امروزه، بازاریابی آنلاین موثر نیازمند یک رویکرد جامع به استراتژی های شما است. در مورد سئو هم همینطور. SXO یا بهینه‌ سازی تجربه جستجو، دقیقاً مجموعه پیچیده‌ ای از فعالیت‌ های سئو است که باید در هر طرح بازاریابی گنجانده شود. بنابراین SXO چیست و چگونه کار می‌ کند؟

SXO چیست؟

SXO ترکیبی از SEO (بهینه سازی موتور جستجو) و UX (تجربه کاربری) است.
این مجموعه ای جامع از فعالیت های SEO، CRO و UX در سایت و خارج از سایت است که هدف آن جلب توجه هرچه بیشتر کاربران از طریق ترافیک ارگانیک از گوگل است.

محتوای ارزشمندی را در اختیار آنها قرار دهید، توجه آنها را به خود جلب کنید و در نهایت آنها را به انجام اقدام مورد نظر تشویق کنید: تبدیل، خرید، ارسال فرم یا دانلود محتوای با ارزش بالا.

بیشتر بخوانید: روش های بهبود UX (تجربه کاربر) برای افزایش بازدهی سایت

SXO چیست؟

SXO شامل چه چیزی می شود؟

SXO شامل موارد زیر است:

 1. سئو: فرآیند بهینه سازی یک وب سایت با هدف دستیابی به رتبه های بالا در نتایج جستجو، افزایش دید در موتورهای جستجو و افزایش ترافیک وب.
 2. بازاریابی محتوا: ایجاد محتوایی که کاربر را در تمام مراحل تصمیم خرید و مسیر تبدیل پشتیبانی می‌کند و به کلمات کلیدی و کوئری های خاص وارد شده در گوگل پاسخ می‌دهد.
  چیدمان محتوا در یک صفحه و همچنین کیفیت، طول، قالب بندی و سر فصل های آن واقعا مهم است.
 3. CRO (بهینه‌ سازی نرخ تبدیل): فرآیند بهینه‌ سازی سایت برای افزایش احتمال بازدیدکنندگان از یک اقدام خاص است.
 4. Web development (توسعه وب): بهینه سازی صفحات وب، بهبود سرعت بارگذاری صفحه، یافتن و رفع خطا ها، بهینه سازی فایل ها در صفحه، اشکال زدایی HTML و CSS، به روز رسانی robots.txt و فایل های نقشه سایت، معرفی SSL.
 5. بهینه سازی UX/UI: ارائه یک رابط کاربری دوستانه، طراحی بصری دلپذیر و پیمایش آسان از صفحه فرود به سمت تبدیل (مانند خرید یا پر کردن فرم) برای کاربران در این مرحله، باید مطمئن شوید که وب سایت شما برای استفاده بصری مناسب است،
  تصاویر شما جذاب و چشمگیر هستند، محتوای شما خوانا و به درستی قالب بندی شده است.
 6. تجزیه و تحلیل: مشاهده و نتیجه گیری از آمار (به عنوان مثال از Google Analytics یا تست های A/B) یا رفتار کاربر در وب سایت.

SXO چگونه و چه زمانی ظهور کرد؟

مفهوم SXO زمانی پدیدار شد که مشخص شد بیشتر ترافیک وب و خریدها از دسکتاپ به گوشی های همراه تغییر کرده است. SXO ترکیبی از فعالیت‌ های SEO، CRO و UX است که بهترین تجربه را به کاربران وب‌ سایت تجاری و مشتریان فروشگاه آنلاین می‌ دهد.

چرا به SXO نیاز دارم؟

چندین دلیل خاص برای پشتیبانی از SXO وجود دارد:

 1. تبدیل بیشتر و فروش بالاتر با رتبه بندی بهتر گوگل و تجربه مشتری بهتر،
 2. مشتریان بازگشتی بیشتر – اگر تجربه آنها رضایت بخش باشد، احتمال بیشتری دارد که به سمت شما بازگردند،
 3. ثبات در فعالیت های بازاریابی آنلاین در مورد محتوا، SEO، UX و توسعه وب،
 4. محتوای بهتر -> بازدید از صفحه بیشتر، نشست های طولانی تر، CTR بالاتر.

