گوگل دیسکاور یک فرصت عظیم است برای بسیاری از سایت هایی است، که تمرکز خود را بر روی آن گذاشته اند. اکنون حدود سه سال است که Google Discover منتشر شده است. سایت های زیادی آن را جدی گرفته اند و اکنون ترافیک بیشتری از سئو برای Google Discover دریافت می کنند تا از سرچ ارگانیک.

Google Discover چیست؟

ما در این مطلب می خواهیم شما را با Google Discover و ارتباط آن با سئو آشنا کنیم. امروزه تنها کسانی که، مطالعه کافی نداشته اند، با آن آشنایی کافی ندارند. فرقی نمی کند سیستم عامل شما چه چیزی باشد اگر گوشی شما هوشمند باشد، حتماً حداقل یک بار آن را دیده اید.

بنابراین، اگر برنامه Google را در تلفن اندروید یا iOS خود باز کنید. ابتدا نوار جستجو Google را خواهید دقیقاً همانطور که انتظارش دارید. اما اگر به پایین اسکرول کنید، یک نوار پیش فرض وجود دارد که حداقل حاوی یک پیشنهاد است. در این قسمت شما لیستی از مقالات توصیه شده و بسیار شخصی سازی شده را خواهید دید که به آن Google Discover می گویند.

می توانید تا بی نهایت میان آن ها پیمایش کنید. آن ها بر اساس علایق شما، جستجو های قبلی شما در گوگل و چیز هایی که در آن دیده اید، هستند. همه آن ها مقالات سئو شده هستند و موارد تجارت الکترونیک یا چیزی شبیه به آن کمتر در Google Discover دیده می شود.

رسیدن به بهترین عملکرد در Google Discover

بهترین عملکرد در Google Discover

اکنون ما قصد داریم کمی در مورد کار هایی که باید انجام دهید تا در گوگل دیسکاور به بهترین عملکرد برسید صحبت کنم. در درجه اول باید بگوییم روش های Indexing، آن در سطح پایه درست مانند Google Organic، معمولی عمل می کند.

در Google Discover هیچ نوع فرآیند خاص سئو ای مانند آن چه که در Google News یا چیزی شبیه به آن مشاهده کردید، وجود ندارد. البته چند الزام سخت وجود دارد که به آن ها نیاز خواهید داشت، که ما در ادامه در مورد آن ها صحبت خواهیم کرد.

1. نشانه گذاری اسکیما های سئو برای Google Discover

اکنون اولین نکته سخت و بزرگی که کاملاً در همه جا دیده می شود، (Schema markup) است. مثلاً در فید Google Discover خود من، هر چیزی که دیده ام به من توصیه می شود. این پیشنهاد ها یا به عنوان طرحی از یک مقاله یا طرحواره یک مطلب خبری علامت گذاری می شوند.

وقتی به تجزیه و تحلیل سایت هایی که به آن ها دسترسی دارم و مواردی که در Google Discover نشان داده می شوند نگاه می کنم هم این به همین شکل است. به عبارتی می توان گفت همه این اسکیما ها مربوط به مقالات یا مطالب خبری هستند. برای به دست آوردن این اسکیما ها می توانید از ابزار های ایجاد اسکیما استفاده کنید.

2. موضوعات بدون ابهام و گسترده

همانطور که گفتم در حال حاظر، ابتدا یک لایه بسیار سنگین از موضوعات و سپس چیز هایی که به افراد بر اساس علایقشان توصیه می شود، در Google Discover وجود دارد. تا جایی که ما می بینیم استراتژی های Google Discover به طرز شگفت انگیزی نامحسوس اند، یا حداقل تعجب آور اند، مخصوصاً اگر مانند ما به الگوریتم طبیعی گوگل و پیچیدگی سئو در آن عادت کرده باشید.

بنابراین اساساً گوگل در قسمت Google Discover از چند موضوع کلی از چیز هایی که شما به آن ها علاقه دارید استفاده می کند. سایت هایی که به خوبی روی سئو Google Discover خود کار می کنند و مقالات خود را برای این قسمت به خوبی بهینه می کنند، در حداقل یکی از دسته بندی های این بخش موفقیت زیادی کسب می کنند.

