رایانش ابری در سال های اخیر مورد استفاده قرار گرفته است و فرصت های زیادی را برای مشاغل و کاربران فراهم می کند. هر چند اصطلاحات آن می تواند کمی پیچیده باشد و مانند بسیاری از موارد مرتبط با فناوری اطلاعات، اختصارات زیادی وجود دارد. در این مقاله به بررسی مدل IaaS می پردازیم.

IaaS کلمه اختصاری است که ممکن است دیده باشید اما معنی آن چیست و چگونه می تواند بر فروشگاه تجارت الکترونیکی شما تأثیر بگذارد؟ در کنار PaaS و SaaS این کلمات اختصاری روش های مختلفی را برای استفاده مشاغل از فناوری ابری بیان می کنند و انتخاب مناسب برای فروشگاه تجارت الکترونیکی شما می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

IaaS برای وب سایت شما چه معنی دارد؟

اگر امروزه وب سایتی ایجاد می کنید، احتمال اینکه به صورت ابری میزبانی شود بسیار زیاد است. تعداد بسیار کمی از شرکت ها سرور های خود را خریداری می کنند. در عوض آن ها به شرکت های شخص ثالث اعتماد می کنند تا از بسیاری از عناصر آنلاین خود مراقبت کنند.

تمایز بین IaaS (زیرساخت به عنوان سرویس)، PaaS (بستر به عنوان سرویس) و SaaS (نرم افزار به عنوان سرویس) بسیار مهم است زیرا حکایت از آن دارد که شما تا چه سطح از کنترل وب سایت خود را دارید.

برای برخی از مشاغل، به ویژه مشاغل دارای سایت های پیچیده و بزرگ تجارت الکترونیکی، زیر ساخت به عنوان سرویس احتمالاً بهترین گزینه خواهد بود زیرا امکان انعطاف پذیری و کنترل بیشتر را فراهم می کند. امروزه 90٪ مشاغل از سیستم ابری استفاده می کنند. طبق برخی تخمین ها، مراکز داده ابری به زودی 94٪ از حجم کار را پردازش می کنند.

این بدان معنی است که برای کسب و کار ها بسیار مهم است که بفهمند در چه چیزی سرمایه گذاری می کنند و چگونه می توانند از رایانش ابری بیشترین بهره را ببرند.

رایانش ابری: IaaS و SaaS و PaaS در مقابل رایانش بدون سرور

رایانش ابری IaaS و SaaS و PaaS

وقتی صحبت از محاسبات ابری می شود به نظر می رسد که به طور مداوم توسط کلمات اختصاری بمباران می شوید. در واقع IaaS ، SaaS و PaaS تمایز های مفیدی هستند که می توانند به شما در راه اندازی کارآمد تر فروشگاه تجارت الکترونیکی کمک کنند.

رایانش ابری در واقع به شما امکان می دهد از بیت هایی که در آن مهارت دارید مراقبت کنید و بقیه را به متخصصان بسپارید. هر شغلی دارای مجموعه مهارت های مختلفی است، بنابراین اکثریت از سیستم ابری برای روش های مختلف استفاده می کنند.

به عنوان مثال در مشاغل راه اندازی شده، مالک آن ممکن است با بودجه محدود کل وب سایت را بسازد. در این حالت آن ها فقط ممکن است بخواهند روی اصول ایجاد یک فروشگاه جذاب تمرکز کنند و جنبه هایی مانند زمان اجرا، سرور ها و ذخیره سازی را به یک شرکت خارجی بسپارند.

از طرف دیگر یک تجارت بزرگ چند ملیتی ممکن است دارای تعداد زیادی از توسعه دهندگان و متخصصان فناوری اطلاعات باشد که قادر به مدیریت عملکرد های پیچیده تر هستند. IaaS ، SaaS ، PaaS و رایانش بدون سرور این انعطاف پذیری را برای کنترل قسمت های مختلف ابر به مشاغل می دهد.

