QR Code نوعی بارکد است که اولین بار در سال 1994 توسط شرکت خودروسازی (Denso)، در ژاپن طراحی شد.

در اوایل پیدایش کیو آر کد کسی به فکر استفاده از آن برای اهداف اطلاع رسانی و تبلیغات نبود، ولی کم کم جای خود را در این فضا باز کرد و پس از مدتی برای افزایش قابلیت های آن نوع داینامیک یا پویا ابداع شد. نوع پیشرفته کیو آرکدها کیوآرگرافی می باشد که هم از بعد ظاهری و هم از بعد محتوایی دارای قابلیت های ویژه ای برای تبلیغات، اطلاع رسانی و سایر کاربردها می باشد.

در واقع این کدها شامل هر نوع اطلاعاتی مانند نام، شماره تلفن، نشانی و آدرس اینترنتی می باشند یا عملکردی که برایشان تعریف شده است را مانند اهراز هویت انجام می دهند.

با استفاده از QR Code Generator می توانید برای کسب و کار، مدرسه یا حتی استفاده شخصی خود کد QR ایجاد کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

 QR Code چیست؟

کدهای QR، مخفف عبارت (Quic Response Code) به معنای “پاسخ سریع” می باشد. QR Code از مربع های سیاه که در یک شبکه مربعی شکل که بر روی زمینه سفید نمایش داده می شود، تشکیل شده است. افراد می توانند با استفاده از گوشی هوشمند آن ها را اسکن کنند تا درباره محصول بیشتر بدانند.

این مربع های رمزگذاری شده، سرعت بسیار بالایی در خوانده شدن دارند و علاوه بر درج روی محصولات می توان آن ها را در متن مجلات، وب سایت ها، کارت ویزیت، پوسترهای تبلیغاتی، بیلبوردها و فروشگاه ها درج کرد که می توانید با استفاده از تلفن همراه خود به سرعت کد صفحه را اسکن کنید.

کدهای QR معمولاً شبیه به این هستند:

 QR Code چیست؟

انواع کد کیو آر

کیو آر کد ها به دو دسته تقسیم می شوند:

کیو آر کد های پویا (QR Code Dynamic)

کیو آر کد های پویا (QR Code Dynamic): به دلیل این که قابل تغییر است، برای کسب و کارهای تجاری مناسب تر است. به این معنی که می توانید بعد از اینکه کد را تولید کردید، آن را ویرایش و شخصی سازی کنید و محتوایی را به آن اضافه یا کم کنید.

کیو آر کد های ثابت (QR Code Static)

کیو آر کد های ثابت (QR Code Static): بعد از اینکه تولید و ایجاد شوند، امکان تغییر در آن ها وجود ندارد و محتوای آن ها مانند آدرس ایمیل یا شماره تماس ثابت است. این نوع کد ها برای استفاده شخصی مناسب تر است.

تفاوت کد QR با بارکد

بارکد ها هنوز هم یک روش معمول برای شناسایی کالاهای بسته بندی شده و مدیریت موجودی محصولات برای کسب و کارها است. 

بارکدها معمولاً به شکل مستطیل هستند و برای خواندن اطلاعات بارکد به صورت افقی به دستگاه های اسکن کننده نیاز دارند. کدهای QR اغلب به صورت مربع شکل هستند و داده های خود را به صورت عمودی یا افقی نمایش می دهند.

کدهای QR به دلیل شکل مربعی که دارند، می توانند داده های بسیار بیشتری نسبت به بارکد در خود جای دهند. در واقع، کدهای QR می توانند صدها برابر بیشتر از یک بارکد، شخصیت های رمزگذاری شده را در خود جای دهند.

نحوه عملکرد کدهای QR چگونه است؟

اگر یک مصرف کننده در جایی کد QR ببیند، می تواند دستگاه تلفن همراه خود را بیرون بیاورد، یک برنامه اسکن کد QR را دانلود کند و بارکد را “اسکن” کند تا به اطلاعات دسترسی پیدا کند، مانند تصویر زیر:

نحوه عملکرد QR Code

از آنجا که QR Code توسط دوربین های هوشمند قابل بازخوانی هستند، دیگر نیازی نیست که بارکد خوان های مخصوص را به همراه داشته باشید. در عرض چند ثانیه می توانید با گوشی همراه خود تمام اطلاعات مورد نیاز درباره محصولات و افراد را، اسکن کرده و به دست آورید.

کیو آر کد ها بازدید کنندگان سایت شما را به سمت اهدافی که برایتان ارزشمند است، هدایت می کنند. درواقع هدف QR Code این است که در وقت بازدیدکنندگان شما صرفه جویی شود.

به عنوان مثال فروشگاه تخصصی پوست و مو زیپلین با درج کد کیو آر در کارت ویزیت خود، به مشتریان و مخاطبان خود امکان می دهد، با اسکن کد کیو آر به سرعت به سایت شان هدایت شوند و بتوانند از آن بازدید کنند.

نمونه ای از QR Code

نمونه هایی از کاربردهای کد QR

  •  اپلیکیشن آپ
  • تومن
  • اپلیکیشن های ایزی پی
  • ایران کیش و …

ساخت کد QR چگونه است؟

ایجاد کد های QR بسیار آسان است و ابزارهای آنلاین زیادی برای این کار وجود دارد. به عنوان مثال می توانید از وب سایت Kaywa و qrgenerator.ir اطلاعات مورد نظر خود را به یک کد QR تبدیل کنید. اطلاعاتی از جمله: ایمیل، آدرس وب سایت، تلفن و غیره که می توانند به راحتی از طریق کد QR قابل دسترسی باشند.

نحوه خواندن QR Code چگونه است؟

برای استفاده از کد های QR باید برنامه های اسکن مخصوص را بر روی گوشی های هوشمند نصب کنید.

گوشی های اندروید

سیستم عامل اندروید دارای برنامه های مختلفی برای اسکن کد های QR می باشد. برای این کار می توانید از برنامه Barcode Scanner یا سایر برنامه های دیگر استفاده کنید.

آیفون (IOS)

سیستم عامل آیفون نیز دارای برنامه اسکنر QR مختلفی است که یکی از برنامه های محبوب آن دراین زمینه می توان به RedLaser اشاره کرد. گوشی های آیفون که از نسخه 11 به بالا هستند، قابلیت اسکن کدهای QR توسط برنامه دوربین را دارند.

منبع: hubspot