IndexNow چیست؟ این در واقع یک پروتکل ایندکس سازی تکاملی است که می تواند نحوه ایندکس سازی محتوا توسط همه موتورهای جستجو را بطور اساسی تغییر دهد.

IndexNow دقیقاً چیست؟

به راستی ماجرای IndexNow چیست؟ مایکروسافت IndexNow را معرفی کرد، یک تحول عمده در نحوه کشف و ایندکس سازی محتوا توسط همه موتور های جستجو. IndexNow منبع باز است و برای همه موتور های جستجو شرکت کننده باز است. وقتی محتوا در وب سایت منتشر می شود یا به روز می شود، IndexNow به همه موتور های جستجوی شرکت کننده اطلاع می دهد و زمان ایندکس سازی را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

اشتراک گذاری IndexNow بین موتور های جستجو در نوامبر 2021 آغاز می شود. البته محدودیت 10000 آدرس اینترنتی در روز وجود دارد. پروتکل IndexNow برای همه موتور های جستجو با حضور چشمگیر حداقل در یک بازار باز است.

تکامل ایندکس سازی جستجو از Pull به Push

دو روش برای به دست آوردن داده های صفحات وب برای موتورهای جستجو وجود دارد: Pull و Push.

Pull زمانی انجام می شود که یک کرالر موتور جستجو از سایتی برای درخواست صفحات وب بازدید می کند و داده ها را از سرور “بیرون می کشد”. موتور های جستجو به طور سنتی این کار را انجام می دهند.

کاری که IndexNow انجام می دهد تغییر کشف محتوا به روش push است که در آن CMS مانند وردپرس زمان انتشار یا به روزرسانی محتوا را به موتور های جستجو می گوید.

فایده این عمل برای ناشران این است که دیگر مجبور نیستند منتظر بمانند تا موتور های جستجو کرال کنند و محتوا را کشف کنند. موتور های جستجو بلافاصله از آن مطلع می شوند و برای دریافت صفحات جدید یا به روز شده از سایت دیدن می کنند.

تکامل ایندکس سازی جستجو از Pull به Push

طبق اعلام مایکروسافت:

“… از نظر تاریخی یکی از بزرگترین دردسر های صاحبان وب سایت این بود که موتور های جستجو به سرعت آخرین تغییرات وب سایت آن ها را کشف و در نظر بگیرند.

ممکن است روز ها یا حتی هفته ها طول بکشد تا نشانی های اینترنتی جدید در موتور های جستجو کشف و ایندکس شوند که منجر به از بین رفتن ترافیک احتمالی، مشتریان و حتی فروش می شود.

… هنگامی که موتور های جستجو از به روز رسانی مطلع می شوند، به سرعت کرال می کنند و تغییرات وب سایت را در فهرست و نتایج جستجو نشان می دهند. “

چه کسی پشت IndexNow است؟

IndexNow توسط مایکروسافت و Yandex ایجاد شد. این پروتکل منبع باز است و برای مشارکت همه موتور های جستجو باز است. هنگامی که یک موتور جستجو از یک صفحه وب به روز شده یا تغییر یافته مطلع شود، به همه موتور های جستجو اطلاع داده می شود.

“IndexNow یک پروتکل جدید است که توسط Microsoft Bing و Yandex ایجاد شده است و به وب سایت ها اجازه می دهد هر زمان که محتوای وب سایت آن ها ایجاد، به روز یا حذف می شود، به راحتی به موتور های جستجو اطلاع دهند.”

مزایای IndexNow برای ناشران چیست؟

IndexNow برای ناشران بسیار مفید است زیرا باعث کاهش تقاضا برای کرال در سرور می شود، موتور های جستجو نیازی به جلب توجه کرالر های کاوشگر برای بررسی به روز بودن صفحات وب ندارند و زمان کشف و ایندکس سازی محتوا را کاهش می دهد.

کاهش بار سرور نیز به سرور کمک می کند تا بدون بار اضافی خدمات اضافی صفحات وب که موتور های جستجو در حال حاضر دارند، بهینه عمل کند.