برنامه فعالیت های .SXO باید چگونه باشد؟

به طور خلاصه، برنامه فعالیت های SXO شما باید به شکل زیر باشد:

 1. وب سایت خود را بهینه کنید تا کاربران تمایل بیشتری به صرف زمان برای آن داشته باشند، خرید کنند، فرم پر کنند و با شما ارتباط برقرار کنند.
 2. فرآیند سئوی خود را با کلمات کلیدی مرتبطی که می توانید در فراداده (تگ عنوان و توضیحات متا) و محتوا استفاده کنید، برنامه ریزی کنید.
 3. با کمک فعالیت‌ های سئوی برنامه‌ ریزی‌ شده در داخل صفحه و خارج از صفحه (لینک‌ سازی) تا حد امکان بازدید کنندگان بیشتری را از نتایج جستجوی گوگل دریافت کنید – ایجاد ترافیک وب ارزشمند هسته اصلی SXO است.
 4. به کاربران آنچه را که نیاز دارند ارائه بدهید. ارائه محتوای ارزشمندی که توجه آنها را به خود جلب می کند و بیشترین بهره را از session آنها می برد.
 5. فعال ترین کاربران را تشویق کنید که به وب سایت شما بازگردند و خریدهای بیشتری انجام دهند.

بررسی دقیق SXO – به چه چیزی باید توجه کرد؟

برای یک برنامه ریزی خوب، باید بدانید نقطه شروع و مقصد نهایی شما کجاست.
درست مانند SEO، استراتژی SXO شما باید بر اساس داده ها و توصیه های گزارش بررسی SXO شما هدایت شود.

چنین ممیزی که تجزیه و تحلیل عمیق وب سایت شما است، از جمله بر اساس تست های A/B یا اکتشافات نیلسن است.

در درجه اول ناوبری صفحه و لینک داخلی بین صفحات، کیفیت محتوا، سرعت بارگذاری صفحه یا عناصر سازگار با موبایل و سئوی وب سایت را تأیید می کند. به زبان ساده: ممیزی SXO = ممیزی SEO + ممیزی UX + ممیزی CRO.

با ممیزی SXO، متوجه خواهید شد که آیا منو، طرح‌ بندی صفحه یا دکمه‌ های شما واقعاً هدف مورد نظر خود را طی می‌ کنند یا خیر.

بررسی خواهید کرد که آیا محتوای شما کاربران را تشویق به انجام هر گونه اقدامی می‌ کند و آیا همه عناصر تعاملی به درستی کار می‌ کنند.

شما می توانید چنین ممیزی ساده SXO را به تنهایی انجام دهید یا آن را به افراد حرفه ای واگذار کنید.

هزینه های SXO – به چه چیزی بستگی دارد؟

مانند قیمت گذاری خدمات سئو، قیمت فعالیت های SXO نیز به عوامل زیادی بستگی دارد. از جمله مهم‌ ترین آن‌ ها این است که: وب‌ سایت یا فروشگاه آنلاین شما چقدر بزرگ است، آیا تا به حال بهینه‌ سازی شده است، تاریخچه دامنه و شهرت آن (مثلاً جریمه‌ های گوگل) یا کلمات کلیدی رقابتی کسب و کار شما چگونه است.

آیا استفاده از SXO مفید است؟

آیا یک استراتژی جامع و برنامه ریزی شده SXO می تواند به رشد کسب و کار شما کمک کند؟ بله.

اهمیت SXO، رویکرد end-to-end برای رابط وب سایت و سئو، همچنان در حال افزایش است زیرا کسب و کار الکترونیکی در حال افزایش است و کاربران بیشتری در سراسر جهان از گوشی های تلفن همراه به وب سایت ها دسترسی پیدا می کنند.

اگر اکنون از SXO استفاده کنید، در آینده از رقبا متمایز خواهید شد. سرمایه گذاری در SXO واقعا نتیجه می دهد، اما تنها با کیفیت عالی کار انجام شده.

منبع: delante