دستگاه های تلفن همراه افزایش دهند.

طرح سؤالات متداول (FAQ)

طبق گفته های گوگل، شمای سؤالات متداول در هر صفحه ای که شامل لیستی از سوالات و پاسخ ها در مورد هر موضوع خاص باشد قابل استفاده است.

این بدان معناست که طرح سؤالات متداول فقط برای صفحات سؤالات متداول در یک شرکت نمی باشد.

شما می توانید یک منبع “سوالات متداول” در مورد هر موضوعی ایجاد کنید و از FAQ استفاده کنید تا نشان دهد که ساختار به عنوان سؤالات متداول ساخته شده است.

با علامت گذاری به محتوای سؤالات متداول خود می توانید نتایج غنی ایجاد کنید که کاملاً بر SERP تسلط داشته باشد.

مثال زیر را از طریق موبایل مشاهده کنید:

FAQ چیست و کاربرد های آن
FAQ می تواند شرایطی را ایجاد کند که کاربران بتوانند پاسخ های لازم را بطور کامل در نتایج جستجو دریافت کنند.

مانند همه Schema ها، محتوای سوالات متداول باید 100 درصد مطابق با محتوای نمایش داده شده در صفحه باشد و نمایش محتوای متفاوت در Schema شما نسبت به آنچه در صفحه نمایش داده می شود نادرست می باشد.

تأثیرات بر نرخ کلیک از طریق سوالات متداول

خطرات زیادی در اجرای این طرح وجود دارد: اگر محتوای آن از نظر ماهیت بیش از حد، “اطلاعاتی” باشد.

این امر می تواند شرایطی را ایجاد کند که کاربران بتوانند پاسخ های لازم را بطور کامل در نتایج جستجو دریافت کنند.

این دقیقاً همان اتفاقی است که برای اولین بار از Schema سؤالات متداول برای یکی از مشتریان ما در مسیر تعاملی اتفاق افتاد. نمایش صفحات در گوگل افزایش یافت، اما کلیک ها به همان سرعت کاهش یافت.

FAQ چیست و کاربرد های آن
نسبت دیده شدن در گوگل به کلیک کردن CTR‎ نام دارد

این معضل باعث شد تا جذاب ترین ویژگی FAQ Schema را کشف کنیم: ما متوجه شدیم که گوگل از پیوندها و HTML های دیگر در پاسخ ها پشتیبانی می کند.

شما می توانید برای کمک به کاربران خود، بیش از یک صفحه در وب سایت خود از FAQ Schema استفاده کنید.

این یک روش عالی برای استفاده از محتوای اطلاعاتی برای هدایت کاربران به صفحات محصول یا خدمات شما است.

FAQ چیست و کاربرد های آن
شما می توانید برای کمک به کاربران خود، بیش از یک صفحه در وب سایت خود از FAQ Schema استفاده کنید

توجه داشته باشید که این تاکتیک باید با استدلال انجام شود:

پیوندها به سایر صفحات باید در واقع ارزشی برای کاربر ایجاد کنند و آن ها همچنین باید به محتوای صفحه اضافه شوند تا کد Schema یک تطابق 100 درصدی با محتوای موجود در صفحه داشته باشد.

نحوه اضافه کردن FAQ به محتوا

در این مقاله یاد می گیرید که چگونه یک بخش FAQ به وب سایت خود اضافه کنید:

افزونه های زیادی در محیط وردپرس وجود دارند که می توانید از آن ها برای ایجاد یک شمای FAQ استفاده کنید. البته اگر وب سایت شما وردپرسی هم نباشد، باز جای نگرانی نیست و شما می توانید با توجه به کدهای اسکریپتی که در scheme.org نمایش داده شده است، شمای مورد نظر خود را یافته و از آن در محتوای خود استفاده کنید.

ما در اینجا یکی از ساده ترین راه ها برای ایجاد بخش FAQ به صفحاتتان را آموزش داده ایم که با استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ در وردپرس و افزونه سئو Yoast قابل انجام است.

زمان مورد نیاز: 1 دقیقه.

نحوه اضافه کردن FAQ با استفاده از افزونه Yoast

 1. مرحله اول

  برای این کار ابتدا لازم است که در وب سایت خود ویرایشگر گوتنبرگ را داشته باشید.

 2. مرحله دوم

  سپس از طریق افزودن بلوک، گزینه بلوک داده ساختار یافته yoast را انتخاب نمایید.

 3. مرحله سوم

  پس از ایجاد این بلوک فضایی مانند نمونه مشاهده خواهید کرد.
  نحوه ایجاد FAQ

 4. مرحله چهارم

  با توجه به بلوک ایجاد شده، شما می توانید در این بخش سوالات و پاسخ های خود را مطرح کنید، همچنین می توانید در صورت نیاز برای آن عکس نیز بگذارید.

 5. مرحله پنجم

  شما می توانید به راحتی رنگ پس زمینه و رنگ قلم را به سؤالات و پاسخ های خود را تغییر دهید.

آن چه در این مقاله برای شما به اشتراک گذاشتیم، مطالبی در رابطه با اینکه FAQ چیست و تاثیر آن بر سئو چگونه است، بود که امیدواریم در این زمینه به شما کمک کرده باشد.