مزایای IndexNow برای ناشران چیست؟

در نهایت با کاهش نیاز های بودجه کرال و ایندکس سازی و کمک به کاهش فشار ها، موجب صرفه جویی در منابع نیز می شود. اعلامیه بینگ اظهار می کند:

“IndexNow یک ابتکار برای کارآمد تر بودن اینترنت است … صاحبان وب سایت ها یک سیگنال واضح به موتور های جستجو می دهند تا در بررسی اولویت URL ها کمک کنند. این URL ها اولویت بندی می شوند و در نتیجه نیاز به کرال کردن اکتشافی برای آزمایش محتوای تغییر یافته را محدود می کند … در آینده، موتور های جستجو قصد دارند محدود کردن کرال وب سایت ها با استفاده از IndexNow در پیش بگیرند. “

شرکت های بزرگ در حال تصویب پروتکل جدید هستند

مایکروسافت اعلام کرد که شرکت های بزرگی مانند “eBay ،LinkedIn ،MSN ،GitHub و Bizapedia” قصد دارند از طریق API ارسال URL Bing به IndexNow انتقال دهند. فرض بر این است که سایر شرکت های بزرگتر نیز از این روش پیروی خواهند کرد زیرا مزایای سیستم جدید مشخص است.

به همین دلیل ممکن است شرکت های کوچکتر بخواهند پروتکل جدید را برای رقابت پذیری و بهبود ایندکس سازی خود در نظر بگیرند.

نحوه کار IndexNow و پروتکل جدید چیست؟

سه راه برای ارسال URL پیشنهاد می شود.

  1. ادغام IndexNow و سئو
    راه اول، OnCrawl و Botify برنامه هایی برای ادغام IndexNow دارند.
  2. ارسال مستقیم از طریق API
    راه دوم ارسال مستقیم از طریق API است.

توسعه دهندگان می توانند از یک API برای ارسال خودکار آدرس های اینترنتی به IndexNow استفاده کنند.

اطلاعیه آن را چنین توصیف می کند:

  1. با استفاده از ابزار تولید کلید آنلاین یک کلید پشتیبانی شده توسط پروتکل ایجاد کنید.
  2. کلید را در فایل متنی با نام کلید در Root وب سایت خود بگذارید.
  3. هنگامی که نشانی های اینترنتی شما اضافه، به روز یا حذف می شوند، شروع به ارسال URL کنید. می توانید در هر تماس API یک نشانی اینترنتی یا مجموعه ای از URL ها را ارسال کنید.

ادغام با CMS و CDN

اما راه سوم ممکن است نحوه ارتباط اکثر سایت ها با IndexNow و دسترسی به پروتکل جدید از طریق تابع بومی هسته CMS ناشر باشد. Wix و Duda این مزیت را برای کاربران تشخیص می دهند و در حال حاضر در حال برنامه ریزی برای ارائه ویژگی جدید به کاربران خود هستند.

Cloudflare و Akamai نیز از پروتکل جدید IndexNow پشتیبانی می کنند.

منتظر وردپرس هستید؟

در حالی که رقبایی مانند Wix و Dude اهمیت IndexNow را تشخیص داده اند، به نظر می رسد که وردپرس به پروتکل جدید اهمیتی نمی دهد. شاید وردپرس قصد دارد آن را تصویب کند، اما طی هفت ماه گذشته توسعه دهندگان اصلی در مورد این پیشنهاد بدون قطعنامه مشخص بحث کرده اند.

با توجه به توسعه وردپرس عمومی، به نظر می رسد هنوز تصمیمی در مورد آن گرفته نشده است. با این وجود، مایکروسافت کد منبع باز IndexNow را برای ورود به هسته وردپرس ارسال کرده است. اگر توسط وردپرس پذیرفته شود، این امر باعث می شود که ناشر بتواند آدرس های اینترنتی خود را از طریق IndexNow ارسال کند.

در پاسخ به سؤال توسعه دهندگان اصلی وردپرس، مایکروسافت افشا کرد که ناشران قادر خواهند بود تغییرات و URL های جدید خود را برای موتور های جستجو انتخاب کنند. این بدان معناست که آنها می توانند موتور های جستجوی خاصی را از دریافت اطلاعات مربوط به صفحات خود منع کنند.

نقش IndexNow به عنوان تکامل ایندکس سازی جستجو چیست؟

IndexNow یک معامله بزرگ است زیرا این یک تغییر عمده در نحوه کشف منابع به روز شده و تازه منتشر شده توسط موتور های جستجو است. با ایندکس سازی سریع و بار کمتر سرور از ربات هایی که دائماً صفحات وب را کرال می کنند، برای ناشران مفید است. اتخاذ توسط موتور های جستجوی اصلی، تکاملی در رابطه بین ناشران و موتور های جستجو خواهد بود که برای هر دو مفید است.

منبع: searchenginejournal.com