تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) شکلی کاملاً ثابت از بازاریابی آنلاین است که هدف آن هدایت ترافیک کاربر هدفمند به وب سایت خریدار است. به طور خلاصه، یک تبلیغ کننده برای هر کلیک بازدید کننده قانونی که به مقصد از پیش تعیین شده تبلیغ هدایت می شود، هزینه مشخصی را به ناشر وب سایت پرداخت می کند.

اساساً، هر زمان که در موتور جستجو، جستجو می کنید یا به صفحات وب سایت دیگری نگاه می کنید، تبلیغات را در آن نتایج جستجو یا صفحات وب مشاهده خواهید کرد. در بسیاری از موارد از تبلیغ دهنده هزینه ای دریافت نمی شود مگر اینکه بازدید کننده واقعاً روی تبلیغ کلیک کند، از این رو اصطلاح (پرداخت به ازای هر کلیک یا PPC) استفاده می شود.

Google Adwords شناخته شده ترین برنامه PPC است که امروزه از فرمول تبلیغاتی “صفحه نمایش” استفاده می کند، اما سایر شرکت های موتور جستجو و شبکه های وابسته نیز برنامه های جذاب PPC را برای بازرگانان، کارآفرینان و شرکت های تازه تاسیس شده ارائه می دهند که به دنبال کسب درآمد اند یا به راحتی درآمد کسب می کنند.

PPC روش خوبی برای سنجش تأثیر بازاریابی اینترنتی برای محصولات و خدمات شما است، زیرا کلیک ها یک معیار غیر قابل انکار برای ارزیابی عملکرد است. اگر ناشر محتوای ارزشمند و مرتبط تولید کند، این احتمال وجود دارد که خواننده ای لینک یا بنر شما را ببیند و انگیزه کلیک را داشته باشد. در غیر این صورت، زمان آن رسیده است که ناشران دیگر یا یک استراتژی تبلیغاتی جدید را امتحان کنید.

مبانی تبلیغات برای هر کلیک

فرمول اساسی PPC:

پرداخت به ازای هر کلیک یا PPC ($) = کل هزینه تبلیغات ($) ÷ تعداد تبلیغات کلیک شده

دو روش وجود دارد که می توانید در مورد چگونگی مدیریت استراتژی تبلیغاتی خود در مورد هزینه فکر کنید. در بعضی موارد ممکن است برای داشتن یک تبلیغ در یک وب سایت برای مدت زمان مشخصی مبلغ مشخصی پرداخت کنید. به عنوان مثال ممکن است 100 هزار تومان بپردازید تا تبلیغ تان را به مدت 30 روز در آن وب سایت داشته باشید.

در این شرایط، مهم نیست که چند نفر روی تبلیغات شما کلیک کنند، هزینه شما 100 هزار تومان خواهد بود. بنابراین اگر فقط یک نفر روی تبلیغ شما کلیک کند، هزینه موثر شما برای هر کلیک 100 هزار تومان است. اما اگر 1000 نفر بر روی تبلیغات شما کلیک کنند، شما فقط به ازای هر کلیک فقط 100تومان پرداخت می کنید. با یک هزینه ثابت تبلیغات، هدف شما به حداکثر رساندن میزان کلیک یا نرخ کلیک است.

در مورد دیگر در واقع برای هر کلیک هزینه پرداخت می کنید. هر چه کلیک بیشتری داشته باشید، مبلغ بیشتری پرداخت خواهید کرد. در این صورت شما باید در رابطه با تبلیغات خود محافظه کارتر باشید تا اطمینان حاصل کنید که فقط لیدهای با صلاحیت عالی روی تبلیغات شما کلیک می کنند تا هزینه های شما به حداقل برسد و بازده شما به حداکثر برسد.

تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک (PPC)

از طریق نرخ کلیک کنید

یکی دیگر از معیار های جالب توجه برای بازاریابان نرخ کلیک (CTR) است که به عنوان تعداد کلیک روی آگهی شما (کلیک ها) تعریف می شود، تقسیم بر تعداد کل نمایشات (تعداد مواردی که تبلیغ شما نشان داده می شود) در وب سایت ناشر):

میزان کلیک (٪) = 100% * (تعداد کلیک ها / تعداد کل برداشت ها)

به عنوان مثال، اگر 100 نفر آگهی شما را ببینند و 10 نفر نیز روی آگهی شما کلیک کنند، در این صورت نرخ کلیک شما 10٪ خواهد بود.

کمپین های معمولی PPC میزان کلیک بین یک تا چهار درصد را بدست می آورند، اگرچه عملکرد واقعی بسته به نوع بازار شما، محصولات / خدمات واقعی فروخته شده و بسیاری از عوامل دیگر متفاوت است. CTR شایسته بحث مفصل تر است، و همچنین مفهوم درآمد هر کلیک، که برای اکثر افراد تجاری استاندارد طلا برای اثربخشی تبلیغات آنلاین است.

اندازه گیری عملکرد تبلیغات PPC

کلیکی که از یک منبع غیر مستقیم به شما می آید چقدر ارزش دارد؟ این ها به نوع فردی که تبلیغات شما جذب می کند و اهداف PPC تان بستگی دارد، از جمله:

  • از هر بار بازدید چه سود خواهید برد؟
  • انتخاب جدید برای یک خبرنامه، “مثل” یا “سهم”، پیش فروش یا فروش واقعی؟
  • آیا اهداف کوتاه مدت و بلند مدت شما برای این کمپین تبلیغاتی PPC برآورده می شود؟

در مورد چشم اندازهای عمومی، انتخاب کلمات کلیدی و یا کیفیت جایگذاری تبلیغات توسط شبکه های وابسته باید از معیارهای دقیق هدف گذاری پیروی کند:

  • “کلیک” ایده آل من به چه چیزی علاقه دارد؟
  • آیا انگیزه فروش بیشتری دارید یا می خواهید یک “طرفدار” برای خود جمع کنید؟
  • آیا از افرادی از یک منطقه خاص کلیک (هدف گذاری جغرافیایی) می خواهید؟
  • چه زمانی می خواهید کلیک (روز، ساعت) انجام شود؟

مدل های تبلیغاتی متداول پرداخت به ازای هر کلیک یا PPC

امروزه دو مدل غالب از PPC وجود دارد. نرخ پرداخت به ازای هر کلیک نشان می دهد که تبلیغ کننده و ناشر وب با مبلغی مشخص که برای هر کلیک پرداخت می شود موافقت می کنند. ناشران معمولاً دارای کارت نرخ هستند که براساس جذابیت محتوا یا معیار های دیگر نرخ های مختلفی را برای قسمت های مختلف وب سایت در نظر می گیرد.

گزینه دوم، پرداخت به ازای هر کلیک مبتنی بر پیشنهاد، بیشترین ارتباط را با Google Adwords وMicrosoft AdCenter (بینگ) و سایر شرکت های موتور جستجو دارد. این شبکه ها مزایده هایی در زمان واقعی انجام می دهند که هزینه کلیک های تبلیغاتی حاصل از جستجو های کلمات کلیدی را تعیین می کند.

تبلیغات به ازای هر کلیک می تواند به شرکت شما کمک کند تا مشتری خود را رشد دهید، میزان بازاریابی شما را برای مخاطبان غیرقابل دسترسی قبلی افزایش دهد و از نظر ناشر وب، منبع مهم درآمد باشد. برای استفاده از این فرصت، گزینه های مختلف PPC موجود را جستجو و تحقیق کنید و آن ها را آزمایش کنید تا ببینید چه چیزی برای شما مناسب تر و بهتر است.