برای مثال، وبلاگ Moz واقعاً در Google Discover به خوبی عمل می کند و من فکر می کنم این به این دلیل است که Moz به طور تخصصی در مورد سئو صحبت می کند. پس توصیه کردن مقالات وبلاگ Moz به کسانی که به سئو علاقه مند هستند، یک امر طبیعی و مفید توسط گوگل است.

به طور مشابه مقالات دیگری در برخی از سایت ها دیده ایم که خیلی خوب کار می کنند. این ها مواردی هستند که به یک فرد مشهور یا یک برند خاص یا موضوعات گسترده دیگری مانند این به طور صریح اشاره می‌کنند. بنابراین به نظر می رسد در Google Discover مهم ترین قسمت داشتن یک موضوع تخصصی و بدون ابهام باشد.

3.ارزش کلیک کردن

گوگل دیسکاور

اگر تا به حال بهینه سازی برای یوتیوب یا توییتر یا فیس بوک یا چیزی شبیه به آن بهینه سازی انجام داده باشید، شرط بعدی برای بهینه سازی Google Discover چیزی شبیه به کار در آن هاست و این شرط مربوط به گرفتن کلیک می باشد. صادقانه و متاسفانه باید بگوییم که این به نوعی یک کلیک-بایت است.

معمولاً مطالبی که در این شبکه های اجتماعی بهترین عملکرد را دارند، مقالاتی هستند که به نوعی دارای عناوین بد و گول زننده هستند، اما حقیقت مطلب خود را فاش نمی کنند. بنابراین می توان گفت آن ها واقعاً برای گرفتن کلیک طراحی شده اند.

البته باید اشاره کنیم که Google Discover فقط یک برچسب عنوان، مانند چیزی که در سئو استفاده می کنیم نیست یا یک Open Graph مانند بهینه سازی رسانه های اجتماعی نیست، بلکه بخشی از نشانه گذاری اسکیما های شما است.

تیتری که در Google Discover استفاده می شود، نباید بیشتر از 110 کاراکتر باشد. همچنین این مطلب باید دارای یک تصویر باشد و این تصویر باید 1200 پیکسل عرض داشته باشد و درباره طرحواره موضوع در آن اشاراتی شده باشد. تمام این نکته ها می توانند نکات بسیار مهمی برای گرفتن کلیک در این بخش باشد.

4.سرعت

آخرین نیاز بزرگی که متوجه آن شده ایم سرعت است. به نظر می رسد توجه به سرعت برای Google Discover بسیار مهم تر از Google Organic است. توجه به سرعت برای این است که صفحاتی با بارگذاری سریع داشته باشید. نیاز به سرعت بیشتر به حدی است که افراد زیادی ادعا می کنند که AMP یک نیاز مهم برای سئو Google Discover است.

مهم ترین شروط برای بهینه سازی Google Discover

اکنون به نوعی وارد بخش اسطوره ها یا مهم ترین شروط برای بهینه سازی Google Discover می شویم. برای داشتن اطلاعات بیشتر و تخصصی تر در مورد Google Discover همراه ما باشید.

1. AMP

قطعاً AMP یک نیاز اساسی یا سخت برای Google Discover نیست. سایت هایی وجود دارند که بدون AMP هم به خوبی کار می کنند. حتی سایت های کوچک تر و کمتر شناخته شده ای نیز وجود دارند که بدون AMP هم عملکرد بسیار خوبی دارند. اما شما برای گرفتن نتیجه بهتر باید خیلی سریع باشید.

بنابراین می توانیم ببینیم که مردم چگونه به این ایده رسیدند که AMP یک بخش مهم است. مطمئناً اگر به Google Discover خود نگاه کنید، احتمالاً صفحات AMP زیادی خواهید دید، اما داشتن آن قطعاً الزامی نیست. در واقع حتی برخی از سایت ها با صفحات کند تر هم عملکرد خوبی دارند، اما معمولاً این خلأ خود را با نام آشنا یا برند بسیار معتبر خود جبران می کنند.