IaaS

IaaS یک گزینه مبتنی بر ابر برای حفظ زیر ساخت های محل است. در حالی که در گذشته مشاغل باید مراکز داده خود را داشتند. امروزه استفاده از ابر بسیار کارآمد تر است.

حفظ زیر ساخت IT خود می تواند هزینه بر باشد و بیشتر مشاغل بدون کمک یک شرکت خارجی مهارت لازم برای انجام این کار را ندارند. با استفاده از IaaS مشاغل نیازی به حفظ زیر ساخت های خود ندارند. در عوض آن ها برای استفاده از سرور های شخص ثالث، فناوری شبکه، فضای ذخیره سازی و فضای مرکز داده هزینه پرداخت می کنند.

برای مشاغل دارای سایت های تجارت الکترونیکی این بدان معناست که آن ها نگران جنبه های بسیار فنی اجرای یک برنامه وب نخواهند بود و لازم نیست در زیر ساخت های گران قیمت سرمایه گذاری کنند. در عوض آن ها هزینه دسترسی به زیر ساخت ها را از طریق ابر و از طریق شرکت هایی مانند AWS ،IBM و Rackspace و بسیاری شرکت های دیگر پرداخت می کنند.

در حالی که مواردی مانند ذخیره سازی و شبکه توسط شخص ثالث رسیدگی می شود، این گزینه هنوز مسئولیت جنبه های زیر را به عهده شما می گذارد:

 • اپلیکیشن ها
 • داده
 • runtime
 • میان افزار
 • سیستم عامل

این مسئله برای مشاغل بزرگ تر مهم است زیرا به آن ها کنترل بسیار بیشتری در نحوه مدیریت سایت خود می دهد در حالی که هنوز هم یک راه حل مقیاس پذیر و مقرون به صرفه ارائه می دهد.

رایانش ابری مدل IaaS

PaaS

مانند IaaS، مدل PaaS اجزای اصلی مانند محاسبه فیزیکی، شبکه، ذخیره سازی و مجازی سازی را به ارائه دهنده واگذار می کند. با این حال با PaaS شما همچنین زمان اجرا، میان افزار و OS را به خارج از شرکت خود می سپارید.

همانطور که از نامش پیداست، PaaS به شما بستر توسعه، اجرا و مدیریت برنامه ها را می دهد بدون اینکه از زیر ساخت های پشت صحنه آن مراقبت کنید.

اگر چه این بدان معناست که نگرانی شما کمتر می شود و به مهارت های فنی کمتری نیاز دارید، اما همچنین به این معنی است که نسبت به IaaS بر نحوه اداره سایت تجارت الکترونیکی خود کنترل کمتری دارید.

هر کدام از خدمات را انتخاب کنید، بین راحتی و کنترل شما فاصله وجود دارد. با PaaS شما در حال دستیابی به حد وسط بین IaaS و SaaS هستید. در حالی که بسیاری از سرویس ها مدیریت می شوند، شما همچنان برنامه ها و داده ها را کنترل می کنید که این مسئله می تواند برای برخی از مشاغل ارزشمند باشد.

این امر باعث شده تا ارائه دهندگان PaaS مانند Magento Commerce Cloud و Bluehost در بین توسعه دهندگان محبوبیت ویژه ای داشته باشند، زیرا همه آن ها را به ایجاد برنامه های جدید بدون نیاز به سرمایه گذاری در زیر ساخت های گران قیمت و سیستم عامل های عملیاتی نیاز دارند. در عوض آن ها هزینه های مورد نیاز خود را پرداخت می کنند و به آن ها این امکان داده می شود که بیشتر روی ساخت برنامه ها تمرکز کنند.

رایانش بدون سرور

مشاغل به طور مداوم به دنبال کارآمد ترین روش های استفاده از ابر هستند. گزینه دیگری که به آن می پردازیم رایانش بدون سرور است. رایانش بدون سرور شباهت زیادی به PaaS دارد اما چند تفاوت جزئی دارد.

