حتما تاکنون با Featured Snippets برخورد کرده اید. این نوع داده، محتوایی است که گوگل گاها در نمایش نتایج جستجو از آن استفاده می کند و به کاربران خود ارائه می دهد. اگر وب سایت شما در این قسمت از گوگل شناخته شود، می تواند میزان بازدید صفحات شما را تا حد بسیاری افزایش دهد. با توجه به این مهم، ما در ادامه یکی از ویدیوهای وب سایت Moz.com را به فارسی ترجمه نموده ایم که مشخصا در رابطه با این موضوع صحبت می کند. با ما همراه باشید.

امروز ما قصد داریم تا همه آنچه که باید در رابطه با قطعه های برجسته یا همان Featured Snippets بدانیم را مورد بررسی قرار دهیم. بنابراین آن ها چه هستند؟ چه چیزهایی را اخیراً در مورد آنها کشف کردیم؟ و در نهایت چگونه با هدف قرار دادن آن ها می توانید به دفتر خود بازگردید و تاثیر آن ها را در نتایج جستجو مشاهده کنید.

Featured Snippets چیست؟

بیایید صریح باشیم، یک Featured snippet چیست؟

اگر شما عبارت “are crocs edible” را جستجو کنید، می توانید یک featured snippet را شبیه به این مشاهده کنید:

نمایش Featured Snippets در گوگل

در واقع، این نوع داده، به شما اطلاعاتی در مورد جستجوی شما با استناد به یک وب سایت ارائه می دهد. این نوع داده نباید با جعبه های پاسخ (Answer box) اشتباه گرفته شود که در حقیقت فقط یک جواب کوتاه بوده و هیچ استنادی در آن وجود ندارد. به طور مثال اگر قرار بود تعداد روزهای ماه فوریه را جستجو کنید، گوگل احتمالاً فقط عدد 28 را به شما نمایش خواهد داد که هیچ استنادی در آن وجود ندارد. این شیوه نمایش یک جعبه پاسخ است که با feature snippet ها متفاوت است.

آنچه که اخیرا درباره Featured Snippets کشف کرده ایم

ما اخیرا چه چیزهایی را در رابطه با feature snippets کشف کرده ایم؟

ما می دانیم که feature snippets در حدود 23% از تمام صفحات نتایج جستجو وجود دارند. شگفت انگیز است. این میزان بیش از 165% از سال 2016 افزایش یافته است!

میزان استفاده از featured Snippets ها

ما می دانیم که این آمار همچنان در حال رشد است.

می دانیم که موتور جستجوی گوگل همچنان در حال افزایش استفاده از این نوع داده ها در فضاهای مختلف است و همچنین می دانیم که بطور کلی پنج نوع مختلف از Feature Snippet ها وجود دارد:

  1. پاراگراف
  2. لیست
  3. جدول
  4. ویدیو
  5. آکاردئون
انواع Featured Snippets

آنچه که ما بیش از همه می بینیم، پاراگراف ها و لیست ها هستند. لیست ها می توانند به دو فرمت عددی یا بولتی (دایره تو پر) باشند.

اما ما جداول و ویدیوها را نیز مشاهده می کنیم. ویدیو جالب توجه است زیرا فقط بخش خاصی از ویدیو در feature snippet نمایش داده می شود که تصور می شود برای بدست آوردن جواب خود کافی است؛ که همیشه شگفت انگیز بوده است.

اخیراً ما متوجه حضور آکاردئون ها نیز شده ایم، اما مطمئن نیستیم که آیا گوگل در حال آزمایش آن هاست یا ممکن است که از بین بروند. اما آنها بسیار شبیه به جعبه های “People Also Ask” هستند و به شما feature snippet های اضافه ای را نمایش می دهند که بسیار جذاب می باشد.

پاراگراف ها با حدود 50% و لیست ها با حدود 37% پر استفاده ترین نوع Feature Snippets می باشند!

نکته مهم دیگری که باید به آن پرداخته شود این است که ما می دانیم که پاراگراف ها و لیست ها رایج ترین نوع Featured snippet ها هستند. 50% از نتایج featured snippets پاراگراف هستند. 37% نیز لیست هستند. پس از آن مقادیر کاهش می یابند: 9% جدول هستند و بعد از آن کمتر از 2% ویدیو و کمتر از 2% آکاردئون هستند.

کروسل Featured Snippets

جالب است که بدانید نیمی از تمام Featured Snippet ها بخشی از “کروسل” (Carousel) هستند. منظور ما از کروسل گزینه های دایره ای شکلی هستند که درون یک Featured Snippet همچون شکل زیر نمایش داده می شوند.

بنابراین اگر به دنبال جستجوی این هستید که کفش راحتی انتخاب کنید، گزینه هایی به صورت دکمه کروسل دایره ای شکل برای زنان، برای کار و شیک خواهید دید. اتفاقی که در هنگام کلیک بر روی یکی از این ها می افتد این است که مجدداً نتایج مرتب می شوند و Featured snippet به آنچه که کلیک کرده اید تغییر می کند. بنابراین شروع به جزئی تر شدن می کند. ممکن است شما با این جستجوی بسیار کلی شروع کرده باشید و گوگل از شما بخواهد که آنچه را که به دنبال آن هستید را ریز تر کنید. این بسیار بسیار جالب است و چیزی است که باید در خاطر داشته باشید.