2. لینک سازی

لینک سازی

به نظر من ایجاد لینک های صحیح و مناسب چیزی است که مخاطبین شما را به سمت مطالب دیگران سوق می دهد. برای همین است که اکثر متخصیص سئو معتقدند شما باید لینک سازی هایی را به نفع Google Discover انجام دهید.

البته شاید این کمک کننده باشد، اما اگر بخواهیم آن را با جستجوی ارگانیک مقایسه کنیم، سایت های زیادی را دیده ام که ترافیک روزانه شش رقمی و بسیار خوبی را از طریق Google Discover بدست می آورند.

مطمئناً ساختن پیوند های قابل توجه کار زیاد سختی نیست. اما احتمالآً به شناخته شدن برند شما در Google Discover کمک بسیاری خواهد کرد. البته اکنون و در ابتدای کار به آن نیازی نخواهیم داشت، اما این را جزئی از استراتژی های آینده خود در نظر بگیرید.

3. گراف دانش

آخرین شرطی که فکر می کنم می تواند به سئو Google Discover شما کمک کند، گراف دانش است. زیرا در اوایل ظهور Google Discover می توانستید سایت ها یا برند های خاصی را دنبال کنید. همچنین اگر این برند ها و سایت ها در گراف دانش نمایش داده می شدند، محتوای بیشتری را از آن سایت مشاهده می کردید.

البته این قابلیت دیگر امکان پذیر نیست، اما همانطور که گفتیم، سایت هایی را دیده ام که خیلی خیلی خوب کار می کنند، اما نه تنها لینک های بسیار کمی دارند، بلکه به عنوان یک برند یا یک سایت یا اصلاً یک موجودیت در گراف دانش نیستند.

بنابراین من فکر می کنم بهتر است باز هم تلاش کنید تا نام تجاری شما در گراف دانش برجسته شود. مطمئناً این چیزی نیست که برای عملکرد بسیار بسیار خوب در Google Discover یک نیاز ضروری باشد.

سنجش موفقیت در Google Discover

گوگل آنالیتیکس برای Google Discover

به نظر من در آخرین مرحله شما باید به این فکر کنید، که عمکلرد سئو شما در Google Discover به چه صورتی بوده. همچنین باید ببینید بهینه سازی های شما تا چه اندازه موثر و مفید بوده اند. در این قسمت بهترین منبع کسب اطلاعات و آنالیز عملکرد برای شما سرچ کنسول گوگل است.

آنالیز این بخش مشابه Google News است، اگر شما ترافیکی از طریق Google Discover دریافت کنید، یک برگه اضافی برای شما در سرچ کنسول گول نمایش داده خواهد شد. این برگه ظاهر شده ترافیک Discover شما را جدا از ترافیک جستجوی وب یا ترافیک Google News در صورت وجود نشان می‌دهد.

البته بدیهی است که داده های سرچ کنسول آن قدر ها هم ایده آل نیستند و محدودیت هایی دارند. همچنین این داده ها با داده های کانال های دیگر شما مرتبط نیستند. پس اگر می خواهید داده های کامل و مناسبی داشته باشید باید از چیزی مانند ابزار گوگل آنالیتیکس استفاده کنید.

در حقیقت سرچ کنسول گوگل فقط ترافیک مربوط به Google Discover را دریافت می کند. اما ما نحوه نمایش ترافیک در Discover را می توانیم در گوگل آنالیتیکس ببینیم که دارای قابلیت های بسیار بیشتری است.

آن چه که شما می خواهید ببینید، میزان ترافیک ارگانیک گرفته شده توسط Google Discover و ترکیب آن با سایر داده های ارگانیک شما است. استفاده از این ابزار ها خیلی دقیق به شما نشان می دهد که این ترافیک چقدر بوده و تلاش های شما چقدر مؤثر بوده اند.

منبع:

moz.com