یکی از تفاوت های اصلی بین رایانش بدون سرور و PaaS این است که رایانش بدون سرور مبتنی بر رویداد است. شما فقط برای چیزی که استفاده می کنید هزینه پرداخت می کنید، در حالی که با PaaS شما ماهیانه هزینه پرداخت می کنید و برای استفاده از آن محدودیت دارید.

رایانش بدون سرور به طور خودکار با کسب و کار شما مقیاس بندی می شود، اما شما از کنترل آن خودداری خواهید کرد. این به شما امکان می دهد بسیار انعطاف پذیر باشید و در هزینه ها صرفه جویی کنید در حالی که هنوز هم عملکردی عالی دارید.

این یک گزینه ایده آل برای سایت های تجارت الکترونیکی با رشد سریع یا کسانی است که محتوای ویروسی ایجاد می کنند و ممکن است باعث افزایش گسترده بازدید کنندگان شوند.

SaaS

برای بسیاری از افراد SaaS سریع ترین و آسان ترین راه برای راه اندازی فروشگاه تجارت الکترونیکی است. با استفاده از ارائه دهندگانی مانند Shopify، از سیستم عامل ها و برنامه های شخص ثالث برای ایجاد سریع فروشگاه خود استفاده می کنید.

همه چیز برای شما کنترل می شود و تمام آنچه شما باید انجام دهید این است که محصولات خود را بارگذاری کنید و محتوای بازاریابی خود را ایجاد کنید.

مزیت آشکار این امر راحتی است. هرکسی که می خواهد فروشگاه تجارت الکترونیکی ایجاد کند تخصص IT ندارد از این گزینه استفاده می کند. آن ها به جای تمرکز روی شبکه و میزبانی، فقط باید بر روی ساخت وب سایت خود و ایجاد محتوایی که به آن ها کمک می کند تا به فروش برسند تمرکز می کنند.

برنامه های SaaS در سراسر اینترنت بسیار رایج است. نه تنها بسیاری از برنامه های SaaS وجود دارد که به مردم کمک می کند فروشگاه های تجارت الکترونیکی خود را راه اندازی کنند بلکه نرم افزار هایی مانند Microsoft 365 ،Google Cloud و HubSpot همه از نمونه های SaaS هستند.

نکته منفی فروشگاه های تجارت الکترونیکی که با SaaS کار می کنند این است که آن ها در کار هایی که می توانند انجام دهند، محدود هستند. اگر فروشگاه Shopify دارید، باید در محدودیت های تعیین شده توسط شخص ثالث کار کنید. هنگامی که فروشگاه خود را از طریق IaaS یا PaaS اداره می کنید، محدودیت های کمتری وجود دارد که به شما امکان کنترل بیشتر فروشگاه شما را می دهد.

رایانش ابری مدل SaaS

چگونه IaaS می تواند بر سایت تجارت الکترونیکی شما تأثیر بگذارد؟

رایانش ابری امکان ایجاد یک سایت تجارت الکترونیکی را بسیار بیشتر کرده است. دیگر نیازی به سرمایه گذاری در سخت افزار های گران قیمت نیست و در عوض می توانید هزینه دسترسی به زیر ساخت ها را در هر زمان که نیاز دارید پرداخت کنید.

این امر تجارت الکترونیکی را به سمت طیف گسترده ای از مردم گشوده است. با SaaS داشتن مهارت های IT برای ایجاد یک فروشگاه رقابتی ضروری نیست. با این حال با سهولت ایجاد و مدیریت فروشگاه از طریق SaaS محدودیت هایی به وجود می آید.