ما همچنین می دانیم که 93.8 درصد از افراد به جعبه های پاسخی که به عنوان Featured snippet در سرپ نمایش داده می شوند جذب می شوند که به این معنی است که تقریبا هر گاه Featured snippet وجود داشته باشد، افراد به آن مراجعه می کنند که بسیار جالب توجه است. به اعتقاد من ما می توانیم اطلاعات بسیاری را از بخش “People Also Ask” درباره سوالاتی که مرتبط با کلیدواژه های ما هستند بدست آوریم و بهتر متوجه شویم که دقیقا کاربران به دنبال چه چیزی هستند.

“آیا دمپایی های کراکس باید با جوراب پوشیده شوند؟” این یک سوال بسیار مهم است. شما باید این مساله را درک کنید!

ما می بینیم که سایت هایی که اطلاعات مالی و آموزشی ارائه می دهند، در فضای featured snippets بسیار خوب عمل می کنند. بنابراین، این مورد را نیز باید در خاطر داشته باشید.

شما همیشه باید به دنبال اسنیپت هایی باشید که با استفاده از آن ها بتوانید رتبه بگیرید.

  • از کجای صفحه گرفته شده و نمایش داده می شود؟
  • چه نشانه هایی دارد؟

مثل یک کارآگاه همه چیز را در نظر بگیرید.

چگونه از Featured Snippets استفاده کنیم؟

شما دقیقا چه کاری می توانید انجام دهید تا بتوانید با featured snippet ها کار کنید؟

برای دستیابی به این مهم، چهار قدم وجود دارد که در ادامه آن ها را به شما معرفی می کنم.

1. با چه کلیدواژه هایی در صفحه یک، رتبه می گیرید؟

اولین قدم این است که بدانید با کدام کلمات کلیدی در Featured snippets سایت شما رنک گرفته است. انجام این کار در Keyword Explorer در Moz بسیار ساده است.

استفاده از Keyword Explorer

بنابراین اگر شما نام دامنه وب سایت خود را در Moz Keyword Explorer قرار دهید، این ابزار تمامی کلیدواژه هایی که با آن ها می توانید رتبه دریافت کنید را به شما نمایش می دهد.

در آن قسمت، شما می توانید نتایج را بر اساس رتبه یا محدوده، از 1 تا 10 فیلتر کنید:

لیست کلیدواژه ها

کلیدواژه هایی که در حال حاضر در آن ها بین 1 تا 10 رنک گرفته اید، کدامند؟

حال این کلمات کلیدی را به یک لیست اضافه کنید. هنگامی که آن ها در لیست شما قرار گرفتند، می توانید آن ها را با یک featured snippet فیلتر کنید.

کلیدواژه های اصلی سایت

این یک نمونه مرتب شده از چیز های خوب است. این زمین بازی شماست. اینجا جایی است که فرصتهای شما قرار دارند. از اینجا به بعد همه چیز واقعاً سرگرم کننده می شود.

2. هدف اصلی جستجوگران خود را بشناسید

گام دوم این است که هدف جستجوگران خود را بشناسید.

اگر یکی از کلیدواژه های شما ” Halloween costume DIY” است و صفحه نتایج جستجو حاوی ویدیو، تصاویر و به طور کلی محتوای دیداری و بصری است، شما باید محتوای خود را بیشتر به سمت دیداری ببرید تا بتوانید در این زمینه رقابت کنید.

بدیهی است که همواره هدفی در پشت جستجوهای افراد وجود دارد که باید بدانید آن چیست و به فرایند آن کمک کنید. این یک بخش مهم برای تولید مطالب جهت گرفتن رتبه در نتایج جستجو و همچنین featured snippets است. هدف را بشناسید.

3. محتوا و پاسخ های خلاصه ارائه دهید

گام سوم: پاسخ ها و مطالب را به صورت مختصر و مفید ارائه دهید. جملات اضافه را حذف کنید. ما می بینیم که گوگل اطلاعات مختصر و مفید را به خصوص برای نمایش نتایج جستجوی صوتی نمایش می دهد. ما می دانیم که این راه در حال پیشرفت است، بنابراین من اکیداً پیشنهاد می کنم این کار را انجام دهید.

4. اهداف featured snippets را کنترل کنید

گام چهارم: اهداف featured snippets را کنترل کنید، چه شما در حال تلاش برای گرفتن آن ها هستید و چه در حال حاضر آنها را دارید. ابزار STAT هشدارهای بسیار خوبی را به شما ارائه می دهد. در واقع اگر شما یک featured snippet را از دست بدهید یا بدست بیاورید، می توانید یک ایمیل در این رابطه دریافت کنید. این یکی از آسان ترین راه هایی است که من برای پیگیری همه این موارد پیدا کرده ام.

نکته حرفه ای: یک خلاصه tl;dr اضافه کنید

یک نکته جالب و حرفه ای این است که خلاصه ای “خیلی طولانی، که خوانده نمی شود” را به محبوب ترین صفحات خود اضافه کنید.

شما قطعا می دانید که بیشتر افراد با هدف بازدید از چه مطالبی به وب سایت شما وارد می شوند و یا شاید می دانید که کدام محتوا بهترین نرخ conversion را دارد و یا هرچه که باشد. اگر می توانید درباره آن صفحه، خلاصه ای بسازید فقط کلیدهای اصلی را که می توانند در بالا یا پایین صفحه باشند، مد نظر قرار دهید، با این کار شما می توانید به طور بالقوه برای انواع featured snippet ها رتبه دریافت کنید. واقعا جذاب و سرگرم کننده است، به راحتی در این زمینه کار کنید و تست های خود را انجام دهید.