بسیاری از مشاغل دارای مهارت هایی برای مدیریت جنبه های فنی بیشتر سایت تجارت الکترونیکی هستند و آن ها می خواهند بدون ایجاد زیر ساخت های خود از این مهارت ها نهایت استفاده را ببرند. IaaS گزینه مناسبی برای این مشاغل است زیرا به آن ها اجازه می دهد تعادل را در سودآوری برقرار کنند.

این مشاغل می توانند با توجه به رشد و کوچک شدن کسب و کار خود، از زیر ساخت ها به عنوان نیاز و در صورت نیاز استفاده کنند. با استفاده از IaaS شما حداکثر کنترل خود را بر فروشگاه تجارت الکترونیکی خود دارید و به شما این امکان را می دهد تا بدون ایجاد زیر ساخت ها، از مهارت های خلاقانه و IT خود نهایت استفاده را ببرید.

نحوه استفاده از IaaS برای شرکت تجاری شما

یکی از مهم ترین موارد هنگام انتخاب بین IaaS ، PaaS و SaaS درک مهارت ها و منابع موجود در دسترس شما است. اگر افرادی باتجربه در ساخت و توسعه برنامه های وب ندارید، IaaS بهترین گزینه برای شما نخواهد بود و شاید بهتر باشد به گزینه SaaS نگاه کنید.

اگر اطمینان دارید می توانید از طریق IaaS فروشگاه سطح بالایی ایجاد و نگهداری کنید، قدم بعدی شناخت نیاز های شما است. بسیاری از ارائه دهندگان مختلف IaaS و بسته های مختلف برای انتخاب وجود دارد.

هر شغلی متفاوت است و نیاز های مختلفی نیز خواهد داشت. هنگام انتخاب ارائه دهنده سرویس، سوالات زیر را در نظر بگیرید:

 • به چه سطح دسترسی و سفارشی سازی نیاز دارید؟
 • ارائه دهنده سرویس چقدر می تواند انعطاف پذیر باشد؟
 • ارائه دهنده سرویس چگونه با تغییر قوانین برخورد می کند؟
 • هزینه شما چقدر است؟
 • چه سطح امنیتی ارائه می شود؟

ابزار IaaS

ارائه دهنده سرویس ابری Azure

هنگام انتخاب سرویس IaaS باید وقت بگذارید و بسته ای را متناسب با نیاز های تجاری خود تهیه کنید. گزینه های مختلف زیادی وجود دارد و انتخاب ابزار های مناسب می تواند در تجارت شما تفاوت ایجاد کند:

 • Amazon EC2
 • Google Compute Engine
 • Digital Ocean Droplets
 • Hostwinds
 • Alibaba Elastic Compute Service
 • IBM Cloud Private
 • IONOS Cloud
 • Azure Linux Virtual Machines
 • Rackspace Technology
 • Openstack

همانطور که می بینید گزینه های مختلف زیادی وجود دارد و این فقط یک نمونه کوچک است. نکته مهم این است که اطمینان حاصل کنید خدمات مورد نیاز تجارت خود را با پرداخت هزینه مناسب دریافت می کنید.

نتیجه

روش های مختلفی برای راه اندازی فروشگاه تجارت الکترونیکی وجود دارد و نحوه استفاده از cloud یک نکته اساسی هنگام راه اندازی یا گسترش فروشگاه شما است. خریداری زیر ساخت های محلی می تواند گران و وقت گیر باشد و با وجود محصولات ابری مدرن، نیازی به آن نیست.

سوال بزرگ تر این است: شما از رایانش ابری چه چیزی نیاز دارید؟ برای سایت های تجارت الکترونیک در مقیاس بزرگ، با منابع گسترده ای که در اختیار دارند، زیر ساخت به عنوان سرویس یا همان IaaS اغلب بهترین راه برای استفاده هستند. این امر کنترل بیشتری بر سایت شما نسبت به گزینه های PaaS یا SaaS فراهم می کند و روشی مقرون به صرفه برای مقیاس گذاری تجارت شما است.

منبع: neilpatel.com